MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Скандал у справі Політковської: суддю можуть зняти, а присяжних розпустити

22.11.2008   
У середу суд був оголошений закритим "на прохання присяжних", які нібито переживали за свою безпеку в разі висвітлення процесу журналістами. У відповідь присяжний Євгеній Колесов повідомив радіостанції «Эхо Москвы», що колегія не вимагала прибрати представників ЗМІ із залу суду: відповідної заяви ніхто не підписував

Колегії присяжних у справі про вбивство журналістки "Нової газети" Ганни Політковської загрожує розпуск, а головуючому судді – відведення. До цього може призвести скандал, що вибухнув довкола закриття процесу для преси. Російські газети активно коментують те, що сталося.

На думку глави адвокатської палати Москви Генрі Рєзника, у судді Євгенія Зубова є реальні шанси позбутися суддівського статусу. Як стверджується, суддя прийняв рішення закрити процес без врахування думки присяжних, і йому має бути заявлений відвід.

 "Жодних передбачених підстав УПК на закриття процесу не було", – наводить слова Рєзніка "Газета.ru".

Нагадаємо, в середу суд був оголошений закритим "на прохання присяжних", які нібито переживали за свою безпеку в разі висвітлення процесу журналістами. У відповідь присяжний Євгеній Колесов повідомив радіостанції «Эхо Москвы», що колегія не вимагала прибрати представників ЗМІ із залу суду: відповідної заяви ніхто не підписував.

 Колесов пояснив свій вчинок образою. "Я прийшов додому, вирішив приготувати собі обід, включив " Эхо Москвы ". Слухаю це радіо. І раптом я дізнаюся, що, виявляється, ми  злякалися преси і попросили суддю вигнати пресу. Ви знаєте, для мене це був просто шок. Я вирішив зв’язатися з вами", – сказав він в ефірі.

Продовжувати працювати в колегії чоловік вже не зможе: Карно-процесуальний кодекс забороняє членам колегії спілкуватися з особами, що не входять до складу суду з приводу обставин даної кримінальної справи, а також порушувати таємницю наради і голосування присяжних.

В четвер Колесов написав заяву на ім’я головуючого судді Євгенія Зубова, в якій він вказав, що просить не вважати себе більше присяжним, тому що не хоче "брати участь в неправильному суді". Того ж дня присяжні направили на ім’я Зубова колективну заяву (його не підписав лише один з двадцяти присяжних) про допуск в зал засідань журналістів, що писали.

Ці заяви будуть розглянуті 1 грудня, коли поновляться слухання у справі. Нагадаємо, напередодні суд оголосив перерву. Причиною цього суддя назвав зайнятість адвоката Мусаєва. Правда, сам Мусаєв, що представляє в суді інтереси обвинуваченого Джабраїла Махмудова, заявив, що зовсім не зайнятий і йому не потрібно брати участь в іншому процесі.

"Я встав і кажу: шановний суд, мені нікуди не треба. У іншому процесі – це гучна справа про безлади в Кондопзі, яке слухається в Петрозаводську – моїх підзахисних захищають інші адвокати, я про все домовився", – повідомив Мусаєв. Проте суддя наполіг на своєму і оголосив перерву.

Поки -що жодній реакції суду на вчинок Колєсова не послідувало. Зате адвокат сторони, що потерпіла, Каріна Москаленко поспішила висловити захоплення діями присяжного: "Він сам не розуміє, що він герой. А він герой!" Головний редактор "Нової газети" Дмитро Муратов назвав виступ Колєсова "етичним і щирим". "Ми обома руками за збереження цієї колегії присяжних, вона нас повністю владнує і дає надію на справедливий розгляд", – додав Муратов.

Адвокат Мусаєв раніше відзначив, що скандал може послужити формальним приводом для розпуску всієї колегії. В цьому випадку доведеться відібрати нових присяжних і розпочати процес спочатку. Адвокати обох сторін проти цього. "Тепер будемо всіма силами перешкоджати можливому розпуску колегії", – кажуть вони. В кращому разі, поточний склад присяжних збережуть, замінивши лише одного – що розголосив кулуарні події Колєсова.

Крім того, є шанс, що процес знову стане відкритим, приводить "Газета.ru" слова колишнього прокурора Віктора Ілюхіна. "Після того, що розповів один з членів колегії присяжних, я думаю, що адвокатам варто знову спробувати попросити про відкриття процесу", - заявив Ілюхин.

Він, також як і Генрі Рєзнік, не унеможливив відведення головуючого судді. "Якщо присяжні дійсно просто хотіли придивитися до преси, а останнє за них додумав суддя, то непорушність його рішення буде поставлена під великий сумнів якщо не адвокатами, то хоч би суспільством", – відзначив екс-прокурор. "Існує один важливий момент: наше правосуддя абсолютно некомпетентне. У них поняття "доцільність" важливіше за поняття "законність", – нагадав Ілюхін.

Раніше суддя Зубов виправдав підозрюваних у справі Холодова  Полковник юстиції

Євгеній Зубов з 2002 року працює суддею Московського окружного військового суду, є головою судового складу судової колегії по кримінальних справах. За останні роки він брав участь в розгляді цілого ряду гучних справ, нагадує газета "Комерсант".

10 червня 2004 року за підсумками повторного розгляду справи про вбивство кореспондента газети "Московський комсомолець" Дмитра Холодова Євгеній Зубов виправдав всіх обвинувачених. Він повідомив Генпрокуратуру про порушення, які було допущено під час слідства. До того ж, 15 грудня 2005 року суддя задовольнив позов один з підозрюваних по справі полковника ВДВ Павла Попівствах, зобов’язавши державу виплатити йому 2,1 млн рублів. На користь іншого виправданого – Константіна Барковського - суд стягнув з держави 6,5 млн рублів, а на користь Костянтина Мірзаянца - 9,7 млн рублів.

17 лютого 2004 року суддя Зубов відмовив в зміні вироку колишньому головному фінансистові Міноборони генерал-полковникові Георгію Олейнику, засудженому на п’ять років за перевищення службових повноважень.

27 лютого 2004 року Зубов переправив до Московського гарнізонного військового суду скаргу адвоката Бориса Кузнецова про відновлення розслідування обставин загибелі підводного човна "Курськ", подану від імені 46 родичів загиблих моряків. Пан Зубов пояснив, що дана скарга знаходиться в юрисдикції суду нижчої інстанції. Гарнізонний суд скаргу не задовольнив.

14 грудня 2004 року він засудив до десяти років колонії строгого режиму і позбавив звання підполковника погранслужби ФСБ Ігоря Вялкова, що звинувачувався в шпигунстві на користь Естонії. В ході процесу суддя відмовив Ігорю Вялкову в задоволенні клопотання про відмову від двох призначених судом адвокатів і додав йому ще одного державного захисника.

За інформацією. www.newsru.ua

 Поділитися