MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Сподівання на розуміння не виправдалися

31.10.2013   
Георгій Кобзар
Стосовно начальника комунального підприємства складено протокол про скоєння адміністративного правопорушення у зв’язку з неправомірною відмовою в наданні інформації.

До Чугуївської правозахисної групи нерідко звертаються жителі й інших районів та населених пунктів Харківщини зі своїми правовими проблемами. Так, нещодавно кілька мешканців м. Балаклія поскаржилася на те, що тарифи на житлово-комунальні послуги у місті, є, м’яко кажучи, вищими за їх якість.

ЧПГ підготувала низку запитів на інформацію до органів влади й місцевого самоврядування, а також до низки комунальних підприємств Балаклійського району, щоб з’ясувати, наскільки обґрунтованими є ті платежі, що сплачують балаклійці за обслуговування своїх помешкань

Так, у листі до начальника Комунального підприємства «Балаклійський Житлокомунсервіс» запитувалось, зокрема:

- Яка саме робота проводиться в ході прибирання внутрішньобудинкової та прибудинкової території, кількість працівників, які виконують вказану роботу, їх заробітну плату?

- Які саме роботи здійснюються в ході обслуговування ліфтів, яким штатом працівників?

- Яким чином здійснюється обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання. Яким штатом працівників? Які саме роботи проводяться?

- Яким чином здійснюється обслуговування систем водовідведення? Яким штатом працівників? Які саме роботи проводяться?

- Яким чином проводиться обслуговування димовентиляційних каналів, систем протипожежної автоматики та димовидалення, штат працівників, які виконують вказані роботи, які роботи конкретно проводяться?

- Яким чином розраховані тарифи на вивіз та утилізацію побутових відходів та негабаритного сміття?

- Яким чином розрахована площа, що посипається протиобледенілими сумішами?

- Яка кількість електроенергії, що використовується для освітлення місць загального користування, підвальних приміщень та підкачування води з розрахунку на місяць?

- Яким чином здійснюється підготовка житлового фонду до експлуатації в зимовий період?

- Що саме було відремонтовано в ході поточного ремонту та суми коштів, які були витрачені на поточний ремонт в 2012-2013 рр.

Однак, на відміну від інших установ, які надали відповіді, керівництво КП «Балаклійський Житлокомунсервіс» вирішило «піти іншим шляхом»: замість того, щоб описати, яку масштабну роботу їх працівники проводять щоденно та які затрати на це витрачаються, написали казуїстичний лист, зміст якого зводився до того, що «Чугуївській правозахисній групі» взагалі нічого сунутися до питань, які стосуються мешканців Балаклії.

Тоді, за сприяння координатора «Центру правової інформації та консультацій» ЧПГ Юрія Чумака, було підготовлено повторний запит до вельмиповажного очільника «Балаклійського Житлокомунсервісу»:

 

ЗАПИТ НА ІНФОРМАЦІЮ

Чугуївська правозахисна група, в рамках здійснюваного громадського моніторингу якості надання житлово-комунальних послуг в низці міст Харківської області, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», ПОВТОРНО просить надати наступну інформацію про діяльність підпорядкованого Вам Комунального підприємства «Балаклійський Житлокомунсервіс»… (далі наводився перелік питань, на які комунальники не захотіли відповідати першого разу - авт.).

Нагадаємо, що, згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації», до розпорядників інформації, що зобов’язані надавати інформацію за запитами, відносяться юридичні особи, які фінансуються з державного, місцевих бюджетів, а також суб’єкти господарювання – стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Наголошуємо, що інформація, що запитується, забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов’язків, може свідчити про введення громадськості в оману, стосується можливих шкідливих екологічних та інших негативних наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, тому, згідно зі ст. 29 Закону України «Про інформацію», вона є предметом суспільного інтересу. А відповідно до ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації», при наданні інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.

Запитувану інформацію просимо надати у визначений законом строк (не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту) письмово

Зауважимо, що у випадку повторного ненадання інформації на запит будемо змушені звернутися до прокуратури. Відповідно до ч. 1 ст. 212-3 КУпАП неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у випадках, коли така інформація підлягає наданню на запит громадянина чи юридичної особи відповідно до законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації» «Про звернення громадян» та «Про доступ до судових рішень», – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Посадові особи, на яких поширюється дія Закону України «Про боротьбу з корупцією», притягаються до відповідальності за такі діяння відповідно до Закону України «Про боротьбу з корупцією».

З повагою та сподіванням на розуміння,

Голова Чугуївської правозахисної групи Р.Б. Лихачов

 

«Відповідь», що була надана, є достойною для обговорення середньовічними схоластами, у ній згадувалось, що КП регулярно інформує про свою діяльність, але… запитуваної інформації не містилось ані йоти.

Отже, порозумітися з прудкими комунальниками в межах Закону України «Про доступ до публічної інформації» не виявилося можливим. Довелося звертатися до аргументів, що містяться в арсеналі КУпАП: до прокуратури Балаклійського району була спрямована відповідна скарга.

В результаті стосовно начальника КП «Балаклійський Житлокомунсервіс» у зв’язку з неправомірною відмовою в наданні інформації складено протокол про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-3 КУпАП, який для розгляду направлений до суду:

Залишається лише одне питання: чи дійсно інформація, що запитувалась правозахисниками, вважалася начальником КП такою вже «військовою таємницею», що він готовий був піти на правопорушенні, аби її не дати «супротивнику»? Чи просто надати правдиві відомості про свої послуги для комунальників є страшнішим за адміністративне покарання?

 Поділитися