MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

‘Я сказав росіянам на блокпосту, що їду на Азовсталь’ Нацгвардійця РФ судитимуть за сексуальне насильство щодо викраденого чоловіка Війна з темрявою. Підсумки тижняРосія створила ‘всепроникну атмосферу страху’ на ТОТ‘Суди’ над полоненими: у ‘ДНР’ до тривалого ув’язнення засудили десятьох ‘азовців’Навіщо?Мілітариzовані: Росія посилює діяльність ‘Юнармії’ у КримуНе визнавати ‘фарс Кремля’Росіяни викрали з Енергодара двох братів, що працювали на ЗАЕС, — їх шукають рідніЯк наука опирається тиранії. Дайджест російських протестівВійна проти пам’яті — як росіяни руйнують пам’ятники та меморіали в Україні Україна має відомості про 550 000 воєнних злочинцівХарківщина: під ударом — історія, релігія, мистецтвоРозстріляв українського військовополоненого на ЗапоріжжіМКС видав ордери на арешт двох російських генералівВ эвакуацию я поехал в одних штанах, сапогах, курточке и с документамиПолітика надання грошової або гуманітарної допомоги жертвам воєнних злочинів Відсутність права і міжнародного контролю — що відбувається в російському полоні з українськими цивільними?Правила обробки і захисту персональних даних у базах даних, володільцем якої є громадська організація «Харківська правозахисна група»Росія має надати докази того, що український журналіст живий, — ‘Репортери без кордонів’ шукають Дмитра Хилюка

В Україні пройшов слем-турнір за свободу вираження думок

18.04.2011    джерело: artvertep.com
12-13 квітня 2011 року в Україні пройшов відкритий слем-турнір «Заборона на заборони» - таким чином, українські поети відсвяткували п’ятдесяту річницю польоту людини в космос і показали своє негативне ставлення до цензури

«Оголена лірика проти цензури та брехні!» В Україні пройшов слем-турнір за свободу вираження думок

12-13 квітня 2011 року в Україні пройшов відкритий слем-турнір «Заборона на заборони» - таким чином, українські поети відсвяткували п'ятдесяту річницю польоту людини в космос і показали своє негативне ставлення до цензури.

Літературне дійство прокотилося по великих промислових містах - Донецьку та Запоріжжю. Саме там поети з Києва, Харкова, Львова, Донецька, Одеси, Луганська, Запоріжжя і Дніпропетровська зійшлися у поєдинку, щоб відточити свою майстерність і закликати всіх поціновувачів сучасного мистецтва до рішучого протесту проти Закону «Про захист суспільної моралі».

У перервах між битвами літературні та громадянські активісти організовували громадські дискусії про небезпеку встановлення цензури, поширювали листівки та збирали підписи _під вимогою правозахисників прискорити розгляд законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту суспільної моралі)» (№ 6532 від 16.06.2010 ), який передбачає скасування Закону України «Про захист суспільної моралі». За час проведення заходів було зібрано понад 200 підписів і проведено 3 дискусії про небезпеку встановлення цензури. У Запорізькому Національному Університеті суперечка про захист моралі затягнулася на рекордні дві години.

Публіка Донецька та Запоріжжя добре орієнтувалась у проблемі обмеження свободи слова в Україні. Прецеденти з творами Анатолія Ульяненка, Марії Матіос та інших письменників ні для кого не були секретом. У ході дискусій учасники зійшлися на тому, що Закон «Про захист суспільної моралі» небезпечний не лише для окремих представників журналістської та творчої спільноти, але й для соціуму в цілому.

Літературне наповнення прекрасно лягало в концепцію захисту свободи вираження думок. Багато поетів відкрито протестували проти утисків і заборон, читали гострі соціальні тексти, розбурхуючи фанатів поетичної стихії. Після тривалих боїв лаври літературного першості дісталися Юга Цикорію і Тетяні Ковалевич, що вразила публіку колючістю своїх соціально-еротичних творів:


Моя лірика так глибоко й безсоромно інтимна,

Виражає пориви ерогенної шальної душі...

Не читайте, не слухайте, якщо комусь огидна!

Оголена лірика проти цензури й брехні!


Саме цей текст став неформальним гімном літературного дійства «Заборона на заборони» - турніру, ініційованого Правозахисним центром «Поступ» в рамках Громадської кампанії проти встановлення цензури ЗМІ і творів мистецтва в Україні. Підтримку даної літературної ініціативи взяв на себе Інститут Відкритого Суспільства (Open Society Institute). У регіонах слем-турнір також підтримали Літературне угруповання «СТАН» (Луганськ) і літературний клуб «99» (Запоріжжя).


Коментарі поетів і організаторів:


Прес-офіцер Кампанії проти встановлення цензури в Україні Ярослав Мінкін:

«Ми знову і знову привертаємо увагу суспільства до проблеми існування Закону «Про захист суспільної моралі». Повірте, варто владі захотіти, і будь-який сучасний поет, художник, журналіст опиниться за гратами. І це не метафора - це об'єктивна реальність! Настав час забути про розбіжності і виступити єдиним фронтом проти встановлення цензури та політичних репресій».


Переможниця запорізького слем-турніру Тетяна Ковалевич:

«Я вважаю, що література повинна бути вільна від обмежень, які можуть зробити її мертвою, затхлою і безстатевою. Турнір «Заборона на заборони» - знаменна подія в моєму житті. Я вперше перемогла в такому масштабному літературному змаганні. В атмосфері напруженої боротьби (за свободу літератури, свободу власного голосу) щиро порадували талановиті люди, які не відсиджуються в тіні, а сміливо заявляють про себе і свої переконання - це правильно. Затуляти роти в країні, де крім можливості говорити, нічого не залишилося - просто обурливо! Адже заборонами не припинити розповсюдження дитячої порнографії та розпалювання міжнаціональної ворожнечі... Коли ж це стане зрозуміло?!».

Куратор слем-турніру «Заборона на заборони», поет Володимир Вакуленко-К:

«Влада не розуміє, що слово давно стало зброєю, а поезія в цілому - тероризмом. Влада не розуміє, що література стала захалявною - кожна їхня заборона додає автору піару і збільшує наклади самвидаву. Їхня справа - відновлювати сільське господарство, забезпечувати країну продовольством, прибирати гній. А наша справа - розвивати літературу, мистецтво, мову. Пора показати владі, де її місце».


Координатор слем-турніру в Донецьку поетеса Ліза Несова:

«Наше покоління має всі шанси залишитися без голосу. Нашу літературу забороняють. Забороняють так, як забороняли їх пропагандою «радянського реалізму» - і це в XXI столітті, столітті свободи в усьому. Не можна допустити повторення історії. Якщо ми будемо стояти мовчки і нічого не робити, то хто зробить/скаже? Пора відкривати свої вуха і віддирати чорну клейку стрічку з рота! Прийшов час говорити!»

Президент літературного клубу «99», поет і журналіст Олесь Барліг:

«Запоріжжя довгий час було інертним у своєму зануренні в сучасний український літературний процес, проте в останні роки говорять про динаміку як читацької, так і письменницької активності місцевих авторів. Це і слем-змагання, і авторські вечори, і презентації книг. Література сучасного Запоріжжя тільки починає розвиватися. Саме тому ми боїмося державної цензури, яка хоче каструвати молоду українську літературу, позбавити її актуальних тем та унікального звучання».

 Поділитися