MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Українці повертаються?

03.10.2008    джерело: www.gazeta.lviv.ua

Підвищення заробітної плати в Україні й інфляція американського долара призвели до суттєвого скорочення відтоку робочої сили в нашій державі. Найбільше це стосується будівельників, які тепер удома заробляють не менше, ніж у Росії, Чехії чи Польщі. Проте, як зазначає завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії НАН Олексій Позняк, про масове повернення українців наразі не йдеться.

Окрім того, що за останні п’ять років зарплата в Україні зросла майже уп’ятеро, чимало вітчизняних фірм до високої заробітної плати додають соціальні пакети, до яких входять безкоштовні обіди, медичне страхування. Пояснити такі підходи до працівників можна будівельним “бумом”, який кілька років триває в нашій державі.

Іще одна причина зменшення охочих виїхати за кордон – розширення Шенгенської зони, що значно ускладнило отримання віз до європей­ських країн. Також у низці держав останнім часом значно змінилося ставлення до гастар­байтерів. Отримати роботу іноземцям стало складніше, адже в разі їхнього працевлаштування від працедавців вимагають офіційного дозволу.

Експерти вважають, що такі тенденції характерні для багатьох європейських країн, у яких навіть запроваджено спеціальні програми повернення на батьківщину корінних мешканців. За прикладами далеко ходити не потрібно: “карта поляка”, блакитна віза Євросоюзу, заохочення трудових мігрантів у Росії. Натомість про відповідну програму щодо повернення українців додому лише тривають розмови.

За даними Інституту соціології НАН України, загалом на заробітках за кордоном легально працюють близько 2,5 млн. громадян нашої держави. Найбільший досвід роботи за кордоном мають мешканці Західної України – 36,8% або майже кожна третя сім’я, жителі центрального і східного регіонів становлять відповідно 26,4% і 21,4%, південних областей – 15,4%. Найчастіше українські заробітчани їдуть до Росії, Чехії, Португалії, Іспанії, Ізраїлю та США. Серед професій найбільшим попитом користуються будівельники, моряки, водії, працівники видобувної промисловості, сільського господарства. Жінки, як і раніше, працюють у сфері обслуговування. Як не прикро, але, за даними статистики, лише 10% трудових мігрантів після повернення до України відкривають власну справу.

 Поділитися