MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Рейдери проти «Імтоксу», «Імтокс» – проти рейдерів

02.03.2007   
Юрій Чумак

«Харківське акціонерне товариство «Імтокс» протягом останніх 3-х місяців безупинно піддається рейдерським атакам, через що не може нормально функціонувати», – таку заяву розповсюдило керівництво кампанії 1 березня в прес-центрі інформаційного агентства «STATUS QUO».

За словами адміністрації підприємства, з листопада 2006 р. на адресу компанії надійшли 6 позовів у різних судах Харкова «із зовсім безпідставними вимогами». По деяких з них, що були задоволені, накладений арешт на майно компанії. На думку представників кампанії, це робиться для того, щоб вони не могли продати майно й у такий спосіб розладнати плани атакуючих рейдерів.

Компанія «Імтокс» створена в 1974 р. як оборонне підприємство, що входило до комплексу авіаційної промисловості. Робила унікальні в СРСР металоконструкції, які використовувалися у будівництві будинків. З 1991 р. підприємство було приватизовано трудовим колективом і перетворене на відкрите акціонерне товариство. Втім, до 2006 р. воно практично не функціонувало. Здає в оренду нежитлові приміщення, що маються на балансі, та з 2006 р. відновило випуск металоконструкцій. У власності компанії – земельна ділянка розміром 4,5 га, а також нежитлові приміщення площею 10 тис. кв. м. За останніми оцінками, вартість активів підприємства складає близько 4 млн. дол.

Але з 15 листопада 2006 р. фінансова компанія «Авест-Брок» розпочала масову скупку акцій ВАТ «Імтокс», поширюючи серед акціонерів компанії листи з інформацією про збитковість і швидке банкрутство підприємства, і пропонуючи  їм продати акції по 25 грн. Близько 200 чоловік «купилися» на ці повідомлення й продали свої акції, у результаті чого «Авест-Брок» придбала 10,66% акцій ВАТ «Імтокс». Скоріше за все, якраз коштовна земля та дорогі площі займаних будівель стали об’єктом посягань недобросовісних конкурентів, які, скупивши відтепер міноритарний пакет акцій, намагаються повністю переобрати контроль за компанією.

Як пояснив адвокат Андрій Біженський, який здійснює юридичний супровід фірми, законодавство України не класифікує терміну «рейдерство», під яким наразі мається на увазі ряд дій, спрямованих на незаконне захоплення підприємств. Незаконне тому, адже рейдери застосовують такі методи атаки, що караються у кримінальному порядку: використання фальшивих документів, підроблених підписів, фізичного та психічного впливу на акціонерів, який межує з відвертим шахрайством.

За словами керівництва компанії, ці методи використовуються зараз проти харківської фірми «Імтокс», отже, можна дійти висновку, що ВАТ «Імтокс» піддалося рейдерській атаці. А. Біженський також повідомив, що компанія зверталися із заявами за фактом цих атак в обласну прокуратуру й Генпрокуратуру, обласне й центральне управління СБУ, МВС, Міністерство юстиції й Верховний суд, але поки ніякого реагування немає.

Наприкінці прес-релізу, розповсюдженого на прес-конференції, зазначається така відозва керівництва «Імтоксу»: «Сподіваємось, що висвітлення цієї проблеми у ЗМІ захистить і нас, і наших акціонерів від атак рейдерів, а також послугує стримуючим фактором для «розвитку» рейдерства у Харкові.»

Я теж сподіваюсь, що рейдерство в Харкові, як і по всій Україні, буде зупинено.

Втім, мушу зробити й деякі зауваження:

1. Незрозуміло, чому компанія «Імтокс», маючи такі потужні активи, не виплачувало своїм акціонерам жодних дивідендів (а цей факт підтвердили під час прес-конференції її представники). Відтак, навпаки, стає цілком зрозумілим, чому акціонери, маючи на руках акції з номінальною вартістю у 50 коп., і не отримуючи від них ніякого зиску, так легко «купилися» на пропозицію іншої фірми придбати їх хоча б по 25 грн.

2. Прес-конференція – гарний засіб для привертання уваги до власної проблеми, однак, крім прес-релізу і слів керівництва «Імтоксу», журналісти не отримали ніяких документів, які б дозволяли беззаперечно вважати «Імтокс» жертвою, а «Авест-Брок» – хижими рейдерами, що, з порушенням законодавства намагаються захопити ласий шматочок прибуткового бізнесу.

Все ж таки, з правової точки зору, крапку у цьому спорі можуть поставити тільки правоохоронні органи та суд.

 

 Поділитися