MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Доступ кандидатів до ЗМІ у період виборчої кампанії

04.11.2004   
Доступ кандидатів у президенти до ЗМІ, а також контекст подачі виборчої інформації у різних мас-медіа є предметом дослідження Інституту масової інформації (ІМІ), міжнародної правозахисної організації “АРТИКЛЬ 19” та Харківської правозахисної групи (ХПГ).

Доступ кандидатів у президенти до ЗМІ, а також контекст подачі виборчої інформації у різних мас-медіа є предметом дослідження Інституту масової інформації (ІМІ), міжнародної правозахисної організації “АРТИКЛЬ 19” та Харківської правозахисної групи (ХПГ). Надаємо підсумки моніторингу ІМІ у Києві та регіонах, який здійснюється ІМІ, “АРТИКЛЬ 19” та ХПГ.

Основні тенденції, виявлені під час моніторингу:

З серпня до першої половини жовтня центральні мас медіа диспропорційно більший доступ кандидату від влади Віктору Януковичу у порівнянні з лідером опозиції Віктором Ющенком. Ця тенденція посилюється з наближенням дня виборів.

Упередженість подачі інформації про лідера опозиції кандидата Ющенка значно підсилюється майже по всіх центральних мас медіа. Разом з тим, на 5 каналі дещо збільшується негативна подача новин щодо кандидата Януковича та уряду Серед усіх кандидатів, лише Віктор Янукович мав змогу висловлюватися та висловлювався в достатньому обсязі по практично всіх темах в центральних медіа. Основні теми, про які говорив кандидат від влади – теми економіки. Найменше Янукович порушував теми, пов’язані з демократизацією та прозорістю державного управління.

Представники опозиції не могли отримати рівного доступу до національних ЗМІ. Водночас, провідні телеканали, за винятком 5 каналу, здебільшого пов’язували повідомлення про опозицію з конфліктними ситуаціями.

Протягом всього періоду, що відстежувався, значна частина політичної реклами спрямовувалася не стільки на підтримку того чи іншого кандидата, скільки на дискредитацію своїх політичних суперників. Найбільше дискредитуючі матеріали було оприлюднені про лідера опозиції кандидата Ющенка.

Регіональні ЗМІ, які перебувають у державній власності, відображають тенденції аналогічні до тенденцій, які демонструють національні приватні та державні канали: кандидат від влади отримує значно більший доступ до виборців, ніж інші кандидати.

Впродовж двох з половиною місяців передвиборчої кампанії представники партій, що підтримують кандидата в Президенти В.Януковича (Партія регіонів, НДПУ, СДПУ (о), мали диспропорційно більший доступ до центральних мас медіа, ніж представники опозиційних партій та політичних угруповань.

 

Таблиця 1. Частка негативних новин (в %) щодо головних кандидатів в загальному обсязі виборчих новин в центральних мас медіа, серпень, вересень та перші два тижня жовтня 2004

УТ-1

Перше

радіо

Інтер

1+1

Серп

Вер

Жовт

Серп

Вер.

Жовт

Серп

Вер

Жовт

Серп

Верес

Жовт

В.Юшенко

16

15

18

2

1

5

7

10

24

11

13

18

В.Янукович

0

0

0

0

0

1

0

0

0

0

0

0

П.Симоненко

0

1

0

0

0

О.Мороз

1

1

0

0

0

1

0

0

0

0

0

0

Н.Вітренко

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Динаміка доступу найрейтинговіших кандидатів до ЗМІ

3 серпня до першої половини жовтня центральні мас медіа надають диспропорційно більший доступ кандидату від влади Віктору Януковичу у порівнянні з лідером опозиції Віктором Ющенком. “наближенням виборів ця тенденція посилюється.

Частка в % прямої мови В.Януковича в загальному обсязі прямої мови 5 кандидатів в новинах, за період серпень-жовтень на каналі УТ-1 становила 86,3 %, на першому радіо 100 %, на каналі Інтер – 68,3 %, на каналі 1+1 – 73,6 %.

В першій половині жовтня найбільший вміст прямої мови в новинах Віктор Янукович отримав на Першому національному радіо та УТ-1.

Частка прямої мови В.Ющенка в загальному обсязі прямої мови 5 кандидатів в новинах, за період серпень-жовтень на каналі УТ-1 становила 1,66 %, на першому програмі радіо 0 %, на каналі Інтер – 10, 0%, на каналі 1+1 – 7,66 %.

В першій половині жовтня частка інформаційної присутності Ющенка значно зросла на телеканалах Інтер та 1+1, але його поява, як правило, подавалася в негативному світлі. Більш менш збалансований доступ до глядачів забезпечував 5 канал телебачення, який транслював пряму мову усіх найрейтинговіших кандидатів, за винятком, напевно, кандидата Наталії Вітренко. В серпні частка прямої мови В.Януковича в новинах телеканалу склала 42% від всього обсягу прямої мови 5 кандидатів, а частка В.Ющенка – 45%. У вересні ці показники складали 32% та 49%, відповідно.

Контекст подачі інформації про основних кандидатів на посаду Президента

3 наближенням виборів упередженість подачі інформації про кандидата від влади та лідера опозиції значно посилюється майже по всіх центральних мас медіа. На опозиційному 5 каналі дещо збільшується негативна подача новин щодо В.Януковича та уряду

Ефект нерівного доступу різних кандидатів до “МІ посилюється упередженим контекстом до подачі інформації про кандидатів від опозиції, зокрема В.Ющенка. З часом ця тенденція зміцнюється: в першій половині жовтня на УТ-1, Інтері та 1+1 майже одна п’ята або навіть чверть всіх новин в прайм-тайм мали негативне забарвлення щодо лідера опозиції. Лише 5 канал, “Голос України” та Перше національне радіо має більш збалансовану подачу новин. В новинах 5 каналу в серпні було 4%, у вересні – 6%, а в першій половині жовтня – 9% новин, що були негативне спрямовані щодо В.Януковича.

Таблиця 2. Частка схвальних новин (в %) щодо головних кандидатів в загальному обсязі виборчих новин в центральних мас медіа, серпень, вересень та перші два тижня жовтня 2004

УТ-1

Перше радіо

Інтер

1+1

Серп.

Вер.

Жовт.

Серп.

Вер.

Жовт.

Серп.

Вер.

Жовт.

Серп.

Вер.

Жовт.

В.Ющенко

5

2

0

0

0

1

0

0

0

4

7

0

В.Янукович

36

33

18

15

10

20

27

29

33

25

24

19

П.Симоненко

7

5

0

3

0

6

0

0

0

4

5

0

О.Мороз

7

5

2

0

0

0

0

0

0

9

11

0

Н.Вітренко

5

5

0

0

0

0

0

0

0

2

0

0

Тематика висвітлення діяльності головних кандидатів в новинах

Серед усіх кандидатів, лише Віктор Янукович мав змогу висловлюватися в достатньому обсязі по практично всіх темах в центральних медіа. Основні теми, про які говорив кандидат від влади – теми економіки. Найменше Янукович порушував теми, пов’язані з демократизацією та прозорістю державного управління.

Представники опозиції у інформаційних повідомленнях здебільшого пов’язувались з конфліктними ситуаціями.

Протягом часу, що відстежувався, Віктор Янукович мав змогу висловлювати власну думку практично по всіх темах – від економічного розвитку до конституційної реформи. Винятком були теми, пов’язані з демократизацією та прозорістю державного управління. Схвальна щодо Януковича інформація, як правило, стосується “позитивних економічних наслідків” роботи Януковича на посаді прем’єр-міністра, “покращання соціального забезпечення” в країні, а також про успішну міжнародну діяльність цього кандидата.

Олександр Мороз, Петро Симоненко та Наталя Вітренко достатньо часто заявлялися в новинах про свої наміри “покращити соціальне забезпечення”, а також інтегруватися з ЄС або країнами СНД.

Інформація про Ющенка, зазвичай негативна, подається у контексті суспільного конфлікту, можливих чи уявних міжнаціональних конфліктів, а також у контексті “суперечностей” між Сходом та Заходом України.

Доступ основних кандидатів до регіональних ЗМІ

Регіональні “МІ, які перебувають у державній власності, відображають тенденції, аналогічні до тенденцій, які демонструють національні приватні та державні канали. Моніторинг ЗМІ в Криму, “акарпатті та Харкові показує, що частка прямої мови основних кандидатів (та представників штабів В.Януковича та В.Ющенко) суттєво зміщена на користь кандидата від влади.

Таблиця 3. Частка прямої мови основних кандидатів (та представників штабів В.Януковича та В.Ющенко) на деяких регіональних медіа в державній власності, серпень та вересень 2004

 

ГТРК “Крим»

Крымские известия

Новини Закарпаття

Время (Харків)

08

09

08

09

08

09

08

09

В.Янукович

0

23%

100%

41%

100%

0

73%

0

Представники блоку Януковича

0

0

0

0

0

100%

0

100%

В.Ющенко

100%

5%

0

0

0

0

11%

0

Представники блоку Ющенка

0

0

0

2%

0

0

0

0

П.Симоненко

0

25%

0

0

0

0

11%

0

О.Мороз

0

10%

0

15%

0

0

5%

0

Н.Вітренко

0

37%

0

42%

0

0

0

0

Прикметною є тенденція, помічена у регіональних ЗМІ, починаючи з другої середини вересня, яка свідчить про актуалізацію національних питань.

Контекст політичної реклами

Протягом всього періоду, що відстежувався, значна частина політичної реклами спрямовувалася не стільки на підтримку того чи іншого кандидата, скільки на дискредитацію політичних своїх суперників. Найбільше дискредитуючих матеріалів було оприлюднено про лідера опозиції кандидата Ющенка.

Першим мас медіа, яке почало застосовувати такий метод впливу на громадян, був державний телеканал УТ-1. З вересня цей метод розповсюдився по всіх центральних медіа, крім Першого національного радіо та опозиційного 5 каналу. Левова частка негативних щодо В.Ющенка рекламних роликів припадає на Романа Козака та Олександра Яковенка: практично всі рекламні ролики цих кандидатів мають за мету дискредитацію лідера опозиції. Значна частина політичної реклами Дмитра Корчинського також спрямована на спотворення поглядів Ющенка.

Слід вказати, що показники за весь жовтень ймовірніше будуть вищими, ніж за перші два тижні місяця.

У вересні близько третини всіх політичних рекламних роликів на ІСТУ мали також негативне забарвлення щодо В.Ющенка.

Таблиця 4. Частка негативних рекламних роликів (у %) щодо В.Ющенка в загальному обсязі політичних рекламних роликів в центральних мас медіа (серпень, вересень та перші два тижня жовтня 2004)

УТ-1

Перше радіо

Інтер

1+1

Серп.

Вер.

Жовт.

Серп.

Вер.

Жовт.

Серп.

Вер.

Жовт.

Серп.

Вер.

Жовт.

81

54

32

0

0

36

23

48

28

Протягом першої половини жовтня кількість рекламних роликів на підтримку чиннного прем’єр-міністра дещо перевищувала кількість роликів на підтримку його опонента Ющенка (на “Інтері”: 41 ролик на підтримку В.Януковича та 25 – В.Ющенка; на УТ-1: 89 та 79, відповідно; на 1+1: 32 та 25, відповідно). Перевага загального обсягу реклами В.Януковича над рекламою В.Ющенка була більшою: якщо середній розмір рекламного ролику В.Ющенка складає близько 15 секунд, то середній розмір ролику В.Януковича – близько 25 секунд, в залежності від мас медіа.

Доступ представників партій до центральних мас медіа

– Впродовж двох з половиною місяців передвиборчої кампанії представники партій, що підтримують кандидата в Президенти В.Януковича (Партія регіонів, НДПУ, СДПУ (о), мали диспропорційно більший доступ до центральних мас медіа, ніж представники опозиційних партій та політичних угруповань.

Частка у % прямої мови груп партій в загальному обсязі прямої мови партій в новинах (загалом на 1+1, Інтер, УТ-1 та Першому радіо). У серпні – Партія регіонів, НДПУ, СДПУ (о) мали 75 %; Блок “Наша Україна”, БЮТ, Українська народна партія, партія Наша Україна – 9 %, КПУ та СПУ – 17 %. У вересні – Партія регіонів, НДПУ, СДПУ (о) мали 76 %; Блок “Наша Україна”, БЮТ, Українська народна партія, партія “Наша Україна” – 9 %, КПУ та СПУ – 7 %; інші партії – 7 %. У першій половині жовтня – Партія регіонів, НДПУ, СДПУ (о) мали 90 %; Блок “Наша Україна”, БЮТ, Українська народна партія, партія Наша Україна – 10%, КПУ і СПУ – 0 %, інші 0 %.

В першій половині жовтня представники Партії регіонів домінували в новинах центральних мас медіа: вони мали 641 секунд прямої мови на УТ-1, 337 на Першому національному радіо, 317 на Інтері та 225 на каналі 1+1.

Методологія, яка була використана під час моніторингу

Мета проекту “Кандидати у президенти та доступ до ЗМІ” є оцінка рівня можливостей кандидатів у доступі до центральних та низки регіональних ЗМІ, а також неупередженість висвітлення їхньої діяльності, поглядів та програм.

Одним з основних критеріїв оцінки доступу є обсяг прямої мови кожного кандидата на тих чи інших телеканалах або на шпальтах газет.

Неупередженість матеріалів щодо кандидатів оцінювалася на основі двох показників:

Ступінь неупередженості журналістського ставлення до кандидата

Ступінь неупередженості контексту, в якому висвітлювалася діяльність кандидата

Предметом оцінки є усі матеріали, які мають пряме або опосередковане відношення до президентських виборів, та які з’являються в прайм-тайм на низці телеканалів, Першому національному каналі радіо та на шпальтах газет.

Всі матеріали розподіляються на наступні типи або категорії:

Новини: всі новинні повідомлення у блоках новин на телебаченні, в газетах та на радіо. Матеріалом вважається будь-який інформаційний сюжет

Платна політична реклама;

Безпосередній / виділений доступ: всі безкоштовні матеріали, над змістом яких кандидати мають редакторський контроль

Точка зору / думка: статті, передачі, в яких висловлюється певна позиція автора на вибори або теми, пов’язані з виборчими перегонами

Спеціальні програми на тему виборів: теледебати, інтерв’ю з кандидатами, спеціальні репортажі про хід виборчої кампанії тощо

Освіта для виборців: матеріали, в яких надається детальна інформація щодо питань, пов’язаних з процедурою виборів та голосування, правами виборців, можливими порушеннями тощо

Новини також групуються за темами, яким вони присвячуються (соціальна забезпеченість, економічний розвиток, державний бюджет, конфлікти тощо). Крім того, в матеріалах у групі новин фіксуються джерела інформації, мова новини.

Моніторинг ЗМІ здійснюється групою дослідників, які пройшли попередній тренінг з питань використання методології.

 Поділитися