MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У омбудсмена вимагають вивезти ув’язнених з прикордонної зони АТО

13.05.2015   
Яніна Смелянська
На сьогоднішній день на непідконтрольній Україні території знаходиться 27 пенітенціарних установ, в яких міститься 16 тисяч ув’язнених. За весь час проведення АТО урядом евакуйовано тільки один такий заклад. У омбудсмена вимагають вивезти в’язнів також з колоній, розташованих біля лінії розмежування

За весь час проведення антитерористичної операції із зони бойових дій було евакуйовано лише одну пенітенціарну установу - жіночу колонію в Луганській області. Про це розповів представник Уповноваженого з прав людини, керівник департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Юрій Бєлоусов.

Всього ж на території самопроголошених "ДНР / ЛНР" знаходиться 27 пенітенціарних установ, в яких, за підрахунками офісу омбудсмена, міститься близько 16 тисяч ув’язнених. Але представник уповноваженого з прав людини також звертає увагу на пенітенціарні установи, що знаходяться біля лінії зіткнення на підконтрольній Україні стороні. Це Дзержинська колонія, в якій міститься 589 ув’язнених, Селідовська колонія, в Маріуполі дві колонії (в обох установах знаходиться 275 ув’язнених) і слідчий ізолятор (475 затриманих), які можуть потрапити під обстріл артилерії. Але їх також не поспішають евакуювати, обурюється Білоусов.

Раніше через обстріли була зруйнована Чорнухінська колонія в Луганській області, з якої втекли всі ув’язнені - частина з них була розстріляна терористами. Крім того, бойовики проводять так звані "амністії", звільняючи ув’язнених для поповнення своїх рядів, як це було в Горлівці, коли терористи звільнили і озброїли 150 ув’язнених.

Також, за словами Бєлоусова, влада не звертає уваги на інші установи, такі як психіатричні лікарні, інтернати, в яких знаходяться пенсіонери, діти й лежачі хворі - таких на Донбасі залишилося близько 77.

"Ми зверталися до уряду з вимогою або евакуювати ці установи в безпечні регіони України, або забезпечити безперебійні поставки медикаментів та харчування. Нас дуже неприємно вразило повне неусвідомлення керівників міністерств і відомств їх відповідальності за життя тих людей, які залишилися на непідконтрольнії території", - нарікає Бєлоусов.

За його словами, основна проблема полягає в тому, що такі установи в переважній більшості підкоряються місцевим органам влади - міським або обладміністраціям, і питання евакуації міністерства перенаправляють безпосередньо на них. Крім того, у разі евакуації установи в безпечний регіон його фінансування не перенаправляється за ним, а осідає в бюджеті на території терористів. "Якщо установа переводять в інший регіон, то гроші повинні йти за ним", - вказав Бєлоусов.

Нагадаємо, раніше уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська звинуватила Мін’юст у невиконанні указу президента Петра Порошенка про переведення установ виконання покарань з окупованих областей на територію, підконтрольну українським властям.

7 листопада 2014 року Кабмін прийняв постанову №595, згідно з якою всі бюджетні організації Донецької та Луганської областей на територіях, контрольованих сепаратистами, повинні бути переведені на підконтрольні українським властям території до 1 грудня. При цьому, в населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи держвлади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соцстрахування здійснюються тільки після повернення цих територій під контроль органів державної влади.

4 листопада РНБО прийняло рішення "Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій і Луганській областях", яке передбачає необхідність проведення заходів з припинення на окремих територіях в районі проведення АТО діяльності державних підприємств, установ і організацій, евакуації працівників (за їх згодою ); вивіз по можливості майна та документації, а також переведення державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування з окремих територій в зоні АТО на роботу в іншу місцевість.

 Поділитися