MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Свобода віросповідання під загрозою в Азербайджані

27.08.2010    джерело: www.irs.in.ua
Влада Азербайджану відмовила євангельським громадам у перереєстрації на підставі нового закону про віросповідання

Через законодавчі нововведення та подальші бюрократичні перешкоди багато релігійних громад Азербайджану не встигли перереєструватися у встановлений термін до 1 січня 2010 року. В результаті більшість із них отримали заборону на ведення будь-якої релігійної діяльності і опинилися під загрозою ліквідації юридичної особи. 

Про це повідомляє Інститут релігійної свободи на підставі документів, отриманих з Баку. За відомостями ІРС, відмова в перереєстрації на підставі нової редакції азербайджанського закону «Про віросповідання» отримала Церква «Неємія», Церква «Собор хвали», Церква адвентистів сьомого дня, церковні громади баптистів і п’ятидесятників. 

Найбільшою перешкодою для свободи віросповідання в Азербайджані виявилася нова процедура державної реєстрації релігійних громад, яка після внесення до закону поправок стала надмірно громіздкою і містить більше вимог до засновників, ніж раніше. Тепер релігійна організація повинна надати довідку про дату виникнення, відомості про релігійне навчання і ставлення до світської освіти. 

Більш того, релігійним громадам заборонено реєструвати в якості юридичної адреси квартири віруючих. Законодавчі зміни також обмежили релігійну діяльність тільки тією територією, на якій релігійна громада офіційно зареєстрована. 

При цьому, відповідно до статті 12 Закону Азербайджану «Про віросповідання» релігійні організації можуть проводити свою діяльність тільки за юридичною адресою. Така норма часто використовується Державним Комітетом Азербайджану по роботі з релігійними організаціями для заборони релігійної діяльності в орендованих приміщеннях, які не відповідають офіційному місцезнаходженню релігійної громади. Як наслідок, поза законом залишилися ті церковні громади, у яких немає власних приміщень для богослужінь. 

Яскравим прикладом обмеження релігійної свободи в Азербайджані на підставі нового закону «Про віросповідання» є ситуація з Євангельської Церквою «Собор хвали» у місті Баку.

Громада вчасно надала всі необхідні документи для проходження перереєстрації. Однак на початку травня 2010 року її керівництво отримало копію рішення про відмову в реєстрації, яке Державний Комітет прийняв ще два місяці тому. З подібною ситуацією зіткнулися й інші вищезгадані християнські громади протестантського спрямування.

Євангельська Церква «Собор хвали» одна з перших оскаржила відмову в реєстрації в судових органах. Проте представники влади посилалися на формальні невідповідності відомостей про засновників громади з тими даними, які подавалися під час первинної реєстрації в 2001 році. На подив віруючих, 30 липня суд відхилив їхнє прохання і підтримав позицію влади, яка не підтверджувалася необхідними письмовими доказами. 

Як повідомляв ІРС, крім цього, на початку січня 2010 року в результаті пожежі було повністю знищено будівлю для богослужінь Церкви «Собор хвали» у місті Баку. Перед цим, наприкінці 2008 року, у даної протестантської громади без будь-якої компенсації була конфіскована будівля, придбана віруючими. Це відбулося в результаті досить сумнівного судового процесу на користь місцевого нафтопереробного заводу «Азернефтьяг». 

Євангельська Церква «Собор хвали» заснована в Баку в 1994 році і в даний час налічує близько 1000 членів. Слід зауважити, що за офіційними даними значна частина населення Азербайджану сповідує шиїтський іслам поряд з іншими течіями ісламу. 

Нагадаємо, що ще в лютому цього року Комісія США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF) відзначала погіршення ситуації в Азербайджані протягом останніх п’яти років, а законодавчі зміни, поспіхом ухвалені у травні 2009 року, викликали особливу тривогу експертів.

 Поділитися