MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Мова: зброя для спротиву чи об’єкт для обмежень?‘Мама померла на сходах підвалу’, — Михайло Іванов, Маріуполь‘Ворог у Кремлі!’ — дайджест російських протестівРома України: голоси з пекла війни. Дискримінація, епідемія, війнаЕкспрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України ІХ скликання. Огляд № 60. Найважливіші законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 01.02.2021 ‒ 28.02.2021 Частина 1 Чи потрібна графа «національність» в державних реєстраційних документах?Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України ІХ скликання Огляд № 14 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 28.10.2019–01.11.2019Імператив толерантності – витоки і становленняВенеційська комісія відвідала Україну для вивчення ‘закону про мову’Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 224 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 13.05.2019 – 17.05.2019Чи можна заборонити проведення хресних ход у Львові?10 незручних питань кандидатам у Президенти: відповіді Геннадія БалашоваЄврейське питання в УРСР: дискримінація в хрущовську епоху (1953–1964 рр.)Негативні тенденції поширення дискримінації та антисемітизму: як із ними боротися?Чи має місце порушення прав уґорської меншини на Закарпатті? США висловили свою позиціюЗабруднення довкілля, відсутність документів на право власності, порушення у поводженні з відходами – металургійні підприємства Запорізької областіТема Голодомору в осмисленні Рафаєла Лемкіна, у порівняльних ґеноцидах, та у заходах їх запобіганнюЕкспрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 183 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 02.07.2018 – 06.07.2018Конституційно-правове регулювання мовних відносин в УкраїніЕкспрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 165 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 26.02.2018 – 03.03.2018

Інформація про етнополітичну ситуацію в Харківській області за I півріччя 2006 року

10.08.2006    джерело: www.kharkivoda.gov.ua
Документ із такою назвою, підготовлений сектором у справах національностей Харківської обласної державної адміністрації, було розміщено на офіційному сайті ХОДА. Він дає певне уявлення про стан справ у сфері міжнаціональних відносин Харківщини. Публікується з незначними скороченнями.

 

І. Організаційна робота

На протязі I півріччя 2006 року до сектору всього надійшло звернень – 22, у тому числі:

звернень від керівників громадських організацій національних меншин області з питань їх діяльності – 19, а саме:

– з питання роз’яснення фінансування заходів національно-культурних товариств у 2006 р.

 – 2;

– з питання надання фінансової допомоги у проведенні заходів – 4;

– з питання надання приміщення з метою проведення заходів – 3;

– щодо сприяння у наданні допомоги щодо вирішення соціально-побутових питань окремих членів національно-культурних товариств на звернення їх керівників – 4;

– з питання нагородження активних членів національно-культурних товариств грамотами і подяками облдержадміністрації – 5;

– щодо отримання рекомендації на участь у конкурсі Міжнародного Фонду Відродження на підтримку ромських громад України – 1;

Звернень від всеукраїнських організацій національних меншин – 2:

– від Всеукраїнської спілки громадських організацій «Конгрес Ромен України» щодо отримання інформації про реалізацію в області Програми соціально-духовного відродження ромів України на період до 2006 року;

– від товариства німців в Україні «Відродження» щодо отримання інформації про участь Харківського обласного товариства німців «Відергебурт» у III з’їзді німців України.

По всіх зверненнях проведено відповідну роботу, позитивні рішення прийняті з усіх питань, крім надання матеріальної допомоги з обласного бюджету у проведенні заходів. Вирішення питань фінансової допомоги відбудеться у разі прийняття Програми підтримки діяльності національних меншин області на 2006 рік сесією обласної ради, розгляд якої винесено на вересень.

Хід розгляду звернень, заяв та скарг громадян, які надходять до сектору, постійно аналізується. Порушення строків розгляду заяв та звернень громадян працівниками сектору не допускається.

Звернення громадян щодо питань, які відносяться до компетенції сектору, з Секретаріату Президента України, Кабінету Міністрів України, не надходили.

Протягом січня-червня 2006 р. розпоряджень голови обласної державної адміністрації з питань діяльності сектору у справах національностей не виходило.

 

II. Міжнаціональні відносини.

 

1. Громадські організації національних меншин.

1.1. – 1.4. На території області станом на 01.01.2006 р. зареєстровано 56 об’єднань культурно-просвітницького спрямування. Взаємодіють з управлінням з питань внутрішньої політики облдержадміністрації 34 та Асоціація національно-культурних товариств України, яка має всеукраїнський статус. У червні до них приєдналося товариство «Білоруський національний центр». Всі інші товариства мають місцевий статус.

Протягом I півріччя 2006 року в області збереглася тенденція до зростання активності національно-культурних товариств в суспільному і культурному житті, щодо зміцнення міжнаціональних контактів, а також у відродженні національних обрядів, святкуванні знаменних подій в історії культур етносів Слобожанщини.

На протязі січня-червня 2006 року національно-культурними товариствами проведено ряд культурно-просвітницьких заходів, звітно-виборчі конференції, збори…

 

2. Забезпечення прав та етнокультурних потреб національних меншин.

2.1.– 2.2. У Харківській області склались сприятливі умови для всебічного розвитку етнічних спільнот, які її населяють. Це стало можливим внаслідок вивірених продуманих дій органів державної влади, а також завдяки активній конструктивній роботі керівників національно-культурних товариств.

Проводилася робота щодо:

– забезпечення національно-культурних товариств приміщеннями;

– безоплатного надання будівель і споруд, що перебувають у державній та комунальній власності, для проведення національно-культурними товариствами культурологічних, освітніх, науково-просвітницьких заходів;

За клопотаннями сектору у справах національностей перед державними установами, були виділені приміщення для проведення заходів…

2.3. Харківська обласна державна адміністрація визначає своє стратегічне завдання у сфері етнополітики «як сприяння повноцінній реалізації інтересів усіх національних груп, проживаючих на території Харківської області, у сферах освіти, культури, засобах масової інформації та інших».

У квітні 2006 року проведено засідання Ради представників громадських організацій національних меншин області. На порядку денному розглядалися питання:

1. Про підсумки соціально-економічного розвитку області у 2005 році.

2. Проблемні аспекти законодавчого забезпечення діяльності національно-культурних товариств.

3. Про стан виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 19 грудня 2003 року № 459 «Про заходи щодо реалізації в області Програми соціально-духовного відродження ромів України на період до 2006 року».

Засідання проводив Голова Ради представників громадських об’єднань національних меншин Харківської області Ющенко Я. П.

В рамках виконання Програми було зазначено про підтримку місцевої влади: надання земельних ділянок, сприяння у придбанні житла, надання соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, проведення роз’яснювальної роботи серед ромських сімей щодо їх прав.

 

3. Міжетнічні відносини

3.1.– 3.3. У Харкові та Харківській області на протязі звітного періоду випадків проявів національної нетерпимості, загострення міжетнічних відносин не зафіксовано.

На протязі звітного періоду між національно-культурними товариствами відносини зміцніли і стали більш дружніми, що відстежується у спільно проведених заходах, спільній думці щодо міжнаціональних взаємовідносин в регіоні.

Наведені вище заходи сприяють запобіганню будь-яким проявам розпалювання міжнаціональної та расової ворожнечі. З метою виховання у підростаючого покоління толерантного відношення до представників усіх націй і народностей, які проживають в Україні, продовжено роботу з організації та проведення в середніх загальноосвітніх школах «уроків дружби» із залученням до їх проведення представників НКТ області.

 

4. Етномовна ситуація.

4.1. В області функціонують 974 загальноосвітні школи. Українською мовою навчання здійснюється в 654 закладах, що становить 67%, російською – у 146. Мають класи з українською та російською мовами навчання 174 школи. Всього українською мовою навчаються 202415 учнів, тобто 67%, російською – 115948, відповідно 33% учнів.

У м. Харкові функціонує 181 школа, з них у 46 навчальних закладах навчально-виховний процес здійснюється українською мовою, у 53 – російською, у 82 – двома мовами. З 137608 учнів міста українською мовою навчаються 64436 учнів що становить 50% від загальної кількості учнів (проти 45,7% у 2003-2004 навчальному році).

4.2. Для дітей національних меншин у м. Харкові працюють три школи з поглибленим вивченням корейської (навчально-виховний комплекс № 181 «Дьонсурі» 114 учнів), в’єтнамської (загальноосвітній навчально-виховний комплекс «Спеціалізована школа I ступеня – ясла-садок «МУА-СУАН» з поглибленим вивченням в’єтнамської мови – 72 учні), єврейської мови та культури (спеціалізована загальноосвітня школа №170 з поглибленим вивченням єврейської мови та культури – 401 учень), навчально-виховний комплекс з ліцеєм «Шаалавім» – 154 учні.

В спеціалізованому навчально-виховному комплексі № 181 навчається 114 дітей, які мають можливість вивчати корейську мову. Учні школи мають змогу показати свої знання в олімпіадах з корейської мови. Переможці районного туру неодноразово перемагали у всеукраїнських олімпіадах в м. Києві. На базі школи проходять навчальні семінари для викладачів корейської мови, педагогічний колектив школи проходить навчання на подібних всеукраїнських семінарах.

Біля 15 років працює недільна школа Харківського міського товариства греків «Геліос», де діти мають змогу вивчати новогрецьку мову. Щорічно вихованці школи беруть участь у всеукраїнських олімпіадах з новогрецької мови, історії, культури Греції і греків України, неодноразово виборюючи призові місця.

3 недільні школи обласного товариства азербайджанських жінок «Айнур–Хатун» відвідують 120 учнів, обласної громадської організації «вірменська національна громада» – 100 дітей, які мають можливість брати активну участь в розвитку національної культури, вивченні історії рідного краю, мови, звичаїв.

Вивчення польської мови в недільній школі товариства польської культури дає змогу переможцям олімпіад покращувати рівень знання мови та польської культури практикою в мовних молодіжних таборах Республіки Польща. На протязі звітного періоду був проведений конкурс на краще знання польської мови серед учнів загальноосвітньої школи № 116 м. Харкова та гімназії ім. Г. Семирадського. Переможці отримали цінні подарунки та можливість відвідати Республіку Польща.

Кількість учнів, які вивчають мови національних меншин як предмет, складає в області 420,9 тис., із них вивчають мови:

російську – 137300 учнів, єврейську – 555, польську – 402, німецьку – 45878, корейську – 114, в’єтнамську – 72, англійську – 214547, французьку – 17843, іспанську –150.

4.3. Усього в області працюють 14 недільних шкіл, у яких навчаються 708 дітей, з них:

3 – з вивченням азербайджанської мови, в яких навчаються 235 учнів,

1 – з вивченням новогрецької мови – 45 учнів,

1 – з вивченням польської мови – 121 учнів,

1 – з вивченням німецької мови – 31 учнів,

1 – з вивченням караїмської мови – 15 учнів,

1 – з вивченням татарської мови – 20 учнів,

2 – з вивченням вірменської мови – 105 учнів,

1 – з вивченням грузинської мови – 20 учнів,

2 – з вивченням ромської мови – 95 учнів,

1 – з вивченням осетинської мови – 20 учнів.

4.4. В області кількість вищих навчальних закладів з українською мовою навчання – 62, в них студентів – 90558; російською – 10, в них студентів – 3585.

4.5. Загальна забезпеченість загальноосвітніх навчальних закладів Харківської області підручниками, виданими за рахунок бюджетних коштів, складає 84,7% від потреби.

Учні 1-3 класів забезпечені навчальною літературою на 100%. Разом з тим, забезпеченість підручниками початкової російськомовної школи на даний час складає 78,5%.

Середній відсоток забезпеченості учнів 5-9 класів навчальних закладів з російською мовою навчання – 87,9%, причому учні 5-6 класів російськомовних шкіл забезпечені підручниками повністю.

Заклади з російською мовою навчання забезпечені підручниками для старшої школи на 88,9%.

Досить гостро стоїть проблема забезпечення підручниками недільних шкіл – вірменських, азербайджанських, грузинської.

 

5. Культурне життя національних меншин області.

Всього в області діє 345 аматорських театрів, театрів-студій та театральних труп.

У тому числі в об’єднаннях нацменшин – 3 (аматорський єврейський театр, театр грецького товариства «Маргарита» та національно-культурного російського товариства).

Загальна кількість аматорських хорових колективів – 662.

З них – 4 національно-культурних товариств. Товариства корейської культури, хор «Нігунім» асоціації діячів та друзів єврейської культури, «Сударушка» – російського національно-культурного товариства та польського товариства. А також народний аматорський хор російської пісні Палацу культури «Хімік» м. Первомайський Харківської області.

Налічується 398 аматорських танцювальних колективів.

З них 10 колективів НКТ (два танцювальних колективи товариства польської культури, дитячий танцювальний колектив «Народные миниатюры» російського національно-культурного товариства, товариств: «Белая Русь», корейської культури, греків «Геліос», асоціації діячів та друзів єврейської культури, татар «Дуслик», азербайджанського та дагестанського), а також дитяча студія театру «Очі чорні» обласного культурного центру «Аме рома», танцювальний колектив «Вірменія».

В області працює 123 аматорських музичних ансамблів.

Із них 12 ансамблів НКТ (два ансамблі німецького товариства «Відергебурт», вірменського культурного центру, товариства татар «Дуслик», два музичних колективи асоціації діячів та друзів єврейської культури, три музичних колективи товариства «Русь», два колективи польської культури, азербайджанського товариства).

Протягом звітного періоду в області функціонувало 860 бібліотек.

З них одна – Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г. Короленка – має відділ літератури мовами національних меншин.

Загальний обсяг літератури – 14240,3 тис. примірників, з них:

– українською мовою – 5063,6 тис. примірників,

– російською мовою – 9176 тис. примірників.

Через наявність у книжкових фондах бібліотек незначної кількості видань іншими мовами, їх облік не ведеться.

На Харківщині розташовано 46 пам’ятників історії національних меншин, 26 меморіальних дошок.

Інформація щодо пам’яток історії та культури національних меншин України порівняно з I півріччям 2006 року залишилася незмінною…

 

6. Засоби масової інформації та книговидання в області

6.1. Згідно з інформацією Харківської обласної державної телерадіокомпанії, згідно з законодавством України, мова передач обласних державних телерадіокомпаній – державна, тобто на 100% здійснюється українською мовою.

Ряд національно-культурних товариств області, які співпрацюють з відділом, здійснює випуск періодичних видань…

Практика регулювання етнонаціональних процесів в області свідчить про необхідність продовжувати плідну співпрацю органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, яка сприяє громадсько-політичній консолідації у суспільстві та забезпечує безконфліктну міжетнічну взаємодію.

Начальник управління з питань внутрішньої політики Харківської обласної державної адміністрації Н.Печерська

08 серпня 2006

 

Коментар ХПГ:

По-перше, не можна не відмітити, що останні півтора роки діяльність Харківської облдержадміністрації стала набагато прозорішою та відкритішою в інформаційному відношенні. А інтернет-ресурс ХОДА www.kharkivoda.gov.ua містить у собі чимало новостійних повідомлень, всі розпорядження голови адміністрації, структуру управлінь та відділів ХОДА, графік прийому громадян керівництвом області тощо. Це, безперечно, сприяє забезпеченню права громадян на доступ до інформації.

Сам документ, що публікується вище, викликає подвійне відчуття. З одного боку, не зважаючи на обов’язкову у таких випадках наявність казенних штампів, у ньому міститься доволі змістовна й цікава інформація, що характеризує етнополітичну ситуацію в Харківській області за I півріччя 2006 року. А з іншої сторони, він не позбавлений і деяких помилок та неточностей, на кшталт використання терміну «єврейська мова» (такої в природі не існує, євреї користуються мовами іврит та ідіш). Викликає подив і висновок про те, що «у Харкові та Харківській області на протязі звітного періоду випадків проявів національної нетерпимості, загострення міжетнічних відносин не зафіксовано». Дозволимо собі з цим не погодиться – варто пригадати лише так званий «марш патріотів», що відбувся якраз напроти облдержадміністрації 14 квітня, та супроводжувався ксенофобською риторикою (див. http://khpg.org/1145027377).

Отже, слід ще багато попрацювати органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, неурядовим організаціям, пресі та громадськості, щоб дійсно забезпечити на Харківщині «безконфліктну міжетнічну взаємодію».

Юрій Чумак

 Поділитися