MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Європейський суд визнав прийнятною скаргу донецького правозахисника Сергія Салова до держави України

10.07.2004    джерело: (“Поступ”, м. Львів, 18 травня 2004 р.)
Роман Рак, м.Львів
Поки що суд запропонував Україні полюбовно досягти порозуміння зі своїм громадянином. В іншому разі Салов надасть Євросуду кошторис збитків і витрат, яких він зазнав внаслідок незаконного арешту та заборони на ведення адвокатської практики, і суд вимагатиме від українського уряду виплатити правозахиснику компенсацію
Європейський суд визнав прийнятною скаргу донецького правозахисника Сергія Салова до держави України. Відтак він запропонував Україні полюбовно досягти порозуміння зі своїм громадянином. В іншому разі Салов надасть Євросуду кошторис збитків і витрат, яких він зазнав внаслідок незаконного арешту та заборони на ведення адвокатської практики, і суд вимагатиме від українського уряду виплатити правозахиснику компенсацію.

Проблеми з українським судочинством в Салова виникли ще 1999 року, коли його засудили через сфабриковане звинувачення в поширенні фальшивих листівок проти Леоніда Кучми в ніч перед президентськими виборами. У січні 2001 року, після того, як в Україні відповідні судові інстанції його не реабілітували, Салов звернувся в Євросуд. Причому одним із доказів, надісланих ним у Страсбург, були плівки майора Миколи Мельниченка, в яких колишній генпрокурор Михайло Потебенько і колишній донецький губернатор Віктор Янукович говорили з Леонідом Кучмою про справу Салова.

У листопаді 2002 року Євросуд попередньо прийняв скаргу адвоката і звернувся до уряду України. “Згодом суд листувався з урядом, і, вислухавши іншу сторону, остаточно вирішив на мою користь”, — розповів Салов. У скарзі адвокат просив Євросуд визнати його арешт і засудження незаконними, а також змусити український уряд виплатити йому компенсацію на суму 150 тисяч доларів.

Рішення щодо прийнятності скарги Салова судова палата Європейського суду з прав людини, що складалась з семи осіб, зокрема й українця Валерія Буткевича, затвердила 27 квітня 2004 року. Відтак Євросуд дав можливість Україні врегулювати конфлікт зі своїм громадянином за допомогою консенсусу.

“Тепер вони повинні вести зі мною переговори. Якщо запропоновані урядом умови будуть прийнятні для мене, то я, можливо, погоджусь з ними. Якщо ні, то буде ухвалено рішення на мою користь. І якщо так станеться, то я висловлю бажання особисто бути присутнім на останньому засіданні суду”, — зазначив правозахисник.

Він також запевнив, що компроміс можливий, оскільки власне для цього дають час: щоб обидві сторони пішли на поступки. Проте реабілітація для донецького адвоката — питання, яке не обговорюється, також безкомпромісним є поновлення у всіх правах, які в нього відібрали. А стосовно грошової компенсації, то Салов стверджує, що можна буде одну-дві тисячі “скинути”. “Я чотири роки чекав цього рішення. Я на сьомому небі від щастя, хоча й був упевнений, однаково хвилювався, бо для мене це дуже важливо”, — сказав правозахисник.

З’ясування стосунків Салова з державою повинне закінчитися до 30 січня. Після цього він повинен пред’явити судові перелік збитків і витрат, оскільки не мав змоги працювати адвокатом.

 Поділитися