MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Декілька повідомлень

08.04.2004   
Європейський Комітет з запобігання катуванням та жорстокому поводженню закликав владу України забезпечити ув’язнених предметами особистої гігієни, надати можливість вмиватися та приймати теплий душ, забезпечити осіб, які перебувають в ізоляторі тимчасового утримання, літературою, переглянути норми та практику щодо контактів затриманих із зовнішнім світом.

Подібні зауваження Комітет робить нашому Урядові вже четвертий рік, але раніше вони не були доступні для широкої громадськості. У 2002 році Уряд України вперше дав згоду на оприлюднення трьох Доповідей Європейського Комітету та трьох звітів Уряду про вжиті заходи. Але доповіді ніде не були надруковані. Лише завдяки громадським організаціям ця інформація стала доступною широкому загалу. Керівник Донецького «Меморіалу» Олександр Букалов знайшов можливість надрукувати Доповідь Європейського Комітету по запобіганню тортурам окремою брошурою, а Херсонський міський прес-клуб реформ наприкінці березня запросив його на зустріч із місцевими журналістами. До розмови також були запрошені представники управління СБУ, управління Держдепартаменту України з питань виконання покарань в Херсонській області та УМВС України в Херсонській області, але вони прийти на зустріч не змогли. Херсонська обласна прокуратура прислала прес-секретаря Федора Самойленка

(«Вгору», №15, 10 квітня 2003 р.)

***
Сегодня только в Харьковской области содержится 16,7 тысяч отбывающих срок лишения свободы. Более 4 тысяч обвиняемых «сидят за судом» в следственном изоляторе. И еще 12 тысяч отбывают наказание, не связанное с лишением свободы. Требования к минимуму «жилой площади» на одного осужденного — не менее 2-х квадратных метров.

Владимир Бутенко, начальник Харьковского областного управления по вопросам исполнения наказаний:
«Сегодня этот стандарт соблюдается во всех харьковских колониях. К сожалению, несколько хуже пока обстоят дела в СИЗО (его заключенным положено по 2,2 кв. метра) и Куряжской ВТК. Выполнено также (по крайней мере, харьковчанами) требование Совета Европы иметь в каждой области Украины исправительные учреждения всех режимов. За последние годы изменились длительность и периодичность свиданий с осужденными, объем посылок (передач), условия питания. Сейчас ежедневные затраты на питание каждого из «подопечных» в некоторых колониях доходят до 3-х гривен (еще три-четыре года назад они исчислялись копейками)...».

К сожалению, не столь благополучно обстоят дела с медицинским обслуживанием заключенных. Отстает Украина и в подготовке законодательного обеспечения деятельности учреждений по исполнению наказаний. В частности, Верховная Рада все еще готовится принять подготовленный по всем европейским правилам Уголовно-исполнительный кодекс.

(«Время», г. Харьков, №42, 17 апреля 2003 г.)

Кримінально-виконавчий кодекс прийнятий Верховною Радою України в середині травня. – Прим. Ред.

***
Як повідомила під час звіту в парламенті Уповноважений ВР з прав людини Ніна Карпачова, станом на 1 січня 2003 року у виправних трудових установах перебувало близько 150 тисяч засуджених, а в слідчих ізоляторах — понад 43 тисячі громадян.

Тюремні умови у нас «далеко не відповідають європейським стандартам». Переповнення ж ізоляторів пов’язане з не виваженим підходом щодо визначення взяття під варту як запобіжного заходу. Ніна Карпачова наголосила на тому, що в цьому плані від судової реформи змін не відбулося — Україна залишилася світовим лідером щодо застосування арешту як запобіжного заходу (в нас арештовують 37 відсотків осіб, яким висунуто кримінальні звинувачення).

(«Україна молода», №73, 19 квітня 2003 р.)

***
Щорічно через слідчі ізолятори України проходять півмільйона осіб, кожна друга з яких не скоїла суспільно небезпечного злочину.
Михайло Поплавський, фракція БЮТ:
«Сьогодні в тюрмах молоді перебуває більше, ніж служить в армії...»

(«Україна молода», №74, 22 квітня 2003 р.)

***
В Украине в течение 10 лет в местах лишения свободы побывали 800 тысяч человек. Согласно статистическим данным, 30% людей, покинувших тюрьмы и зоны, юридически исчезают. Они не фиксируются никакими государственными органами, то есть превращаются в бомжей. Поскольку ежегодно в стране выходят на свободу от 60 до 80 тысяч зэков, получается, что число бомжей в Украине ежегодно возрастает на 24 тысячи. 0,2% людей, вышедших из мест заключения, сразу же поступают в больницы, чаще всего с туберкулезом и ВИЧ-инфекцией. В прошлом году в Донецкой области лишь 27% освободившихся из мест заключения были обеспечены работой. Частота рецидивов уже в течение первого года после освобождения составляет от 15 до 25%. Кстати, 5% рецидивов — среди тех, кто освободился из зоны досрочно за примерное поведение. 13 тысяч заключенных больны туберкулезом. 45% осужденных находятся в местах лишения свободы повторно.

(«Популярные ведомости», г. Павлоград, №16, 17 апреля 2003 г.)
 Поділитися