MENU

Подібні статті

В ООН розслідуватимуть події у БілорусіВерховний Суд: Школярі без щеплень мають навчатися дистанційноКрим: Кримського татарина засуджено до 6 років за участь у добровольчому батальйоніУ псевдореабілітаційному центрі на Київщині катували людей – НацполіціяДоступ до інформації: правова перемога в Європейському суді з прав людиниНевирішене питання десятиріччя (ПРЕС-РЕЛІЗ)Крим: Журналіста обвинувачують у зборі інформації для українських спецслужбБілорусь: Заарештовано журналіста, який оприлюднив розслідування про «ексберкутівців» у силових структурах РБРФ: Суд залишив свідка Єгови з Криму за ґратами‘Чи варто легалізувати?’ та ще 7 питань про ЛСДКруглий стіл «Невирішене питання десятиріччя: відсутність в Україні процедури виправлення судових помилок. Шляхи розв’язання проблеми» (АНОНС)Жертви мін на Донбасі, депортації з Криму, напади на журналістівСтаніслав Асєєв став лауреатом Шевченківської преміїВільна жінка, перекинутий борщ та «люблячий» патріархатВідкритий лист до Прем’єр-Міністра України Дениса Шмигаля та співробітників ДКВС УкраїниОлег Приходько виступив у суді з останнім словомСьогодні – шоста річниця теракту в Харкові Ампутація пенітенціарної медициниУ Білорусі почалася нова атака на журналістів і правозахисниківДва в’язні померли за ґратами попри рішення суду про звільнення

Стаття 19: ООН зміцнює право на свободу слова та інформації

03.06.2011
Сандра Колівер

28 липня 2011
Сандра Колівер http://blog.soros.org/author/sandra-coliver/

 

Комітет ООН з прав людини щойно завершив дворічні консультації і дискусії про те, яким чином інтерпретувати право на «свободу думок і їх вираження», гарантоване статтею 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права http://www2.ohchr.org/english/law/ccpr.htm.

Думка Комітету, викладена у Загальному коментарі № 34, має серйозний авторитет для судів і трибуналів, й істотно впливатиме на розвиток правових норм у світовому масштабі. Це буде особливо важливо в тих регіонах, де ще немає власних місцевих механізмів судового захисту прав людини (а саме, на Близькому Сході і в Азії). У тих регіонах, де є такі правозахисні механізми (в Америках, Африці та Європі), Міжнародний пакт про громадянські і політичні права відіграє важливу роль у встановленні мінімальних стандартів.

Коментар щодо свободи вираження поглядів заснований на письмових і усних зауваженнях більш ніж 70 неурядових організацій, включаючи організацію «Правова Ініціатива« Відкрите Суспільство »» http://blog.soros.org/2011/03/article-19-under-the-microscope/, а також урядів, національних правозахисних організацій та вчених. Коментар зачіпає кілька ключових аспектів статті 19, в тому числі:

значення свободи вираження поглядів та інформації як «мета-права», на якому ґрунтуються інші права;

зобов'язання урядів захищати свободу слова і забезпечувати доступність інформації;

право журналістів та інших осіб на поширення інформації, а також право громадян на отримання інформації;

визнання мінливого характеру сучасних засобів масової інформації, а також розвитку технологій;

важливість незалежності засобів масової інформації.

Загальний коментар свідчить, що свобода ЗМІ повинна захищатися на найвищому рівні, і що захист, що надається традиційним засобам масової інформації, поширюється в повному обсязі на нові ЗМІ. Коментар закликає держави вжити «всіх необхідних кроків для забезпечення незалежності цих нових засобів масової інформації та забезпечення доступу до них людей».

Одним з найважливіших досягнень, що міститься в коментарі, є твердження, що «заборони прояви неповаги до релігії або іншої системи переконань, включаючи закони про богохульство, несумісні з Пактом», хоча обмеження на такі висловлювання можуть бути виправдані за конкретних обставин, передбачених у статті 20 (2) Пакту, яка забороняє «підбурювання до дискримінації, ворожості або насильства». Хоча «ворожість» – досить невизначений термін, Комісія не може ігнорувати це явне положення Пакту.

Це твердження є особливо важливим в світлі того факту, що чотири з 18 експертів Комітету представляють країни Північної Африки (Алжир, Єгипет, Марокко і Туніс), які є членами Організації Ісламської конференції (ОІК). Протягом останніх декількох років ОІК активно лобіювала Комітет ООН з прав людини, домагаючись прийняття резолюції, що закликає держави встановити кримінальну відповідальність за дифамацію релігії.

Іншим важливим досягненням є чітка вказівка, що стаття 19 «охоплює право на доступ до інформації, що знаходиться в розпорядженні державних органів».

Це право було визнано Міжамериканським та Європейським судами з прав людини (у 2006 і 2009 роках відповідно), а також Африканською комісією з прав людини і народів Африканського союзу (принаймні, з 2002 року). Сам Комітет з прав людини явно визнав це право в травні цього року у справі, що була порушена громадянином Киргизстану, який добивався отримання доступу до інформації про статистику приведення у виконання смертних вироків. На результат цієї справи, безсумнівно, вплинула робота Комітету над загальним коментарем. Вже в березні цього року Комітет затвердив положення коментаря, пов'язані з правом на доступ до інформації.

Загальний коментар № 34 стосується чотирьох важливих компонентів права на доступ до інформації. Держави повинні докласти всіх зусиль для забезпечення швидкого, легкого, ефективного та практичного доступу до контрольованої державою інформації, що є суспільним надбанням. Вони повинні активно надавати громадськості інформацію про роботу уряду, а також іншу інформацію, яка представляє суспільний інтерес. Повинен бути передбачений механізм оскарження у випадках ненадання запитаної інформації, а також у випадках явних відмов. Це право належить до інформації, що знаходиться в розпорядженні всіх державних органів, включаючи законодавчу і судову гілки, і може також поширюватися на приватних осіб, які виконують державні функції.

Коментар, що включає рекомендації «Правової ініціативи», також свідчить, що держави не можуть, відповідно до Пакту, «утримувати або приховувати від громадськості інформацію, що представляє законний суспільний інтерес, якщо вона не завдає шкоди національній безпеці». Це – значний крок вперед. Іншими словами, держави не повинні засекречувати таку інформацію, вони повинні надавати до неї доступ на вимогу, а також активно публікувати її. Більше того, держави не можуть «переслідувати журналістів, дослідників, активістів-екологів, правозахисників або інших осіб за поширення такої інформації». Мається на увазі, що це зобов'язання поширюється навіть на ті дані, які були офіційно засекречені.

Щоб підкреслити інтенсивність дискусії навколо статті 19, слід зазначити, що даний документ складається з 15 сторінок і 54 пунктів, в порівнянні з трьома пунктами, з яких складався попередній загальний коментар щодо свободи вираження поглядів, прийнятий 1983 року.

Майкл О'Флаерті http://nottingham.ac.uk/law/staff-lookup/M.Oflaherty, член Комітету з прав людини, відповідальний за розробку коментаря, сказав, що після двох років роботи Комітет склав «максимально потужну заяву».

 

ПРАВОЗАХИСНИЙ ОРГАН ООН КРИТИКУЄ ОБМЕЖЕННЯ СВОБОДИ СЛОВА

Нью-Йорк, 28 липня 2011 р., 12:05

 

Управління Верховного комісара з прав людини (УВКПЛ) сьогодні повідомило, що Комітет ООН з прав людини випустив коментар щодо свободи вираження думок, який свідчить, що закони проти богохульства та обмеження на критику уряду несумісні з існуючими нормами, і що свобода вираження поглядів має велике значення для захисту прав людини.

Комітет також зазначив, що антитерористичні заходи, включаючи закони, що криміналізують дії, які «заохочують» або «виправдовують» тероризм, «повинні бути чітко визначені, щоб гарантувати, що вони не призведуть до непотрібного або невідповідного втручання в свободу вираження поглядів», а закони проти дифамації державних посадових осіб і глав держав «не повинні передбачати більш суворе покарання виключно на підставі особистості людини, якій пред'являється обвинувачення».

Доповідь Комітету, озаглавлена «Загальний коментар № 34», є інтерпретацією Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року (МПГПП), до якого приєдналися 167 держав-учасників. Комітет ООН з прав людини є незалежним органом, що здійснює нагляд за дотриманням МПГПП.

«Заборони проявів неповаги до релігії або іншої системі переконань, включаючи закони про богохульство, несумісні з Пактом», за винятком особливих обставин, свідчить коментар, і держави «не повинні забороняти критику таких інститутів, як армія чи адміністрація».

Комітет зазначив, що так звані «закони про пам'ять», які він визначив як «закони, що передбачають покарання за висловлення думок про історичні факти», також є «несумісними з зобов'язаннями, які Пакт накладає на держави-учасників стосовно дотримання свободи думок та їх вираження ».

«Загальний коментар являє собою всеосяжну відповідь на численні прохання з боку законодавців, суддів, прокурорів, адвокатів, правозахисників і навіть журналістів щодо роз'яснення багатьох питань, пов'язаних з правом на свободу вираження поглядів і переконань», заявив член комітету Майкл О'Флаерті, головний укладач звіту, "http://ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=11269&LangID=E".

«Цей документ підтверджує центральне значення свободи слова для всіх прав людини і встановлює дуже суворі параметри, в рамках яких це право може обмежуватися державами».

«Свобода вираження поглядів є необхідною умовою для реалізації принципів прозорості та підзвітності, які, в свою чергу, необхідні для стимулювання та захисту прав людини», – йдеться в доповіді.

«Держави-учасники повинні вжити ефективних заходів для захисту від дій, спрямованих на переслідування осіб, які здійснюють своє право на свободу вираження поглядів».

 

Сандра Колівер
Старший співробітник з правових питань, свободи інформації та вираження думок, Правова Ініціатива «Відкрите Суспільство»
Нью-Йорк
Тел.: +1.212.548.0384
www.right2info.org
www.justiceinitiative.org

 

 Поділитися