MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Правова допомога в Центрі тримання мігрантів

13.05.2009   
Тухан Едієв
В с.Розсудів на Чернігівщині працює Пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Вже майже рік пройшов з моменту відкриття в с.Розсудів на Чернігівщині Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. З самого початку роботи пункту Чернігівський громадський комітет захисту прав людини надає консультаційну допомогу іноземцям, що утримуються.  Для цього МВС надано окрему кімнату для роботи юристів. Правова допомога надається з питань надання статусу біженця в Україні, процедури добровільного повернення до країни походження та інших питань.

На сьогодні, загалом в пункті утримуються 101 іноземець, з них 1 жінка – громадянка Камеруну, що є на 8 місяці вагітності. Більшість з іноземців є вихідцями з Пакистану, Індії, Афганістану, Китаю та Бангладеш. Хоча є й представники країн колишнього СРСР – Вірменії, Грузії, Узбекистану, Росії. Загалом в Пункті вже побувало майже півтисячі вихідців з 28 країн світу. З цього числа було тільки 6 жінок.  Підставою для поміщення в Пункт є постанова суду про примусове видворення іноземця з території України, якщо іноземець незаконно потрапив в Україну або порушив правила перебування в Україні. Іноземці можуть утримуватися в Пункті до моменту примусового видворення, але не більше ніж 6 місяців. Однак на сьогодні однією з основних  проблем є відсутність в держбюджеті цільових коштів на примусове видворення іноземців. Значна кількість осіб іноземців встановлена і правоохоронні органи мають всі документи для видворення, але коштів на придбання квитків нема. Також з початку 2009 року відчувається нестача коштів на харчування іноземців. Персонал центру складає біля 170 осіб. Загалом будівництво Центру обійшлося в понад 30 млн. гривень. Ще 3 млн. гривень виділили міжнародні донори на закупівлю обладнання та техніки.

Нещодавно Пункт відвідала велика делегація, що складалася з представників українських правоохоронних структур (МВС, прикордонна служба, СБУ) та представників міжнародних організацій та посольств в Україні (УВБК ООН, Міжнародної організації з міграції, посольств Франції, Німеччини, Австрії, Португалії, Латвії). Головною метою візиту було спілкування з іноземцями, огляд умов утримання та харчування. При здійсненні візиту затримані іноземці мали нагоду розповісти про свої проблеми та отримати відповіді на питання, що цікавлять.  Як з’ясувалося, основним та найболючішим питанням для утримуваних є термін знаходження у Пункті. Адже багатьох з опитуваних помістили до Розсудова з інших пунктів, однак попередній строк утримання не враховувався, в результаті чого 6 місяців обертаються в 9, 12…, а то й ще більше місяців. В зв’язку з цим, інколи виникали конфлікти між роздратованими та втомленими мігрантами. Однак внаслідок перерозподілу проживання  іноземців по країнах походження адміністрації Пункту вдалося унеможливити конфлікти.

В 2010 році вступає в силу угода про реадмісію між Україною та ЄС, яка зобов’язує Україну приймати нелегальних мігрантів, які перетнули її кордон на шляху до країн ЄС. Причому як своїх громадян, так і громадян третіх країн, які використали Україну просто як транзитну зону. Перед тим, як передавати мігранта Україні, країна Євросоюзу повинна надати докази, що ця особа справді перетинала український кордон. Тому є нагальна потреба в збільшенні кількості місць утримання мігрантів.

Найближчим часом планується фінансування будівництва другої черги розсудівського пункту. Але зараз через кризу в держбюджеті коштів на це не передбачено. Крім чернігівського Пункту подібний заклад відкрито на Волині. Також заплановано відкриття ще 3 пунктів для мігрантів на території України. Але коштів на це також поки що не виділено.
 Поділитися