MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Чимало змінилося у ставленні до ромів у Чернігові й області за цей рік, після того як члени Чернігівського національно-культурного товариства "Неве Рома" звернулися до голови обласної держадміністрації Валентина Васильовича Мельничука з проханням розібратися у фактах дискримінації та переслідувань

06.07.2004    джерело: („Романі Яг”, м. Ужгород, №7, 26 травня 2004 р.)
Проте із зміною деяких відповідальних працівників та керівників на нас знову лавиною покотилися обвинувачення та переслідування, за юридичною термінологією - "без складу злочину".

Газета "Романі Яг" уже писала про те, що в засобах масової інформації, зокрема газеті "Гарт", постійно допускаються негативні висловлювання на адресу ромського народу, які принижують його національну гідність. Практично застосовується "мова ворожнечі". У кримінальній хроніці обов’язково підкреслюється національність при описі злочинів, які скоюють роми.

У правоохоронних органах присутні і випадки побиття підозрюваних їхніми працівниками, як це сталося у Ніжинському міськрайвідділі УМВСУ в Чернігівській області, коли побили Зерниченка В.М.

Наведемо ще факти упередженого ставлення до ромів та знущань над ними.

8 березня минулого року в Чернігові проводилися масові обшуки з виявлення наркотичних засобів у ромських сім’ях, які не мали до цього абсолютно ніякого відношення. Проте на скарги, зокрема сім’ї Попенка О.М. (педагога і офіцера запасу), прокуратура Чернігова навіть не визнала за необхідне дати відповідь.

Місяцем пізніше інвалід дитинства Миколаєнко Р.М., житель м. Ніжин, батько чотирьох дітей, працівниками міліції був доставлений у м. Конотоп - для дачі свідчень. Там він пробув добу. До нього були застосовані методи фізичного впливу (побої, удавлення), в результаті яких було заподіяно тілесні ушкодження середньої тяжкості.

У березні-квітні вже нинішнього року по всій Чернігівщині проводилися масові затримання громадян ромської національності, незалежно від статі та соціального становища. Громадяни примусово доставлялися в Управління внутрішніх справ Чернігівської області чи в міськ (рай) відділи міліції, було зроблено дактилоскопію.

7 березня біля авторинку у Чернігові був затриманий на старому "Москвичі" Дроменко О.І. Доставивши його в УВС Чернігівської області, в його автомашині провели обшук, а самого затриманого зобов’язали написати пояснення. У нього було взято відбитки пальців. Через кілька днів у Новоселівці був затриманий Дроменко М.І. і доставлений в УВС - також зроблено дактилоскопію. У тому ж таки березні в це ж управління внутрішніх справ привезли для зняття відбитків пальців Матусевича Р.О.

У районі "Нова Падусівка" на своїй автомашині був затриманий Волошин Р.В. (придбав авто два тижні тому). Не беручи до уваги його розповідь про недавнє оформлення автомашини в ДАІ і перевірку техпаспорта, автомашину було відправлено на штрафний майданчик, а самого Волошина Р.В. примусили зробити відбитки пальців і знятись на відеокамеру. Інших порушень з боку Волошина Р.В. установлено не було, проте в нього взяли гроші за штраф - стоянку автомобіля і за послуги експертиз. Крім цього, слідчий ДАІ Новозаводського району Чернігова Чайка змусив купити йому талони на 40 літрів 92-го бензину.

18 березня нинішнього року у рома із Ніжина Медведенка А.І., який по своїх справах зайшов у Ніжинське МРВ УМВС, без будь-яких пояснень взяли відбитки пальців. У цей же день і у тому ж Ніжині в районі "Сільмаш" були затримані молоді роми Золотарьов В.С. та Зерниченко О.В., які збирали в селі Лосинівка чорний домашній брухт. Доставивши хлопців (а вони не так давно отримали паспорти) в міський відділ міліції, також узяли в них відбитки пальців і примусили їх взяти на себе крадіжку, незважаючи на те, що в них у машині був лише чорний домашній брухт: відра, велосипедні рами, домашній залізний посуд і т. ін. Не нав’язавши хлопцям крадіжку, співробітник ДАІ В. Бичук примусив їх купити для нього мобільну картку на 50 грн., "могорич" на 50 грн. (горілку, закуску) і забрав 10 доларів.

Примушуючи хлопців взяти на себе крадіжку, погрожував, що в їхній машині може "знайтися" і макова соломка.

1 квітня Ніколаєнко В.Г., придбавши старого "Москвича", зайнявся недалеко від дому його ремонтом. Співробітники ДАІ, незважаючи на пред’явлені необхідні документи, хотіли відправити автомашину на штрафну стоянку. Але, змінивши своє рішення, наказали привезти їм у міськвідділ міліції 40 літрів 92-го бензину. Замість бензину Ніколаєнко В.Г. купив талони на 20 літрів, віддав їх робітникам ДАІ, а 20 літрів залишився "винен". Тут же його примусили зробити відбитки пальців і сфотографуватися. Затриманий був з 13.00 до 19.00.

У цей же день у районі "Могилівка" був затриманий 15-літній Золотарьов А.А., який зібрав по смітниках близько 280 кг чорного домашнього брухту. Цей брухт - співробітник Вертіївського посту ДАІ м. Ніжин, поїхавши разом із неповнолітнім, здав на приймальний пункт, а гроші (близько 70 грн.) забрав собі. Підліток живе з бабусею Золотарьовою Р.І., яка нещодавно так давно перенесла інсульт.

Це лише деякі факти порушень прав людей, які намагаються жити за законом і якось заробити собі на життя, адже всі ці роми - законослухняні громадяни. Факти були викладені нами, за підписом жителів Чернігівщини, у листі до голови облдержадміністрації п. Мельничука В.В. з проханням зупинити свавілля та беззаконне з боку працівників міліції. Валентин Васильович віддав письмове розпорядження своїм працівникам перевірити вищенаведені факти і розібратися та вжити заходів, а також запросити представників обласних ЗМІ і провести з ними відповідну роботу.

Члени Чернігівського товариства "Неве Рома", всі роми Чернігівщини щиро дякують голові Чернігівської обласної державної адміністрації В.В. Мельничуку за оперативне реагування. Якщо більшість посадовців будуть схожими на Валентина Васильовича за своїми професійними якостями та принципами, на Чернігівщині, а також і в усій Україні, буде порядок і національні меншини відчують себе захищеними.

 Поділитися