MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«У Білорусі є політв’язні, а підприємців винищують, як клас» – один із лідерів Білоруського Молодіжного Фронту

19.03.2008    джерело: www.radiosvoboda.org
"Коли б зараз не було спроби тиску на білоруський режим, коли б не порушувалось питання про політв’язнів, я ще мав би сидіти у в’язниці рік і три місяці"

У Білорусі діється щось дивне. Упродовж останніх кількох тижнів було звільнено більшість політичних в’язнів у цій країні – Президент Лукашенко назвав це «жестом доброї волі». Він також дозволив Європейській Комісії відкрити у Мінську своє представництво. Однак, не слід тішити себе надією, бо ніякої «доброї волі» тут нема. Скоріше за все, Президент Лукашенко розуміє, що Захід не встановить відносин із Білоруссю, якщо та не звільнить дисидентів – політичних діячів, журналістів та молодіжних активістів. Радіо Свобода запросило до розмови Артура Фінкевича – одного з лідерів Білоруського Молодіжного Фронту.

Артур Фінкевич: Білоруська влада боїться молоді, тому що молодь була рушієм революції і в Сербії, і в Україні, те ж саме буде і в Білорусі. На цей момент найактивніший сегмент громадськості – це молодь, і саме молодіжні організації, саме Молодіжний Фронт перебувають в авангарді діяльності демократичних сил. Через це нас боїться влада і через це у 2005 році до Кримінального Кодексу Білорусі було внесено додаток – параграф 193, який визначає кримінальну відповідальність за діяльність від імені незареєстрованих організацій, а Молодіжний Білоруський Фронт не зареєстрований в Білорусі. За минулі півтора року в Білорусі було відкрито 41 чи 42 політичні кримінальні справи, дві третіх із них – це молодофронтівці.

Р.С.: Чи є зараз молодофронтівці у в’язницях?

А.Ф.: На даний момент – ні. 5 лютого мене випустили з Могилівського слідчого ізолятора. За 12 днів до цього звільнили Змітра Дашкевича. Так само зараз передають до суду справу на нашу активістку Катерину Соловйову з міста Полоцьк. Ïї звинувачують у діяльності від імені незареєстрованої організації.

Р.С.: Як довго Вас тримали в ув’язненні?

А.Ф.: Якщо врахувати, що до цього я відбував покарання за написання політичного графіті ще до президентської кампанії 2006, тому на загал я просидів дещо більше 2-х років і коли б зараз не було спроби тиску на білоруський режим, коли б не порушувалось питання про політв’язнів, я ще мав би сидіти у в’язниці рік і три місяці.

Р.С.: Говорять, що в Білорусі відбувається щось дивне: більшість політв’язнів звільнено. Лукашенко назвав це «жестом доброї волі». А що Ви думаєте з цього приводу?

А.Ф.: Річ у тім, що в Білорусі зараз є політв’язні. Сидить Андрій Кім у слідчому ізоляторі, в неволі Олександр Казулін, порушено 14 нових кримінальних справ проти активістів підприємницького руху. Підприємців у нас просто винищують, як клас. Чому це робиться? Тому, що в Білорусі від’ємне сальдо мінус три мільярди доларів на рік. Так, для України це невеликі гроші, але для Білорусі, я вважаю, це велика сума і Лукашенко спробує якимось чином це сальдо підняти. Так, півтора мільярда Росія дала кредит на погашення боргу за нафту і газ, а ще півтора мільярда треба шукати в інших галузях економіки. Ось він спробував знайти так званих «човників». У Білорусі «човники», за офіційними даними, ввозять близько мільярда доларів на рік.

Р.С.: Як Захід, Європейський Союз реагують на таку ситуацію в Білорусі?

А.Ф.: Мені подобається позиція Сполучених Штатів Америки, оскільки вона абсолютно вивірена. Вони не йдуть не жодні поступки, вони конкретно вимагають виконання всього і лише після цього, як вони говорять, ми сідаємо за стіл переговорів з Лукашенком

Р.С.: Яким Ви бачите найближче майбутнє Білорусі?

А.Ф.: Я переконаний, що найближчим часом ситуація в Білорусі зміниться і зміниться влада. Єдиний можливий варіант для Білорусі – це європейське майбутнє. В нашій ситуації, коли на осінь готується Конституційний акт про союз з Росією, коли пан Медвєдєв за три дні до обрання на посаду президента, говорячи про можливу інтеграцію з Білоруссю, заявляє, що вона (інтеграція) може бути лише у випадку входження Білорусі до складу Росії тільки у вигляді губернії... Для нас це неприйнятне і ми мусимо вживати якісь заходи протистояння. Ось зараз наша молодь об’єдналась під загальну мету, під загальну кампанію, громадянську кампанію «Європейська Білорусь», оскільки більшість білорусів підтримує ідею інтеграції з Європейським Союзом.

 Поділитися