MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Харків: спільне бажання пошуку компромісу

12.05.2015   
Георгій Кобзар
«Національний діалог: долаючи минуле, переживаючи теперішнє, будуючи майбутнє». Круглий стіл з такої тематики відбувся у Харкові.

12 травня 2015 р. у рамках проекту «Започаткування Національного діалогу в Україні» в Харкові відбувся круглий стіл «Національний діалог: долаючи минуле, переживаючи теперішнє, будуючи майбутнє».

Розпочинаючи захід, директор з аналітичної роботи Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Олена Захарова відзначила, що в світовій практиці не існує універсального рецепту національного діалогу. Те, що підходить для одних країн, не сприймається в інших.

Нинішній конфлікт в Україні має декілька рівнів, що збіглися в часі і просторі:
- глобальний рівень – конфлікт між провідними акторами на світовій арені і намагання Росії відновити втрачені позиції в світі;
- регіональний рівень – ерозія пострадянських відносин і конфронтація між Росією та Україною;
- локальний рівень – ерозія державних інституцій в Україні після зміни влади, що запустила дезінтеграційні тенденції в країні.

Є помилкою недооцінювати кожен з цих рівнів. Крім того, на думку О. Захарової, українці велику увагу приділяють минулому – а це є потужний роз’єднуючи фактор. Тому важливо змістити акценти з минулого на майбутнє.

Експерт представила результати соціологічного дослідження, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» в рамках проекту. Згідно з оприлюдненими даними, на першому місці серед того, що роз’єднує українців, є корумпованість влади. На Харківщині цей показник є максимальним серед інших регіонів.

Головним чинником роз’єднання, який відзначили респонденти саме на Слобожанщині, є навмисне розділення українців методом політичної агітації.

Політолог Юлія Біденко запропонувала – замість того, щоб вестися на поводу у маніпуляторів та постійно шукати в минулому те, що нас роз’єднує, – віднаходити в сучасному те, що нас може об’єднати.

До негативних факторів представник Фонду місцевої демократії Альона Копіна додала: падіння освітнього рівня громадян, некритичність мислення та відсутність досвіду ведення діалогу. Дестабілізуючими чинниками для регіону експерт також вважає майбутні місцеві вибори та ті закони, що приймаються на центральному рівні без обговорення та залучення місцевих громад.

Правозахисник Юрій Чумак зазначив, що порушення прав людини та намагання «підлаштувати» закони під себе, замість служіння Закону, з боку політиків і можновладців є проблемою для всієї України, без подолання якої неможливий поступ у майбутнє.

Під час заходу лунали думки, що оптимальною для України могла б стати роль моста між Європою і Росією. Відзначалося, що «корисні невігласи» присутні в обох таборах протистояння, тому необхідна спільна просвітницька діяльність.

Також напрочуд важливими є ефективні реформи, які б змогли пришвидшити соціально-економічний розвиток України.

Загалом, круглий стіл у Харкові відзначився полярністю думок, але спільним бажанням пошуку порозуміння.

Нагадаємо, партнерами МЦПД у реалізації цього проекту є Європейський форум з міжнародного посередництва та діалогу «mediatEUr» (неурядова організація з посередництва та допомоги під час збройних конфліктів, м. Брюссель, Бельгія) та міжнародна організація з розбудови миру «Interpeace» (незалежна організація зі сприяння зміцненню миру, м. Женева, Швейцарія).

На думку авторів проекту, роз’єднує українців минуле, а об’єднати може - спільне бачення майбутнього. Виробити це спільне бачення на розвиток країни має допомогти політика державної єдності, яка повинна бути розроблена за участю представників усіх регіонів України у процесі загальнонаціонального діалогу та презентована керівникам держави.

 Поділитися