MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Спільна заява Асоціації регіональних ЗМІ та державної виконавчої влади Чернігівської області

15.09.2005   

Минулорічна президентська виборча кампанія стала не тільки суто політичною подією. Вона чітко окреслила і винесла на поверхню суспільного життя проблеми, протиріччя, недоліки системи, яка була створена в Україні останніми роками. "Гвинтиками" цієї системи були і засоби масової інформації, у тому числі державні й комунальні. Попередня влада активно використовувала мас-медіа у якості "агітаторів і пропагандистів", запроваджувала практику "дозованої свободи слова", контролювала ЗМІ за допомогою темників і прямих вказівок та настанов журналістам.

За таких умов засоби масової інформації не могли у повній мірі виконувати основні свої функції, покладені на них суспільством. Зокрема, бути контролерами влади, забезпечувати відкритість її діяльності. Атмосфера в журналістському середовищі сприяла встановленню самоцензури, широкому переліку заборонених тем і журналістських табу.

Тоталітарні принципи стосунків влади і ЗМІ, що полягають у повній підконтрольності та керованості преси, зіграли свою ганебну роль у передвиборчий період. По суті, більшість засобів масової інформації, зокрема, і в Чернігівській області, були поставлені на службу провладному кандидату в Президенти. У зв’язку з цим ЗМІ були змушені йти на порушення основоположних стандартів журналістики: неупередженості, збалансованості, представлення всіх точок зору, які існують у суспільстві.

Таким чином, суспільство було позбавлене можливості отримувати повну і неупереджену інформацію, вводилося в оману. Така ситуація поставила під реальну загрозу авторитет засобів масової інформації і довіру до них громадськості.

Сьогодні ми, журналісти Чернігівщини, що об’єдналися в Асоціацію регіональних ЗМІ, маємо мужність визнати свою частку провини за це перед суспільством. Визнати в першу чергу для того, щоб подібна ситуація не повторилася у майбутньому, щоб поставити заслін використанню політиками ЗМІ у своїх особистих та вузькополітичних цілях, щоб кожна людина могла у повній мірі користуватися одним з основоположних своїх прав - правом ЗНАТИ, правом на свободу слова і думки.

Підтримуючи запровадження стандартів і принципів демократичної журналістики, торуючи шлях до справжньої свободи слова і преси, виступаючи за встановлення нових стосунків між журналістами та владою, діючи задля суспільного блага, Асоціація регіональних ЗМІ та виконавча влада Чернігівщини дійшли згоди, що:

— ЗМІ, що об’єдналися в Асоціацію, дотримуватимуться у своїй роботі наріжних принципів демократичної журналістики;

— ЗМІ, що об’єдналися в Асоціацію, висвітлюватимуть діяльність влади неупереджено, об’єктивно, незаангажовано, професійно;

— ЗМІ, що об’єдналися в Асоціацію, не надаватимуть переваг і преференцій жодній політичній партії, жодному політику;

— влада відмовлятиметься від адміністративного тиску на журналістів, втручання в редакційну і кадрову політику, переслідування за критику;

— влада не використовуватиме засоби масової інформації у передвиборчий період у якості адміністративного ресурсу, не чинитиме тиск з метою просування і реклами певних політичних сил чи політиків;

— влада сприятиме розвитку засобів масової інформації, їх роздержавленню, реальній незалежності і свободі преси.

Голова облдержадміністрації В. Атрошенко.

Голова асоціації регіональних ЗМІ О. Назаренко.

(“Наше слово”, м. Мена, Чернігівсьвка обл., 10 вересня 2005 р.)

 Поділитися