MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингу якості осіннього призову 2006 року

01.07.2007   
М.Крюкова, М.Шутальова

Звіт за результатами моніторингу якості осіннього призову 2006 року

Починаючи з 2000 року, Харківська робоча група МТПЛ-УС разом з підрозділом правового захисту ХОССМ проводить моніторинг якості призову. Мета цього моніторингу – дослідження роботи призовних медичних комісій, якості обстеження юнаків у спеціалізованих медичних закладах.

Через місяць після проведення призову ми розсилаємо листи – запити до військових частин, де проходять службу мешканці Харкова та Харківської області.

В осінній призов 2007 року було направлено 68 листів, отримали 28 відповідей.(41%). Загалом до лав Збройних Сил України було направлено 1677 юнаків з Харкова і області. Такий відсоток відповідей можна пояснити тим, що велика кількість юнаків потрапляє до учбових частин (в даному випадку їх було 18, це 26,47% від всієї кількості частин), а лише потім проходить службу у військових частинах, нової адреси яких ми не знаємо, і відповідно, запитати їх ми наразі не можемо. Кількість юнаків, яких направляють до навчальних частин – 273 чол., що становить 16,28 % від загальної кількості.

Частина командирів (8 відповідей-листів, що становить тільки 11,76 % від загальної кількості листів) відмічає, що «доказом якісної підготовки до служби, позитивні мотивації харків’ян до оволодіння військовими знаннями, порядності і надійності є той факт, що 90% харків’ян пройшли відбір і за своїми морально-психологічними, діловими якостями, станом здоров’я будуть допущені та виконуватимуть обов’язки по несенні служби зі зброєю». Звертається увага на те, що «чисельне збільшення у кожному підрозділі військовослужбовців за контрактом, в особливості при комплектуванні контрактниками сержантських посад – позитивно впливає на морально-психологічний клімат та стан військової дисципліни у військовому колективі».

Кількість військовослужбовців, щодо яких ведеться аналіз, складає 506 осіб, тобто 30,17 % від загальної кількості призваних (або 36,03% , якщо не враховувати кількість юнаків, направлених до учбових частин).

В перші місяці до шпиталю потрапили 54 (10,67%) юнака з різними захворюваннями. Слід зауважити, що деякі командири не повідомили нас про діагнози, через які юнаки потрапили до шпиталів, а лише вказали на загальну кількість хворих. Тому наші висновки не є 100% репрезентативними через нестачу інформації. А така інформація, що ми маємо, свідчить про те, що знову є випадки загострювання хронічних хвороб, які були приховані під час призову, або юнаки не були обстежені належним чином.

Незважаючи на наші неодноразові і багаторічні вимоги щодо обстеження придатних юнаків на такі небезпечні хвороби, як гепатит на ВІЛ/СНІД, це не робиться, і восени 2006 року знов було призвано двох юнаків, хворих на гепатит. Одного з них, військовослужбовця К. І.С.., було комісовано з діагнозом хронічний гепатит С, на підставі ст.55-Б, гр.II Наказу МО України № 2 від 1994 р. Діагноз другого, С. В.В., призваного Харківським ОВК – гепатит та пневмонія, нам відомий, але чи комісовано його – нам ще не відповіли. Звичайно, ми повторно зробимо запит і дізнаємося, яким чином вирішена справа цього юнака.

Слід зазначити, що діагноз «гепатит С» у військовослужбовця К. був виявлений під час донорської здачі крові у частині, яка належить до МНС. На наш додатковий запит ми отримали роз’яснення з військової частини, що «...під час добровільної здачі крові на Полтавській обласній станції переливання крові було виявлено носійство вірусу гепатиту С.» Військовослужбовець був призваний до лав Збройних Сил Первомайським ОМВК Харківської обл. 06. 11. 06 р.

Як зазначає командир цієї військової частини «На думку медичних працівників ввіреної мені частини є абсолютно доцільним проведення обов’язкового вірусологічного обстеження призовників на носійство вірусу СНІДу та гепатитів». Це ще раз підтверджує доцільність наших вимог щодо проведення такого обстеження, тому що воно ґрунтується на безперечних та неодноразових фактах.

До армії був призваний юнак Л. М.М., Куп’янсько – Шевченківський – Двурічанський ОРВК, який, за словами командира військової частини, приховав при призові ЧМТ, яку він отримав у ДТП. ТВО командира військової частини повідомив нас про те, що «під час проходження медичних комісій лікарі не звернули уваги на скарги, а працівники районного та обласного військкоматів умовили Луніна не розповідати про черепно-мозкову травму представнику частини при відборі. Крім того, вже у військовій частині у нього виявлено порушення норм поведінки, схільність до суїциду. На даний час солдат Лунін скаржиться на сильні головні болі, неможливість переносити фізичні навантаження, сумує за домівкою, виявляє бажання служити рядом з домом». На наш додатковий запит Харківський ОВК відповів, що «призовник Л. до призову у ЗС України на диспансерному обліку в лікувальних закладах не перебував. В листі вивчення повідомлень про ЧМТ немає. Скарг на стан здоров’я не заявляв. При проходженні приписки до призовної дільниці, при призові восени 2006 р. на районній медичній комісії та обласній медичній комісії також скарг не мав, про що свідчать записи в медичних документах».

На жаль, це не поодинокий випадок, на який ми постійно звертаємо увагу, що в медичних картках відсутні повні дані про стан здоров’я юнаків, а лікарі не звертають увагу на скарги юнаків.

Двох юнаків призвали до армії з незадовільною нервово-психічною стійкістю. Один з них, рядовий Б. М.О., призваний Чугуївським ОРВК, має НЦД по кардиальному типу, пролапс митрального клапану. Другий, рядовий П.О.Ю., призваний Московським РВК м. Харкова, крім того, мав гигрому правого плеча. Обидва не мають бажання служити, висловлювали суїцидальні думки. Обом заборонено несення вартової та патрульної служби. На час отримання нами відповіді з військової частини, готувалися документи на ВМК з метою визначення придатності військовослужбовця Бруснікіна до проходження служби. На наш додатковий запит стосовно військовослужбовця Пєнкіна ми відповіді не отримали. Згідно з отриманими нами відомостями, схильність до суїциду висловили 12 осіб, що становить 2,3 % від кількості обстежених.

Нажаль, і у цьому призові були юнаки, яких було комісовано у перші місяці проходження служби. Так, було комісовано С.Д. В.. який був призваний 02. 11. 06 р. Куп’янско – Шевченківським – Двурічанським ОРВК, а звільнено 20. 12. 06. з діагнозом: гіпертонічна хвороба І ст., міокардичний кардіосклероз СН – 0. Хронічний гастродуоденіт в фазі ремісії. Вегето – невротичний стан, соматогенно зумовлений у особистості з незначно вираженою інтелектуальною недостатністю.

Було комісовано: Є.В.О., призваного Жовтневим РВК з діагнозом психопатія, шизоїдна форма, стан нестійкої компенсації; К., призваного Первомайським РВК з хронічним гепатитом «С»; як зазначено вище, на момент одержання відповіді, готувалися документи на Б., призваного Чугуївським РВК.

Порівняно з призовом осені 2005 слід визначити, що кількість призовників, що потрапили до шпиталю в перші дні служби, незначно збільшилось(8,34 % – у 2005 р., 10,6 – у 2006 р.). Переважає адаптаційний синдром у вигляді нейроциркулярної дистонії – 4 особи; загострення хронічного гастродуоденіту-2 особи; 2 юнака госпіталізовані з діагнозом: пролапс мітрального клапану, цей діагноз часто є спірним при обстеженні призовників і потребує більш детального медичного обстеження.

Позитивним є відсутність госпіталізованих із патологією опорно-рухового апарату, порівняно з попередніми призовами. Головною патологією, яка проявляється на початку служби, залишається розлад психіки військовослужбовців, а саме:

відхилення форм поведінки – 6 осіб,

нервово-психічна нестабільність –3 особи,

схильність до суіціду –12 осіб.

Причиною цієї ситуації є неякісна робота психіатрів та психологів призовних комісій.

7 років поспіль, з 2000 року, ми неодноразово ставили питання якості роботи психіатричної служби та психологів, які не враховують особисті риси та можливості особистості юнаків, не отримують повну інформативну характеристику зі шкіл та інших загальноосвітніх закладів.

Тому ми в черговий раз надаємо свої пропозиції для удосконалення якості призову і пропонуємо:

·  Проведення обов’язкового вірусологічного обстеження призовників, придатних до військової служби, на носійство вірусу СНІДу та гепатитів.

·  Проводити більш ретельне обстеження допризовників та призовників невропатологом та психіатром. Особливу увагу звертати на тих, хто не бажає служити, бо під небажанням можуть ховатися хвороби, через наявність яких юнак розуміє, що не зможе адаптуватися і проходити військову службу.

·  Більше уваги приділяти особистості юнаків, виявляти їх можливість в подальшому безболісно адаптуватись до нових умов життя, пов’язаних з підвищенним фізичним та психологічним навантаженням.

Голова Харківської робочої групи МТПЛ-УС  М.Крюкова

Координатор проекту  М.Шутальова

 

 Поділитися