MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Мінприроди не дає дозволу на будівництво радіоактивного сховища у Чорнобильскій зоні

20.02.2008    джерело: www.civicua.org
Міністерство охорони навколишнього природного середовища України дало негативну оцінку планам будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у чорнобильській зоні відчуження

Міністерство охорони навколишнього природного середовища України дало негативну оцінку планам будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП) у чорнобильській зоні відчуження. Про це йдеться у висновку державної екологічної експертизи, розміщеному на сайті міністерства.
У висновку зазначається, що розміщення сховища ВЯП у Чорнобильській зоні відчуження не відповідає чинному Закону України „Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”. У зоні відчуження заборонена будь-яка діяльність, окрім такої, що безпосередньо забезпечує режим радіаційної безпеки. Функціонування СВЯП, яке має прийняти відпрацьоване паливо з атомних станцій країни, аж ніяк не може сприяти покращенню радіоекологічного стану зони відчуження.
Указом Президента України від 13.08.07 № 699/2007 територія площею 48870 га земель у межах зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення оголошена загальнозоологічним заказником загальнодержавного значення „Чорнобильський спеціальний”. Даний указ фактично забороняє розміщення на цій території будь-яких об’єктів, не кажучи вже про радіаційно небезпечні об’єкти.
Як альтернативу побудові централізованого СВЯП, громадські організації пропонують споруджувати сховища біля кожної атомної електростанції окремо. Це зменшить ризик для населення від перевезень радіоактивних матеріалів залізничними шляхами країни, та залишить відповідальність за відпрацьоване паливо на самих АЕС.
"Створивши Чорнобильську зону, внаслідок аварії на АЕС, атомники начебто "вирішили" усі свої проблеми з радіоактивними відходами. Нам знову пропонують організувати у зоні ще одне радіоактивне звалище, з яким повинні будуть розбиратися наші нащадки," - каже Дмитро Хмара з Національного екологічного центру України. - "Можна очікувати, що "Енергоатом" зараз намагатиметься переписати закони України для своїх потреб. Але чорнобильська зона не місце для таких об’єктів – відпрацьоване паливо має залишатися на станціях під контролем фахівців."

За додатковою інформацією звертатися до:

Дмитро Хмара, координатор по енергетиці, Національний екологічний центр України
[email protected]

Довідка:

1) Висновок державної екологічної експертизи на сайті Міністерство охорони навколишнього природного середовища
http://menr.gov.ua/documents/Vysnovok_535.doc

2) За класифікацією радіоактивних матеріалів відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) не є радіоактивними відходами. Фактично єдиною причиною спеціального поводження з ВЯП є концепція, за якою у майбутньому з ВЯП можна буде вилучити матеріали для атомних станцій нових поколінь. Технічно відокремлення вже можливо - це робиться під час переробки ВЯП у Росії, де відділяють плутоній для ядерної зброї. Але фактично зараз кількість накопиченого плутонію на десятки років випереджає потенційні потреби в ньому, у тому числі для можливого використання в енергетиці.

Крім того, атомники пропагують ідею про можливість створення реакторів ядерного синтезу найближчим часом, що взагалі підриває концепцію використовування ВЯП.
ВЯП мають розглядатися як радіоактивні відходи. І як з іншими радіоактивними відходами, вони мають захоронятися у сховищах з постійним контролем їх стану.

Національний екологічний центр України

 Поділитися