MENU

Заява ЕГО «Зелений Світ” з приводу виборів Президента України

19.08.2004

ЕГО “Зелений Світ”, як незалежна та позапартійна громадська організація, підтверджує свою відданість принципам гуманізму, ненасилля та верховенства права. Як свідомих громадян своєї країни, нас не може не хвилювати доля української демократії та громадянського суспільства.

На жаль, події останнього десятиліття переконують нас у тому, що в Україні сформувалася система неофеодальних відносин з характерною для неї майновою нерівністю, тотальною корупцією, обмеженням прав та свобод громадян, падінням суспільної моралі. Вагомі причини цього стану криються, на нашу думку, у слабкості громадянського суспільства, органів місцевого самоврядування, вільних ЗМІ, судової системи – поряд з надмірними повноваженнями президентської влади.

Автократичне правління Президента Л. Кучми та його оточення стало для нашого народу періодом великих втрат та розчарувань. Його позначено зубожінням більшості українців, їхньою багатомільйонною трудовою міграцією за кордон, зростанням зовнішнього державного боргу, розбазарюванням загальнонаціонального багатства, у тому числі стратегічних та високотехнологічних галузей економіки. Українська економіка дедалі виразніше набуває неоколоніальних рис. Найбільших втрат за останні роки зазнало українське село: фактично зруйновано сільську медицину, культурні заклади, в результаті так званої “аграрної реформи” різко впали обсяги сільськогосподарського виробництва.

Українська демократія періоду правління Л. Кучми також зазнала серйозних випробувань. У своєму нестримному прагненні до необмежених повноважень олігархи систематично ставили на межу зламу конституційний лад та парламентаризм, намагалися зробити конституційну реформу інструментом абсолютизації та увічнення власного режиму, порушували гарантії діяльності опозиції та свободи преси, принципи розподілу влад у правовому громадянському суспільстві. Декілька кримінальних та корупційних скандалів набули світового резонансу і глибоко дискредитували українську владу в очах міжнародного співтовариства. Як наслідок, Україна практично позбулася шансів у ближчому майбутньому стати повноправним членом європейської спільноти демократичних країн.

З кожним роком наша держава втрачає здатність підпорядковувати зовнішню політику держави власним національним інтересам. Найяскравішими свідченнями слабкості та зовнішньої залежності України стали її вступ до Єдиного економічного простору (ЄЕП) та участь в американо-британській військовій інтервенції до Іраку, розпочатої з грубими порушеннями міжнародного права.

Вже вкотре ми змушені визнавати, що політику вищого державного керівництва України не підпорядковано екологічним пріоритетам та цілям сталого розвитку. Національні та місцеві екологічні програми продовжують знаходитися на периферії інтересів влади. У довгому переліку масштабних технологічних проектів можна віднайти виразні риси екологічних, економічних, правових авантюр та гігантоманії. Останній з них – протиправне та екологічно шкідливе будівництво судноплавного каналу через територію Дунайського природного заповідника, який є резерватом світового значення і перебуває під протекторатом ЮНЕСКО.

Вибори Президента дають нам певний шанс на виправлення того ненормального для європейської держави стану, в якому нині знаходиться Україна.

Ми гадаємо, що вища державна влада в Україні потребує радикального оновлення: і за кадровим складом, і за принципами власної діяльності.

Ми звертаємося до усіх учасників виборчої кампанії із закликом зробити максимум можливого для забезпечення чесного та відкритого змагання кандидатів у Президенти, а також для захисту прав наших співгромадян на вільний та свідомий вибір.

Ми сподіваємось на те, що національно-демократичні реформаторські сили продемонструють у процесі виборів свою здатність до діалогу, об’єднання та спільного вироблення чітких та відповідальних програм дій.

Ми переконані у тому, що екологічні цілі та вартості повинні нарешті зайняти пріоритетне місце у програмах українських політиків.

Ми віримо у прихід до влади справжніх патріотів своєї землі, чесноти яких відповідатимуть вимогам та ризикам 21 століття.

Схвалено Колегією ЕГО “Зелений Світ”

10 липня 2004 року.

 Поділитися