MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Одеська область - підсумки першого місяця виборів: проблеми та загрози

26.10.2010    джерело: www.civicua.org
Звіт Одеської обласної організації КВУ за результатами спостереження за ходом виборчої кампанії з виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних і міських голів в Одеській області (29 вересня - 12 жовтня 2010 року)

Комітет виборців України - всеукраїнська громадська організація, яка вже 15 років здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів. КВУ є співзасновником Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ЕNЕМО).

 

            З 29 вересня по 12 жовтня КВУ провів спостереження за діяльністю політичних сил, місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, роботою територіальних виборчих комісій, процесом висування і реєстрації кандидатів у депутати місцевих рад, сільських, селищних, міських голів в Одеській області.

 

За результатами моніторингу Одеська обласна організація Комітету виборців України КОНСТАТУЄ:

 

Діяльність виборчих штабів і агітація.

 

            Перший місяць виборчої кампанії пройшов в обстановці гострої конкуренції, в рамках якої політичні сили та кандидати допускали порушення, як чинного українського законодавства, так і загальноприйнятих міжнародних стандартів ведення виборчих кампаній.

 

            На жаль, Одеська обласна організація КВУ змушена констатувати фактичну відсутність належної реакції з боку територіальних виборчих комісій, в обов'язки яких входить нагляд за дотриманням виборчого законодавства у відповідних населених пунктах.

 

            Найбільш активно агітаційна кампанія проходила на рівні обласного центру - Одеси і міст обласного підпорядкування (Білгород-Дністровського, Ізмаїла, Котовська та ін.).

 

            Агітаційна кампанія проводилася шляхом активного розміщення агітаційних матеріалів на біг-бордах та інших зовнішніх рекламних носіях, як політичними силами, так і окремими місцевими політиками, перш за все тими, хто бере участь у боротьбі за мерські крісла.

 

            Другий "агітаційний фронт" - місцеві ЗМІ. Найбільш яскраво ця складова була виражена, мабуть, в Одесі. У звітний період, в одеських ЗМІ з'явилася маса різних матеріалів, позитивно чи негативно характеризують особистість і діяльність тих чи інших потенційних кандидатів у міські голови, діяльність тих чи інших політичних сил та їх представників.

            Третій компонент - «польовий», в рамках якого кандидати і політичні сили активно поширювали різні друковані агітаційні матеріали, проводили зустрічі з виборцями (в першу чергу кандидати мажоритарники), мітинги.

 

            У той же час, КВУ зафіксовано розповсюдження від імені низки суб'єктів виборчого процесу друкованих матеріалів без вихідних даних, що є порушенням чинного Закону про вибори.

 

            Крім того, деякі суб'єкти виборчого процесу заявляють про перешкоджання їм у проведенні агітаційної кампанії, шляхом відмови з політичних мотивів у розміщенні їх агітаційних матеріалів чи публікацій.

 

            З наближенням виборів збільшилися факти недобросовісної конкуренції, публікацій замовних матеріалів у ЗМІ та використання «чорного PR» суб'єктами виборчого процесу.

 

            На жаль, в агітаційній кампанії також беруть участь представники органів державної влади та місцевого самоврядування.

 

Робота територіальних виборчих комісій.

 

            На даний момент в Одеській області сформовані і діють 517 територіальних виборчих комісій (ТВК) різного рівня (1 - обласна, 26 - районних, 19 - міських, 32 - селищних та 439 сільських ТВК).

 

            На жаль, як і прогнозував Комітет виборців України, через недосконалість положень нового Закону про місцеві вибори, територіальні виборчі комісії обласної, районної та міської (міст обласного підпорядкування) рівня в Одеській області складено непропорційно, з точки зору рівної участі всіх потенційних суб'єктів виборчого процесу, і з явним дисбалансом на користь політичних сил, що входять до чинної коаліції у Верховній Раді Україні. Це, у свою чергу, може призвести до подібної диспропорції у складі дільничних виборчих комісій, а також до того, що діяльність виборчих комісій, на жаль, буде більш суб'єктивною.

 

            Відсутність пропорційності простежується і в розподілі керівних посад в ТВК.

 

            Неймовірно стислі строки кампанії і, відповідно, більшості процедур в рамках виборчого процесу, недостатній рівень матеріально-технічного забезпечення та компетентності призвели до того, що вже на початку своєї діяльності новосформовані ТВК зіткнулися з цілим рядом проблем і допустили ряд порушень, а саме:

 

-        недостатнім матеріально-технічним забезпеченням своєї діяльності (неналежні приміщення, відсутність телефонного зв'язку, Інтернету, офісної техніки, канцелярського приладдя, текстів Законів про вибори, фінансування).

 

Наприклад:

 

            У багатьох комісіях відсутній текст Закону про вибори! Також багато тики з різних причин до цього часу не отримали фінансування на свою діяльність;

 

            У Роздільнянському районі до цих пір жодна ТВК не зареєстрована, як юридична особа і, як наслідок, не має печатки, рахунки і не отримала фінансування на свою діяльність. Проблема виникла через те, що в районі змінився державний реєстратор та новий реєстратор ще не пройшов всі процедурні моменти вступу на посаду та отримання відповідних повноважень, допусків, кодів доступу і т. д.;

 

            Великомихайлівський селищна комісія розміщена в одній кімнаті (приблизно 2 на 5 метрів), в якій з обладнання є тільки 3 стільці і диванчик. Немає ні канцтоварів, ні техніки, ні доступу в Інтернет, підключений тільки телефон. Протоколи засідань, постанови пишуть від руки, оскільки комп'ютер, принтер і ксерокс в селищній раді теж не працюють.

 

            Не отримали фінансування на свою діяльність і Тікі в Білгород-Дністровському районі, що в свою чергу, призвело до виникнення проблем з виготовленням печаток для сільських ТВК. Голова Білгород-Дністровської районної ТВК А. Бондаренко, замість того щоб знайти законний спосіб вирішення даної проблеми, почала вимагати, за словами ряду голів сільських ТВК, щоб вони виготовляли друку за власні кошти і навіть проводить збір з них грошових коштів у готівковій формі на ці мети.

 

            Красноокнянський селищна територіальна виборча комісія все також, крім самого приміщення та меблів, не має ні офісної техніки, ні окремої телефонної лінії, ні доступу до Інтернету;

 

            Кілійська міська комісія також не отримала фінансування на свою роботу і також не має печатки.

 

            У Котовську приміщення міської ТВК не відповідає встановленим Законом нормам.

 

-        ряд ТВК, незважаючи на стислі терміни виборчої кампанії, дозволяють собі «вихідні», що, в тому числі створює перешкоди для суб'єктів виборчого процесу.

 

У звітний період з «вихідними» працювали Котовська районна ТВК, сільські тики в Білгород-Дністровському районі;

 

Кілійська ТВК не працювала 25 і 26 вересня, у зв'язку з чим організації політичних партій не могли повідомити її про конференції з висунення кандидатів.

 

            - багато ТВК не дотримуються норму про обов'язковість розміщення матеріалів своїх засідань на своїх інформаційних стендах, про завчасне, за добу, сповіщенні ЗМІ про місце і час своїх засідань (Постанова ЦВК № 350 від 15.09.2010), а також про надання інформації представникам ЗМІ (діє Закон про місцеві вибори):

            Так ряд ЗМІ заявляли що міська ТВК не допускала їх кореспондентів у своє приміщення, мотивуючи це відсутністю засідання ТВК в даний момент. В обласній ТВК відсутній інформаційний стенд.

 

            У Красноокнянської райТІК також відсутній інформаційний стенд, при цьому пройшло вже 10! засідань. На зауваження представника КВУ, в комісії повідомили, що всі матеріали розміщені на сайті РДА (активісту КВУ не вдалося знайти на даному сайті ні одного матеріалу ТВК), а важливі рішення друкують у «Красноокнянському віснику» (після перевірки встановлено, що надруковано всього 2 рішення !).

 

            Аналогічна ситуація склалася і в Котовської районної ТВК. На 5 жовтня там було проведено 13 засідань, інформаційного стенду немає. Голова ТВК заявляє, що в ньому немає необхідності, в той же час у місцевих ЗМІ розміщено всього 3 рішення ТВК.

 

            Білгород-Дністровська райТВК систематично не розміщує на інформаційному стенді свої постанови та протокольні рішення, крім того подача інформації про роботу комісії дозується і обмежується главою ТВК А. Бондаренко.

 

            Кореспонденти газети «Виборчком» (видання Одеського КВУ) при відвідуванні ряду ТВК зустріли недоброзичливе ставлення і випробували тиск з боку представників комісій.

 

            Одеська обласна організація КВУ підкреслює крайню важливість дотримання принципу публічності та відкритості виборчого процесу і, в зв'язку з цим, вважає неприпустимим недотримання цього принципу виборчими комісіями, обмеження ними доступу представників ЗМІ до своїх помешкань, не надання або надання не в повному обсязі представникам ЗМІ інформації про ході підготовки і проведення виборів, відсутність інформаційних стендів.

 

            У теж час, Одеська обласна організація КВУ закликає представників ЗМІ з розумінням поставитися до складних умов, в яких членам виборчих комісій доводиться організовувати поточний виборчий процес.

 

            Не обійшлося без проблем і в ході формування одномандатних мажоритарних округів. Цілий ряд ТВК, переважно в сільських районах, не впорався вчасно з цим завданням.

 

        Крім того, багато мажоритарних округів у м. Одеса (наприклад, 2, 3, 7, 10, 19, 21, 23, 24, 28, 39, 41, 42, 43, 46, 59), з незрозумілих причин, мають дивну конфігурацію: окремі частини одних округів утворюють «анклави» і «напіванклави» в рамках інших округів або значно віддалені від основної частини округу, що створює штучні труднощі, як для кандидатів, так і для виборців і викликає серйозні питання з приводу причин такої нелогічною конфігурації даних округів.

 

            Проблеми з формуванням округів зафіксовані і в районах області, наприклад, в смт. Сергіївка один 5-ти поверховий будинок «належить» одразу до трьох округах.

 

 

 

 

Висування і реєстрація кандидатів.

 

            З 27 вересня по 4 жовтня в Одеській області пройшов процес висування кандидатів на місцевих виборах.

 

            Різні політичні сили по різному підійшли до процесу висунення кандидатів. Одні провели відкриті конференції з оповіщенням і запрошенням ЗМІ, що, на думку КВУ, є позитивною практикою, інші обмежилися лише проведенням коротких брифінгів за результатами партійних конференцій, хтось і зовсім обійшовся без зайвого розголосу.

 

            На жаль, за рідкісним винятком не було відмічено відкритого обговорення висунутих кандидатур серед рядових членів партій до або під час проведення конференцій.

 

            Не всім політичним силам і кандидатам вдалося без проблем провести висунення кандидатів. В окремих випадках відбулися зриви перших етапів партійних конференцій, деякі конференції супроводжувалися зіткненнями прихильників і противників того чи іншого кандидата чи політичної сили, мали місце і відверті курйози.

 

            З 29 вересня по 8 жовтня в регіоні проходив процес реєстрації кандидатів та виборчих списків політичних сил, який, на жаль, не обійшовся без скандалів і конфліктів між політичними силами, кандидатами і тиками, а також був ускладнений стислими термінами, передбаченими законодавцем на дані процедури.

 

            Через абсолютно абсурдною норми нового Закону про місцеві вибори, яка визначає, що порядковий номер політичної сили чи кандидата в бюлетені залежить від черговості подання ним документів, а відповідно, і реєстрації в ТВК, початок процесу реєстрації супроводжувалося не зовсім коректною «гонитвою» партій за отриманням першого номера в бюлетені.

 

            Це сформувало нервову і конфліктну атмосферу на початку подачі реєстраційних документів і призвело до конфліктів між представниками політичних сил, членами ТВК і втручанню міліції.

 

            Попередні підсумки реєстрації свідчать про те, що найбільш конкурентними в регіоні за кількістю кандидатів будуть вибори до Одеської міської ради.

 

            Так, на 12 жовтня міський ТВК зареєстровано для участі у даній виборчій гонці списки від 52 політичної сили, в які включено 1067 кандидатів. За умови, що всі ці політичні сили та кандидати змагатимуться за 60 мандатів (інші 60 мандатів отримають мажоритарники), то на кожен мандат претендує практично 18 кандидатів!

 

            Найбільш великі списки зареєстровано від ПР (119 кандидатів), «Сильної України» (109 кандидатів), Партії Народної Довіри та ВП «Батьківщина» (по 60 кандидатів), ВО «Батьківщина» (56 осіб) і «Фронту змін» (55 осіб ).

 

            Найменше претендентів на депутатський мандат у списках партій КПРС і «Нова сила» - по 1 кандидату.

 

            На другому місці за «щільності» кандидатів на один депутатський мандат знаходяться вибори до Одеської обласної ради.

            Так, 37 політичних партій подали виборчі списки, в які включено понад 670 кандидатів (66 мандатів, «конкурс» - 10 кандидатів на один мандат). За даними облТІК тут самий довгий список у Партії регіонів (114 осіб), а найкоротший у Союзу анархістів України 2 людини.

 

            Крім того, комісія зареєструвала 437 осіб як кандидатів у депутати по 66 одномандатних мажоритарних округах. У теж час, в різних округах, за результатами реєстрації, склався різний рівень конкуренції. Найбільша кількість кандидатів зареєстровано у виборчих округах № 10 (23 кандидати) та № 9 (20 кандидатів), які розташовані в м. Одеса. Найменш конкурентної за кількістю кандидатів буде боротьба у виборчих округах № 57 (частина Саратського району) і № 64 (частина Фрунзівського району), оскільки в кожному з округів зареєстровано по 2 кандидати.

 

            КВУ відзначає надмірно прискіпливе ставлення і заформалізірованний підхід ряду територіальних виборчих комісій до перевірки документів і реєстрації суб'єктів виборчого процесу. Не виключено, що в частині випадків відмови в реєстрації за формальними ознаками мали приховані політичні мотиви.

 

            Іноді ТВК висували зовсім уже надумані вимоги до реєстраційних документів суб'єктів виборчого процесу:

 

            Білгород-Дністровська районна ТВК примушувала всіх кандидатів реєструвати свої податкові декларації в місцевій Податкової інспекції, що змусило багатьох кандидатів витратити додатковий час на проходження цієї зайвої процедури, яку, до речі, неможливо було здійснити на вихідних.

 

            У деяких випадках Тікі занадто затягували процес прийняття рішення про реєстрацію, а іноді відверто порушували терміни повідомлення суб'єкта виборчого процесу про відмову в реєстрації. У таких випадках подібні дії ТВК обмежували можливості повторного подання документів на реєстрацію або оскарження відмови для політичних сил і кандидатів.

 

            Разом з тим КВУ відзначає, що ряді випадків політичні партії та окремі кандидати безвідповідально поставилися до процедури висування та належному оформленню реєстраційних документів.

 

            Також КВУ фіксував окремі випадки висунення і спроб реєстрації одних і тих же кандидатів від різних політичних сил або від однієї політичної сили, але в різні поради, що заборонено чинним Законом.

 

    КВУ закликає апеляційні інстанції прийняти вмотивовані рішення щодо виправлення помилок територіальних виборчих комісій та надати можливість зареєструватися тим кандидатам, яким було відмовлено без поважних причин.

           

        Несподівано проблемним виявився і процес відкриття рахунків виборчих фондів у банківських установах.

           

        Суб'єкти виборчого процесу зіткнулися, з одного боку, з катастрофічною нестачею часу, оскільки рахунок необхідно відкрити до 12 жовтня, а процес реєстрації офіційно завершився тільки 8 жовтня, не кажучи вже про судові процеси, крім того 9 і 10 жовтня (вихідні) відкрити рахунок було практично неможливо, відповідно, основна маса кандидатів і партій відкривали рахунки 11 і 12 жовтня. З іншого, боку не всі банківські установи виявилися готові до подібного ажіотажу, співробітники різних банківських установ і навіть різних відділень в рамках одного банку пред'являли різні вимоги щодо документів, які подавали суб'єкти виборчого процесу, що додавало напруженості в і без того непростий процес відкриття рахунків .

 

Застосування адмінресурсу і підкуп виборців.

 

            КВУ констатує, що в Одеській області у виборчій кампанії також беруть участь

представники органів державної влади та місцевого самоврядування, які часто допускають висловлювання агітаційного характеру на користь тієї або іншої політичної сили чи кандидата, або здійснюють контрагітацію.

 

            У зв'язку з цим, Одеська обласна організація КВУ ще раз настійно закликає всіх посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування утриматися від агітації, особливо в робочий час, або взяти відпустку на час проведення виборчої кампанії.

 

            Дотримання посадовими особами органів влади Одеської області під час виборчої кампанії принципів незаангажованості, політичного нейтралітету і невтручання буде прямо сприяти підвищенню громадської та правової оцінки виборчого процесу всередині країни і за її межами.

 

     Крім того, про застосування або побоюваннях застосування адміністративного ресурсу у відношенні себе заявляють і самі суб'єкти виборчого процесу.

 

        Також Одеською обласною організацією КВУ зафіксовані факти адміністративного втручання в роботу виборчих комісій:

           

    Так, керуюча справами Котовської міської ради Є. Мамалига, не тільки регулярно «відвідує» Котовського міського ТВК, яка знаходиться також в будівлі Котовської міської ради, але і в процесі реєстрації кандидатів переглядала у приміщенні ТВК, документи, подані кандидатами на реєстрацію.

           

      В Одеську обласну організацію КВУ систематично надходять повідомлення про те, що кандидати у депутати або сільські, селищні, міські голови обіцяють чи надають виборцям ті чи інші послуги з ремонту та благоустрою їхніх будинків і прилеглих територій, які при цьому супроводжуються агітацією за даного кандидата.

           

      Крім того, активістами КВУ зафіксовано розповсюдження в регіоні продуктових наборів та побутової техніки, яке також супроводжувалося агітацією за певні політичні сили та кандидатів.

 

            У зв'язку, з цим Одеська обласна організація КВУ звертає увагу всіх суб'єктів виборчого процесу, що проведення агітації з наданням виборцям безкоштовно або на пільгових умовах товарів, матеріальних цінностей, робіт або послуг забороняється і може послужити причиною зняття з реєстрації.

 

            Подібні ж дії потенційних кандидатів КВУ характеризує, як спроби непрямого підкупу виборців і рекомендує виборцям ставитися до подібних дій виключно, як до благодійної допомоги, яку може надавати оточуючим будь-який громадянин, який не обов'язково при цьому є депутатом і закликає не робити фактор скороспішної передвиборної активності кандидатів основним при своєму виборі.

 

Якість списків виборців і діяльність органів ведення реєстру виборців

 

            Рівень матеріально-технічного та кадрового забезпечення органів ведення Державного реєстру виборців, в цілому, знаходиться на належному рівні і дозволяє якісно вести Реєстру.

 

            У відношенні організації роботи з виборцями ситуація неоднозначна. Більшість органів ведення Реєстру виборців забезпечили належні умови для прийому та інформування виборців - відкрили телефонні «гарячої лінії», обладнали інформаційні стенди для виборців з роз'ясненнями та зразками документів, постійно розміщують інформацію в ЗМІ (в тому числі і на Інтернет ресурсах).

 

            У той же час, є окремі відділи ведення ДРВ, які не обладнали інформаційні стенди і не розмістили зразки документів (зокрема, відділ ведення реєстру Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради).

 

            Комітет виборців Україні настійно рекомендує всім органам ведення реєстру виправити таку ситуацію і створити найбільш сприятливі умови для уточнення виборцями своїх персональних даних.

 

            На жаль, багато органів місцевої влади, у складі яких працюють органи ведення реєстру, не забезпечили можливостей для доступу до них інвалідів та виборців з обмеженими фізичними можливостями (сумну першість тут тримає розташований на 4 поверсі без ліфта Білгород-Дністровський районний відділ ведення Реєстру).

 

            Рівень активності виборців у відношенні уточнення персональних даних Реєстру виборців з кожним днем виборчого процесу зростає, відповідно збільшується навантаження на органи ведення Реєстру виборців. Виборці уточнюють свої персональні дані як на особистому прийомі, так і за допомогою телефонних «гарячих ліній», які функціонують у багатьох органах ведення Реєстру. Можливостями публічного контролю реєстру виборців досить активно користуються депутати - мажоритарники, які крім своїх персональних даних, перевіряють також і дані про виборців у відповідному окрузі.

 

            У теж час, подив викликають факти включення до складу виборчих ділянок адміністративних будівель, в яких, за рідкісним винятком, не може бути зареєстрованих виборців.

 

            Крім того, в Одеську обласну організацію КВУ систематично надходять повідомлення про те, що до складу виборчих дільниць також включені ще споруджувані будинки або будинки, які навпаки вже знесені.

 

            Одеська обласна організація КВУ підкреслює, що перевірити себе в списках виборців громадяни можуть у будь-який робочий день звернувшись особисто або по телефону в органи ведення Реєстру виборців, які діють при кожній райадміністрації або міській раді (в містах обласного підпорядкування).

 

Кримінальне втручання у хід виборчого процесу, тиск на ЗМІ.

 

            У звітний період Одеська обласна організація КВУ фіксувала використання кримінальних методів у політичній боротьбі. Так про напад чи проникненні в свої офіси заявляли обласні організації КПУ і ПР (проникнення - КПУ і обстріл - ПР), а також «Сильна Україна» (пограбування офісу в Кілії).

 

            КВУ закликає правоохоронні орган оперативно реагувати на всі згадані факти і притягати до відповідальності порушників.

 

            З наближенням виборів посилюється і тиск на ЗМІ з боку тих чи інших суб'єктів виборчого процесу, у зв'язку, з матеріалами або публікаціями які розміщують дані ЗМІ і які пов'язані з виборчим процесом.

 

            Так, у Білгороді-Дністровському на телеканалі «Тіра-ТВ» встигли вийти всього два випуски передачі відомого місцевого історика і соціолога Доната Сарани «Соціополіс», як якийсь впливовий кандидат у мери міста, ймовірно незадоволений даними соціологічних досліджень, оприлюдненими, в тому числі і відносно нього, в ефірі передачі, настійно «попросив» власника телеканалу більше не випускати «Соціополіс» в ефір, що і було виконано.

 

         Грунтуючись на висновках моніторингу та аналізі існуючих передумов і тенденцій Одеська обласна організація КВУ вважає, що на даний момент найбільшу небезпеку для виборчого процесу складають наступні 10 потенційних і явних загроз:

 

1.Неравномірне представництво політичних партій у виборчих комісіях

2. Дозвіл держслужбовцям на участь в агітації

3. Можливе використання силових відомств для тиску на кандидатів

4. Зняття кандидатів з реєстрації під надуманими приводами

5. Погана якість списків виборців

6. Погана організація виборчого процесу і неякісний Закон про вибори

7. Фальсифікації під час голосування і підрахунку

8. Маніпулятивні технології, метою яких є розпорошення голосів виборців

9. Підкуп виборців

10. Зрив виборів та визнання недійсними виборів в окремих випадках

 

 

Див. також: Моніторинговий звіт Харківського ОВ ВГО «Комітет виборців України» щодо проведення місцевих виборів у Харківській області за період 01-14 жовтня 2010 року

 Поділитися