MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

На Харківщині проводиться громадський аудит використання бюджетних коштів на забезпечення потреб вимушених переселенців

10.01.2015   
Юрій Чумак
Станом на кінець грудня 2014 р. у Харківській області перебуває понад 120 тис. внутрішньо переміщених осіб. Важливо консолідувати дії державних органів і громадськості для поліпшення діяльності щодо забезпечення соціально-економічних прав вимушених переселенців. Одним із пріоритетів є посилення громадського контролю за цільовим використанням бюджетних коштів.

До Чугуївської правозахисної групи нещодавно звернувся вимушений переселенець з Донецької області, інвалід ІІ групи, який поскаржився на те, що до нього як до людини з обмеженими фізичними можливостями (він майже не чує), «не доходить» благодійна допомога, що надається місцевими волонтерами. Також є й інші проблеми, пов’язані з матеріальним забезпеченням сім’ї внутрішньо переміщених осіб. Після втручання правозахисників, усі нагальні питання були розв’язані місцевою владою.

Проте, на жаль, таких переселенців, що потребують допомоги з боку держави, на Харківщині наразі тисячі.

За даними Регіонального координаційного штабу із допомоги переселенцям, станом на кінець грудня 2014 р. у Харківській області перебуває понад 120 тис. внутрішньо переміщених осіб (119,4 тис. осіб з Донецької та Луганської області; 0,9 тис. осіб з території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя).

З початку осінньо-зимового періоду переселенці із зони АТО стали активніше звертатись до різних державних установ та органів державної влади Харківщини. У Харківській обласній державній адміністрації це пов’язують із початком нового навчального року, який привів на Харківщину учнів і студентство. Усім потрібна турбота та соціальна допомога, а найбільше – робота, житло і влаштування дітей до шкіл і дитсадків.

Більшість громадян, які приїхали із зони АТО, розселяються самостійно, у родичів та знайомих. Тим, кому не вдалося це зробити, необхідною стає допомога від держави. У районах Харківської області численні волонтери своїми силами намагаються допомогти тим, хто вимушений був полишити рідну домівку. Утім, всіх вжитих заходів іноді виявляється недостатньо, необхідним та просто життєво важливим, особливо під час опалювального сезону, є отримання допомоги від держави.

На даний момент в Харківській області органами соціального захисту населення взято на облік 83 тис. тимчасових переселенців. За щомісячною адресною допомогою на оплату житла та комунальних послуг вже звернулося 22 тис. сімей. З них більше 14 тис. сімей вже отримали адресну допомогу на загальну суму 21,6 млн. грн. На виплату адресної допомоги переселенцям із зони АТО в 2014 році Харківській області з держбюджету було виділено 31 млн. грн.

Однак за розрахунками фахівців, обсяг необхідного фінансування на надання гарантованих державою соціальних послуг громадянам України, які переміщаються в область з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції, на кінець 2014 року становив понад 50 млн. гривень.

Тому зараз, як ніколи, важливо консолідувати дії державних органів і громадськості для поліпшення діяльності щодо забезпечення соціально-економічних прав вимушених переселенців на всіх напрямах. Одним із пріоритетів є посилення громадського контролю за цільовим використанням бюджетних коштів.

Через те Чугуївська правозахисна група започаткувала «Центр контролю за використанням бюджетних коштів на забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб на території Харківської області». Задачею Центру є моніторинг витрачання бюджетних коштів, виділених на потреби внутрішньо переміщених осіб у місцях їх тимчасового перебування на території Харківської області.

Предметом моніторингу є бюджетні кошти, виділені на потреби внутрішньо переміщених осіб у місцях їх тимчасового перебування, в місті Чугуїв, Чугуївському, Шевченківському та Печенізькому районах, зокрема:
- виділені на відшкодування вартості лікарських засобів для хворих з числа внутрішньо переміщених осіб;
- виділені на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» та № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг»;
- виділені для оперативного забезпечення роботою громадян, які звертаються за працевлаштуванням до центрів зайнятості, в першу чергу переселенців із Криму та Східних областей України відповідно до Закону «Про зайнятість населення»;
- інших бюджетних коштів, що використовуються на потреби вимушених внутрішньо переміщених осіб.

Для того щоб виявити, систематизувати, усунути відповідні порушення щодо нецільового використання бюджетних коштів, виділених на потреби переселенців буде проведено відповідний громадський аудит стану забезпечення доступу внутрішньо переміщених осіб до життєво необхідних засобів існування, створено відповідний інформаційний ресурс http://pereselenci-budget.kh.ua, який не тільки надасть можливість проводити Інтернет-опитування, а й забезпечить в подальшому належною інформацією вимушених переселенців, буде містити фахові консультації юриста.

Також діє «гаряча» телефонна лінія для швидкого реагування на звернення громадян із приводу виявлення ними випадків нецільового використання бюджетних коштів на забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб: 097-179-38-22.

Проект реалізується за підтримки програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження».

Вжиті заходи нададуть можливість оцінити відповідність цільового витрачання бюджетних коштів на забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб їх дійсним потребам, виявити порушення, допущені з боку органів державної влади та місцевого самоврядування. Завдяки моніторингу витрачання бюджетних коштів, виділених на потреби внутрішньо переміщених осіб у місцях їх тимчасового перебування, бюджетний процес у вказаному регіоні на місцевому рівні стане більш прозорим та доброчесним.

 Поділитися