MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Харкові проспект Леніна перейменували на проспект Леннона

19.12.2007   
Георгій Кобзар
Проспект Леніна у Харкові 18 грудня перетворився на проспект Леннона. Це була акція з ідеологічним підтекстом: нагадати місцевій владі про те, що Україна повинна позбавлятися від символів і імен часів тоталітаризму.

Називати проспект Леніна проспектом Леннона – таку пропозицію висунули 18 грудня активісти Харківської обласної організації партії «Реформи і порядок». Під акомпанемент «Beatles» таблички з найменуванням однієї з центральних вулиць Харкова, що носить ім’я «вождя світового пролетаріату» заклеювалися паперовою назвою «Проспект Леннона».

Як зізналися самі організатори, ця акція була жартівливою, але з ідеологічним підтекстом: нагадати місцевій владі про те, що Україна повинна позбавлятися від символів і імен часів тоталітаризму.

Голова ХОО ПРП Іван Варченко заявив: «У такий спосіб ми вирішили нагадати органам місцевого самоврядування Харківської області, що необхідно здійснювати і реалізовувати державну політику. Частина цієї політики полягає в тому, щоб очистити наші міста і населені пункти від символів тоталітарної епохи. Одним з таких символів є деякі назви вулиць міста Харкова. Зараз тут 150 вулиць, які несуть на собі імена трагічних сторінок минулого України».

На думку І. Варченка, ідеологію кривавого терору, що сповідували більшовики, повинна замінити ідея любові, яку проповідували Леннон і його група. До того ж, символізм назви полягає в тому, що досить легко перейти від Леніна до Леннона, бо ці слова співзвучні.

Паралельно з проведенням акції представники ПРП провели своєрідне опитування серед харків’ян: хто їм більше симпатичний Ленін – вождь або Леннон з «Beatles». Цікаво, що симпатії харків’ян розподілилися майже порівну: як правило, за Леніна віддавали свої голоси представники старшого покоління, а за Леннона – молодь.

За 16 років незалежності України в Харкові були повернуті історичні імена вулиці Полтавський Шлях (перейменована з вулиці Свердлова) та вулиці Мироносицькій  (перейменована з вулиці Дзержинського). Також центральну площу міста назвали майданом Свободи (знов-таки, відмовившись від імені Дзержинського). Щоправда, посеред неї досі виситься здоровенний пам’ятник Леніну, дисонуючи з новим іменем площі.

Як вважають активісти ПРП, перейменування вулиць у Харкові, за умов розподілення такої програми на декілька років, не спричинить за собою значних витрат. Вони не мають наміру зупинятися на показовій акції, і вже звернулися до органів місцевого самоврядування та в топонімічну комісію з вимогою зайнятися перейменуванням вулиць і площ колишньої «першої столиці» бувшої радянської України.

 

 Поділитися