MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Президент більше не консультуватиметься щодо попередження катувань

02.11.2012   
Юрій Чумак

Віктор Янукович ліквідував консультативно-дорадчий орган при Президентові – Комісію з питань попередження катувань.

Про це йдеться в його Указі № 619 від 31 жовтня.

Комісія ліквідована у зв’язку з ухваленням Верховною Радою Закону «Про внесення змін до Закону «Про уповноваженого Верховної Ради з прав людини», що дозволяє Уповноваженому з прав людини відвідувати без попередження всі установи, в яких особи утримуються в неволі.

Нагадаємо, 27 вересня 2011 року було видано Указ Президента України №950 «Про Комісію з питань попередження катувань», яким означена комісія створювалася в якості постійно діючого консультативно-дорадчого органу при Президентові України, з метою сприяння виконанню Україною зобов’язань за Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та  інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання.

18 листопада 2011 року було прийнято Указ №1046 «Про склад Комісії з питань попередження катувань», яким було затверджено її якісний (неурядових правозахисних організацій, науковці, народні депутати України, чиновники) та кількісний – 35 чоловік – склад. Головою комісії було призначено радника Президента – керівника Головного управління Адміністрації Президента з питань судоустрою Андрія Портнова.

До речі, виконавчим секретарем комісії було визначено Валерію Лутковську – на той час ще Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини.

З обранням В. Лутковської Омбудсменом, центр роботи із запровадження національного превентивного механізму відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, перемістився до Секретаріату Омбудсмена.

А 2 жовтня 2012 р. Верховною Радою було прийнято Закон «Про внесення змін до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» щодо національного превентивного механізму», яким дозволила Омбудсмену відвідувати без попередження всі установи з особами, що утримуються в неволі.

Законом визначено, що до цієї роботи залучаються представники громадських організацій, експерти, учені та фахівці, які відвідують на підставі окремого письмового доручення Уповноваженого місця несвободи, а в Секретаріаті Уповноваженого утворюється окремий структурний підрозділ з питань недопущення катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання. До роботи в цьому структурному підрозділі «з додержанням рівного представництва чоловіків і жінок та представництва національних меншин» залучаються фахівці різних спеціальностей, які мають належну професійну підготовку.

Уповноважений щороку готує спеціальну доповідь про стан справ щодо недопущення в Україні катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання. І під час виконання функцій національного превентивного механізму Уповноважений взаємодіє з Підкомітетом з недопущення катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання Комітету ООН проти катувань, а також з міжнародними організаціями і відповідними органами іноземних держав, діяльність яких пов’язана з цією сферою.

Вочевидь, Президент вирішив, що за умов, коли діяльність з питань реалізації національного превентивного механізму координується та організовується Омбудсменом,  потреба в Комісії з питань попередження катувань як консультативно-дорадчому органі при Президентові вже відпала.

 Поділитися