MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Внутрішньо переміщеним особам – правова допомога та чуйність

28.01.2015   
Юрій Чумак

Під буквами «ВПО» приховані люди із різними долями та життєвими ситуаціями, котрі, переїхавши на нову для них територію, прагнуть адаптуватись та налагодити власне життя.

ВПО – це й студенти, які хочуть поновитися у виші, знайти роботу та реалізувати себе; це молоді мами, яким необхідно влаштувати дітей у садок чи школу; це дорослі чоловіки та жінки, які намагаються віднайти еквівалентне місце праці, щоб забезпечити себе та свою сім’ю. Нарешті, ВПО – це дідусі та бабусі, котрі, волею долі та випадку змогли вибратись із «гарячих точок», та тепер намагаються відновити ту мізерну пенсію, щоб хоч-якось прохарчуватися та придбати необхідні медикаменти.

ВПО – це реальні життєві історії і проблеми, з якими ми стикаємось щоденно.

З жовтня 2014 року в Україні впроваджується проект, який спрямований на сприяння правовому захисту громадян, що були вимушені залишити окуповані та небезпечні території. Його реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED) у співпраці з 11 регіональними громадськими неурядовими організаціями.

Вже є певні результати цієї діяльності.

Так, в Івано-Франківській області за 3 місяці проекту за юридичною консультацією звернулось понад 100 внутрішньо переміщених осіб. Більшість питань, як правило, стосувалась пошуку житла, взяття на облік, нарахування соціальних виплат та переоформлення пенсій. Усі, хто звертався до правозахисників, в особі юриста бачили й своєрідного психолога – людину, котрій можна просто розказати про наболіле.

Хтось просто шукає житло, хтось не знає, куди звернутись, а хтось пробує розпочати власну справу на новому місці. Для найактивніших правозахисники навіть зорганізували безоплатний тренінг – навчання, темою якого було: «Започаткування власної справи, отримання навичок поводження на ринку праці».

На Миколаївщині, до організації ВМГО «АЕР» звернулося близько 100 вимушених переселенців, понад 50 з яких отримали письмові консультації. Більшість – це питання оформлення/пероформлення пенсій та інших соціальних виплат.

У Хмельницькій області найболючішими є проблеми надання житла для тимчасового розміщення громадян та працевлаштування. При цьому питання стосовно отримання адресної грошової допомоги ВПО, на радість усім, на місцевому рівні вже вирішене.

А питанням надання безоплатної правової допомоги вимушеним переселенцям зайнялася ГО «Подільська правова ліга».

Задля того, аби кожен громадянин мав змогу без проблем звернутись до компетентного органу, де йому можуть допомогти спеціалісти, правозахисниками було розроблено пам’ятку з зазначенням номерів телефонів, куди конкретно і за якою допомогою можна звертатись.

На Чернігівщині, в реаліях сьогодення, проблем у внутрішньо переміщених осіб теж чимало. Серед них і невиплата зарплати, і неможливість реалізації своїх трудових прав та питання з постановленням на облік в центрах зайнятості.

Тому до Чернігівського громадського комітету захисту прав людини звертається велика кількість вимушених переселенців з різних питань. Одне з головних – трудові відносини. Зокрема, переселенець з Луганської області поскаржився, що в Чернігівському міському центрі зайнятості йому відмовили у встановленні статусу безробітного та виплаті допомоги. На думку чиновників, те, що чоловік переїхав з зони АТО у зв’язку з постійними обстрілами, що тривають на цій території, не змінює факту його офіційного працевлаштування за місцем колишнього проживання.

Для можливості реалізації права заявника на отримання допомоги на випадок безробіття та можливість працевлаштуватися в Чернігівській області, правозахисниками подано позовну заяву про розірвання трудового договору з підприємством, де раніше працював переселенець…

І таких історій по Україні – сотні.

Як написав один з правозахисників: «за місяці існування проекту, очевидним стало те, що об’єднавчим фактором між переселенцями і «нами» стали чуйність, людяність та сімейні цінності, які всі ми ставимо у пріоритет».

Адже мета проекту – це не тільки надання юридичної допомоги та підготовка просвітницьких матеріалів, але й допомога у найголовнішому – створенні відчуття приналежності до місцевих громад.

 Поділитися