MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Відкрите звернення ХПГ щодо призначення голови Державного департаменту з питань виконання покарань

17.08.2009   
Коли 2005 року на керівні посади Департаменту були призначені нові люди, серед них Василь Кощинець та Наталія Калашник, ми сподівалися на реформування системи виконання покарань та зміни на краще у становищі як персоналу, так і в’язнів. Але сподівання виявилися марними.

Голові Кабінету міністрів України
Тимошенко Ю. В.

Членам Кабінету міністрів України

 

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ ХАРКІВСЬКОЇ ПРАВОЗАХИСНОЇ ГРУПИ
Щодо призначення голови Державного департаменту з питань виконання покарань

Шановна Юліє Володимирівно! Шановні члени Кабінету міністрів України!

Правозахисні організації України багато разів звертали увагу суспільства і держави на те, що система виконання покарань в Україні є радянським рудиментом, не реформована і потребує докорінної переробки. Мають бути змінені філософія покарання, основні засади функціонування державної кримінально-виконавчої служби, кримінально-виконавче законодавство і практика. Державна кримінально-виконавча служба має бути демілітарізована і перетворена на цивільну службу у складі Міністерства юстиції (це добровільне забов’язання перед Радою Європи Українська держава взяла на себе ще у 1995 році!) із зберіганням та посиленням соціального захисту її співробітників. Дотримання прав людини – як обвинувачених та засуджених, так і персоналу – має стати її пріоритетом. Кримінально-виконавча система має стати відкритою для ефективного нагляду за дотриманням прав людини, необхідне створення механізмів та процедур громадського та міжнародного контролю. Реформування кримінально-виконавчої системи має бути забезпечене адекватним фінансуванням. Воно має проводитися командою молодих професіоналів, які є і внутрі системи, і поза нею.

Коли 2005 року на керівні посади Департаменту були призначені нові люди, серед них Василь Кощинець та Наталія Калашник, ми сподівалися на реформування системи виконання покарань та зміни на краще у становищі як персоналу, так і в’язнів. Але сподівання виявилися марними. Навпаки, положення системи тільки погіршилось. Були звільнені фахівці, які критикували ділетантські дії нового керівництва і не погоджувалися з ними. Ще більшою стала різниця в оплаті праці керівництва та рядових працівників. Почастішали повідомлення про порушення прав обвинувачених та засуджених, про незаконне застосування сили, зросла кількість самогубств. Усі намагання правозахисників зробити системe відкритою для захисту прав засуджених та персоналу, для громадського контролю були марними. Наталія Калашник в своєму листі прямо підкреслювала, що Департамент буде співпрацювати тільки з тими громадськими організаціями, які позитивно оцінюють його діяльність.

Але позитивно оцінити діяльність Департаменту за таких умов важко. Результати його праці в усіх напрямках, за які відповідає Наталія Калашник як заступник Голови Департаменту, виявилися вкрай невдалими. Це і провальна кадрова політика; і неналежне медико-санітарне забезпечення засуджених, внаслідок чого має місце ненадання медичної допомоги і висока смертність в місцях позбавлення волі; і незадовільна соціально-виховна робота із засудженими; й інші.

Призначення Наталії Калашник на посаду Голови Департаменту буде мати, на нашу, думку, тяжкі наслідки. Її впевненість в своій правоті, невміння слухати опонентів і погоджуватися з фактами, коли вони суперечать її планам, в поєднанні з енергійністю і напором призведуть до подальших масових звільнень тих професіоналів, які ще залишилися в кримінально-виконавчій системі, та подальшого занепаду системи, хоча занепадати їй вже, взагалі кажучи, нема куди.

Вважаємо за необхідне проведення публічного конкурсу для призначення керівника такого складного та специфічного відомства.

З повагою,

Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи
 Поділитися