MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 23 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 18.05.2015 – 22.05.2015

16.06.2015   
Ігор Усенко, Євген Ромінський
Надійшло 165 законопроектів та проектів постанов Верховної Ради України. З них 88 проектів процедурних постанов, пов’язаних з прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, призначенням суддів, достроковим припиненням повноважень народного депутата, звільненням з посад міністрів тощо. У цьому огляді, за поодинокими винятками, також не коментуються проекти про запровадження податкових пільг, внесення змін до бюджету тощо.

Надійшло 165 законопроектів та проектів постанов Верховної Ради України. З них 88 проектів процедурних постанов, пов’язаних з прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, призначенням суддів, достроковим припиненням повноважень народного депутата, звільненням з посад міністрів тощо. У цьому огляді, за поодинокими винятками, також не коментуються проекти про запровадження податкових пільг, внесення змін до бюджету тощо.

Міжнародно-правові відносини

Проект 0020 від 21.05.2015 (Президент України) про ратифікацію Угоди між Україною та Японією про сприяння та захист інвестицій.

Проектом передбачається надання Верховною Радою України згоди на обов'язковість для України Угоди між Україною та Японією про сприяння та захист інвестицій. Угоду було вчинено 5 лютого 2015 року у м. Києві. В пояснювальній записці зазначається, що угодою передбачається надання інвесторам Договірних Сторін режиму найбільшого сприяння стосовно створення, придбання і розширення інвестицій; на взаємній основі гарантується захист від незаконної експропріації та націоналізації інвестицій; закріплюється право інвесторів на вільний переказ коштів, пов'язаних зі здійсненням інвестицій, визначаються процедури врегулювання інвестиційних спорів.

Прийнятий як закон 03.06.2015 р. та 05.06 2015 р. підписаний Президентом.

Проект 2952 від 22.05.2015 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до статті 16 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (щодо приватних домашніх робітників та місцевого персоналу іноземних диппредставництв).

До переліку осіб, паспортні документи яких реєструються в МЗС України та його представництвах, пропонується додати: 1) «приватних домашніх робітників членів дипломатичного персоналу, консульських посадових осіб та адміністративно-технічного персоналу дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, посадових осіб міжнародних організацій, які прибули в Україну в службових справах, працівників представництв таких організацій в Україні, працівників представництв держав при міжнародних організаціях, що мають штаб-квартиру в Україні» та 2) «осіб, що працюють за трудовим договором у дипломатичних представництвах і консульських установах іноземних держав, міжнародних організаціях та їх представництвах, представництвах держав при міжнародних організаціях, що мають штаб-квартиру в Україні».

Проблеми національної безпеки, окупованих територій і АТО

Проект Постанови 2895 від 19.05.2015 (Ляшко О. В.) про деякі заходи, спрямовані на створення механізму протидії та ліквідації наслідків агресії Російської Федерації проти України.

Пропонується рекомендувати Президенту України 1) примножити зусилля, спрямовані на зміцнення обороноздатності країни та припинення збройної агресії Російської Федерації проти України, а у разі розширення збройної агресії відповідно до пункту 20 статті 106 Конституції України та статті 4 Закону України «Про оборону України» прийняти рішення про введення воєнного стану в Україні до її припинення; та 2) з метою посилення позицій України на міжнародних переговорах невідкладно вжити заходів, спрямованих на відновлення «женевського» формату міжнародних переговорів за участі офіційних представників України, Російської Федерації, Сполучених Штатів Америки та Європейського Союзу. Водночас рекомендувати Прем’єр-міністрові України відповідно до частини 5 статті 114 Конституції України створити в системі виконавчої влади посаду Урядового уповноваженого з питань протидії збройній агресії Російської Федерації проти України та ліквідації її наслідків, зокрема для координації зусиль центральних органів виконавчої влади із забезпечення підготовки консолідованої претензії України до Російської Федерації та застосування проти неї міжнародно-правових санкцій. Також зобов’язати уряд у місячний строк з дня набрання чинності цією постановою підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України проект закону «Про відшкодування шкоди, заподіяної збройною агресією Російської Федерації проти України».

Проект 2912 від 20.05.2015 (Луценко І. С.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо додаткових гарантій соціального захисту дітей-інвалідів.

Пропонується встановити, що право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації або на звільнення з військової служби під час дії особливого періоду з моменту оголошення мобілізації мають «жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина-інвалід, яка має будь-які види порушень функцій організму ІІ–IV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії І–IV ступеня їх вираження, відповідно до критеріїв встановлення інвалідності дітям, затверджених Кабінетом Міністрів України або дитина-інвалід, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності, що відповідають критеріям для встановлення І чи ІІ групи інвалідності для повнолітньої особи згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання)».

Проект 2914 від 20.05.2015 (Тарута С. О.) про внесення змін до статті 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (стосовно спрощення процедури проведення відновлювальних робіт на території Донецької та Луганської областей та своєчасного надання медичної допомоги).

Пропонується частину другу зазначеної статті доповнити пунктами такого змісту: «3-2) нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів для закупівлі робіт (товарів, послуг) для відновлення об'єктів, які постраждали внаслідок бойових дій в районах антитерористичної операції;

3-3) нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками – закладами охорони здоров’я, – строків для проведення процедур конкурсних торгів для закупівлі робіт (товарів, послуг) для медичного обслуговування осіб, що постраждали внаслідок бойових дій в районах антитерористичної операції».

Також слід відзначити, що закон «набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та втрачає чинність з 1 січня 2016 року». Така впевнена визначеність строків не може не викликати подиву в ситуації, яку важко назвати стабільною. А загалом, якщо розробники проекту вважають свою пропозицію доцільною для різного роду особливих обставин, то варто її було оформити як постійний, а не тимчасовий акт.

Проект 2942 від 21.05.2015 (Мамчур Ю. В.) про внесення змін до статті 416 Кримінального кодексу України щодо вдосконалення та гуманізації відповідальності за порушення правил польотів або підготовки до них, експлуатації повітряного судна, інших літальних апаратів військового призначення.

Пропонується суттєво розширити зазначену статтю, зокрема визначити, що караними є такі діяння: «Порушення правил польотів або підготовки до них, правил експлуатації повітряного судна, інших літальних апаратів військового призначення, а також недоброякісний їх ремонт, що створило небезпеку для життя людей або настання інших тяжких наслідків».

Певні сумніви викликає новела щодо кримінальної відповідальності за недоброякісний ремонт повітряного судна чи інших літальних апаратів. Зокрема, слід було чіткіше визначити суб’єкта цієї відповідальності і ознаки суб’єктивної сторони цього складу злочину. Крім того, не до кінця зрозуміло, де проходить межа між «зруйнуванням повітряного судна, інших літальних апаратів» (ч. 2) та «катастрофою» (ч. 3), адже апарат чи судно можуть бути зруйновані внаслідок катастрофи, що за такого підходу значно ускладнює кваліфікацію протиправного діяння. Як наслідок проект видається дещо недоопрацьованим.

Проект 2953 від 22.05.2015 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до Закону України «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України».

Пропоновані зміни переважно пов’язані з питання допущення на територію України миротворчих сил та обмеженням допуску для військових Збройних сил Російської Федерації.

Проект  прийнятий як закон 04.06.2015 р.

Проект 2954 від 22.05.2015 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законів України щодо визначення дати початку тимчасової окупації.

Пропонується такою датою визнати 20 лютого 2014 р.

Проект Постанови 2955 від 22.05.2015 (Тарута С. О.) про відновлення руху пасажирських потягів сполученням Київ-Маріуполь-Київ та Львів-Маріуполь-Львів.

Пропонується «враховуючи суспільну значимість та необхідність забезпечення дотримання Конституційних прав, свобод і інтересів громадян України» «протягом одного тижня [з часу прийняття постанови – автори огляду] відновити рух пасажирських потягів в напрямку Маріуполя», а уряду в місячний термін відзвітувати про це.

Проект відкликано 04.06.2015.

Ідеологічні питання

Проект 2885 від 18.05.2015 (Гончаренко О. О.) про звільнення від кримінальної відповідальності громадян – учасників подій, що мали місце 2 травня 2014 року в Одесі.

В ст. 1 проекту зазначається, що «Особи, які були учасниками масових конфліктів, що відбулися 2 травня 2014 року на Олександрівському проспекті, вулицях Жуковського, Буніна, Преображенській, Грецькій, віце-адмірала Жукова, Дерибасівській, Соборній площі та площі Куликово поле у місті Одеса, підлягають звільненню від кримінальної відповідальності та покарання на умовах та в порядку, передбаченому цим Законом». Утім ст. 3 зазначає, що «Положення цього Закону не поширюються на осіб, що є підозрюваними або обвинуваченими (підсудними) у вчиненні діянь, передбачених статтями 115, 121, 255, 256, 258, 258-1, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 365, частиною другою статті 367 Кримінального кодексу України, а також на осіб, що є підозрюваними або обвинуваченими в організації масових заворушень за статтею 294 Кримінального кодексу України».

Як вказується в пояснювальній записці, проект «підготовлено з метою втілення відповідного ставлення Української держави щодо осіб, що виступили у підтримку територіальної цілісності країни та намагались реалізувати відповідне прагнення 2 травня 2014 року, захищаючи інтереси незалежної України від посягань сепаратистів, провокаторів та прихильників російської агресії в нашій державі».

Проект 2905 від 19.05.2015 (Королевська Н. Ю.) про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Пропонується визнати таким, що втратив чинність, Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 9 квітня 2015 року № 317-VIII.

У пояснювальній записці до проекту така пропозиція аргументується тим, що «прийняття і виконання закону, який тягне за собою мільярдні витрати, виглядає просто цинічно по відношенню до населення, яке переходить за межу бідності»; «закон може призвести до утиску вільних висловлювань через засоби масової інформації»; «кримінальна відповідальність, запроваджена законом, є неспівмірною із тяжкістю злочину, сумнівною та необґрунтованою з наукової точки зору»; «спроби одним законом "переписати" історію лише поглиблюють розкол у суспільстві».

Проект Постанови 2933 від 21.05.2015 (Кривошея Г. Г.) про обмеження розміру заробітної плати для Президента України, а також про обмеження загальної площі заміських резиденцій та службових квартир у м. Києві для Голови Верховної Ради України та Президента України.

Проект відкликано в день подання.

Відносини між владними суб’єктами

Проект 2877 від 18.05.2015 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законів України щодо набрання чинності актами Кабінету Міністрів України.

Найсуттєвіша пропозиція передбачала, що за загальним правилом  акти уряду набуватимуть чинності з моменту оприлюднення їх на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України,  а не з моменту публікації їх в «Офіційному віснику України» чи «Урядовому кур’єрі».

Видається, пропозиція є дещо передчасною. Зокрема, викликає занепокоєння відсутність можливості контролю за точною датою оприлюднення та незмінністю оприлюдненого тексту, адже на відміну від друкованого засобу, де після його розсилки вже немає жодної можливості внести зміни до всіх примірників, внести зміни до опублікованої на сайті інформації можна в будь-який час, зокрема й зазначити інший час опублікування.

Негативні висновки щодо проекту надали ГНЕУ та профільний Комітет з питань промислової політики та підприємництва і як наслідок проект не був прийнятий 04.06.2015.

Наведене стосується і пов’язаного з попереднім урядового проекту 2878 про внесення змін до статті 2 Митного кодексу України щодо набрання чинності актами Кабінету Міністрів України.

Проект 2879 від 18.05.2015 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» (щодо обсягу декларованої інформації особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).

Пропонується доповнити ч. 1 зазначеної статті новим пунктом «13» такого змісту:

«13) активи, вказані у пунктах 2 – 9 частини першої цієї статті, які є об’єктами права власності третьої особи з метою здійснення інтересу декларанта та членів його сім’ї щодо таких активів, і декларант або члени його сім’ї фактично можуть його здійснювати, не набуваючи при цьому прав на таке майно, а саме, вчиняти відносно такого майна дії, тотожні за змістом здійсненню права володіння, користування чи розпорядження ним, а також дії, що призводять до зміни або припинення прав на таке майно, не порушуючи при цьому прав власника.

Не підлягають декларуванню вказані у абзаці першому цього пункту активи, якщо вони належать на праві власності юридичній особі, вказаній у пункті 5-1 частини першої цієї статі, призначені для використання у її господарській діяльності і за своїми властивостями не можуть бути використані фізичною особою (промислове обладнання, спеціальна техніка тощо)».

Незважаючи на відносно незначний обсяг змін, проект дістав чимало зауважень у висновку ГНЕУ.

Проект 2890 від 18.05.2015 (Гройсман В. Б.) про муніципальну варту.

Згідно з проектом муніципальна варта − це орган в системі місцевого самоврядування, що створюється у порядку, визначеному цим Законом, з метою забезпечення на території, що перебуває під юрисдикцією відповідної ради, охорони громадського порядку, законності, прав, свобод і законних інтересів громадян та утримується за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету. Муніципальна варта створюється у містах обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, містах Києві та Севастополі, на території юрисдикції об’єднаної територіальної громади за рішенням відповідних рад. У межах юрисдикції однієї ради, зазначеної у частині першій цієї статті може бути створена лише одна муніципальна варта. Для забезпечення виконання завдань, покладених цим Законом на муніципальну варту, її працівники мають право використовувати засоби фізичного впливу, спеціальні засоби та засоби відстрілу гумових куль за умови попередження про намір їх використання, якщо дозволяють обставини.

Слабким місцем проекту є очевидне дублювання функцій між новоствореною структурою і органами внутрішніх справ. Нереалістичним видається і положення, що муніципальна варта буде утримуватися за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету. Заслуговує на критику і сам термін «муніципальна варта», оскільки в Україні немає «муніципалітетів».

Проект зустрів доволі несхвальну реакцію громадськості та експертного середовища. Проте незважаючи на негативний висновок ГНЕУ (7 сторінок зауважень) проект був прийнятий у першому читанні 21.05.2015.

Проект 2822-1 від 20.05.2015 (Купрій В. М.) про поліцію і поліцейську діяльність.

Альтернативний урядовому проекту 2822 від 13.05.2015  про Національну поліцію (див. Бюлетень № 22). На думку розробників проекту, внаслідок ухвалення запропонованого закону нинішній орган із застосування державного примусу (міліція) перетвориться на сервісну службу (поліцію). Систему поліції складатимуть: Національна поліція (яка за класичним прикладом європейських держав включає в себе адміністративну та кримінальну поліцію), Фінансова поліція, Прикордонна поліція, місцева поліція.

Водночас через великий обсяг проекту і близькість багатьох його положень до положень інших «поліцейських»  проектів оцінити його переваги (якщо вони є) доволі складно.

Проект 2915 від 20.05.2015 (Кривенко В. М.) про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо організації роботи Верховної Ради України).

Пропонується скасувати обідню перерву під час ранкового пленарного засідання ВР України, а також ч. 3 ст. 120 «Порядок обговорення законопроектів при розгляді в другому читанні» викласти в такій редакції: «За наполяганням народних депутатів може бути проведено обговорення врахованої головним комітетом пропозиції, поправки з наступним голосуванням. У разі, якщо народний депутат пропонує відхилити враховану головним комітетом пропозицію, поправку, голосування проводиться щодо її відхилення в цілому чи її частини. Якщо пропозиція про відхилення підтримана більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради, поправка вважається відхиленою. Обговорення пропозиції, поправки до відповідного тексту статті законопроекту, прийнятого в першому читанні, але відсутньої у запропонованій головним комітетом редакції може бути проведено  з наступним голосуванням щодо її прийняття, виключення в цілому чи її частини».

Проект 2946 від 22.05.2015 (Міщенко С. Г.) про внесення змін до Закону України «Про Рахункову палату» (щодо проведення міжнародного аудиту надходження та використання коштів Державного бюджету України та окремо спеціального фонду Державного бюджету України в частині отриманих коштів від міжнародних донорів та інвесторів).

Пропонується віднести до повноважень Рахункової палати право «організовувати проведення міжнародного аудиту надходження та використання коштів Державного бюджету України та спеціального фонду Державного бюджету України в частині отриманих кредитів (позик), що залучаються Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проектів». У разі проведення такого аудиту, звіт про нього подається до ВР України разом із щорічним загальним письмовим звітом «про результати виконання доручень Верховної Ради України, проведених перевірок, ревізій та обслідувань, а також про витрати на цю діяльність».

Права громадян та їх об’єднань

Проект 2884 від 18.05.2015 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту інвалідів, які не мають права на призначення пенсії чи соціальних допомог.

Пропонується доповнити ст. 4 абзацом такого змісту: «Інвалідам, які не мають права на призначення пенсії чи соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам», пільги надаються на підставі довідки, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчим органом міської ради за місцем проживання, в якій зазначено прізвище, ім’я, по батькові, група та причина інвалідності, а у відповідних випадках – також їх основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату). Порядок видачі такої довідки та її форма затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення». Також пропонується зазначити у ряді законів, що пільговий проїзд може здійснюватися на основі довідки, за якою надається така пільга.

Проект підтримали і ГНЕУ і профільний Комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю.

Проект 2852-1 від 19.05.2015 (Шухевич Ю. Р.) про внесення зміни до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» щодо перенесення термінів прийняття закону стосовно призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах.

Альтернативний проекту 2852 від 14.05.2015 (Денісова Л. Л.) про внесення зміни до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» щодо перенесення термінів прийняття закону стосовно призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах (див. Бюлетень № 22).

Пропонується відтермінувати прийняття згаданого закону з 1 червня 2015 р. до 1 липня 2015 року. В проекті 2852 пропонувалася дата відтермінування – 1 грудня 2015 р.

Обидва проекти не були прийняті 02.06.2015 р. незважаючи на те, що сукупно ставилися на голосування 7 разів.

Проект 2891 від 19.05.2015 (Лубінець Д. В.) про внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо індивідуального опалення та водопостачання.

Центральним положенням пропонованих змін є закріплення права споживача «відключитися від внутрішньобудинкових систем централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води для підключення систем індивідуального (поквартирного) опалення та постачання гарячої води». Втім усі витрати з такого відключення покладаються на споживачів.

Проект 2896 від 19.05.2015 (Продан О. П.) про внесення змін до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи.

Згідно з пояснювальною запискою, метою проекту є спрощення державної реєстрації юридичних осіб, зниження корупційних ризиків, забезпечення ефективного використання робочого часу державних реєстраторів та суб’єктів господарювання, зменшення невдоволення серед суб’єктів господарювання – юридичних осіб та напруги у підприємницькому середовищі, недопущення накладання значних штрафів на добросовісних суб’єктів господарювання за порушення Закону через незалежні від них обставини.

Незважаючи на зауваження ГНЕУ, профільний Комітет з питань промислової політики та підприємництва рекомендував прийняти проект за основу і в цілому. Відповідно він і був прийнятий за основу і в цілому на другий день після реєстрації (21.05.2015).

Проект 2903 від 19.05.2015 (Яніцький В. П.) про внесення змін до деяких Законів України щодо пенсійного забезпечення жінок, які працюють у сільськогосподарському виробництві.

Доволі різноплановий проект, який охоплює як питання оподаткування сільськогосподарських підприємств, так і особисті права громадян. Зокрема, пропонується визначити, що право на пенсію на пільгових умовах за віком, незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей, – незалежно від віку і трудового стажу. Крім того, зазначається, що «Пенсія цій категорії працівників виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали троє і  більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу, звільняються від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак інші зміни щодо розміру та порядку стягнення з сільськогосподарських підприємств єдиного збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є доволі дискусійними.

З попереднім безпосередньо пов'язаний проект 2904 від 19.05.2015 (Яніцький В. П.) про внесення змін до Бюджетного Кодексу України щодо визначення джерел фінансування пенсійного забезпечення жінок, які працюють у сільськогосподарському виробництві.

Проект 2919 від 20.05.2015 (Домбровський О. Г.) про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (щодо забезпечення права на пільговий проїзд найменш захищеним верствам населення).

04.06.2015 р. була внесена доопрацьована редакція проекту.

Пропонується віднести до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад «забезпечення пільгового проїзду ветеранів праці, пенсіонерів, осіб, які супроводжують інвалідів дитинства та інвалідів першої та другої груп, а також інших категорій осіб визначених органами місцевого самоврядування, у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, за рахунок видатків відповідних місцевих бюджетів», а також віднести до числа питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради: «забезпечення пільгового проїзду учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому, а також пільгового проїзду ветеранів праці, пенсіонерів, осіб, які супроводжують інвалідів дитинства або інвалідів першої і другої груп, та інших категорій осіб визначених районною, обласною радою, у порядку та розмірах, визначених рішенням районної, обласної  ради, за рахунок видатків відповідних районних, обласних бюджетів». Проте збільшення доходів місцевих бюджетів для цих цілей проекти не розглядають.

Проект 2788-1 від 22.05.2015 (Курячий М. П.) про внесення змін до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» (щодо оздоровлення дітей, які прибули із зони проведення АТО та переміщених з території АР Крим).

Альтернативний проекту 2788 від 06.05.2015 (Матвієнков С. А.) про внесення змін до статті 1 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» щодо оздоровлення дітей вимушених переселенців та дітей із сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах (див. Бюлетень № 21).

Як і в проекті 2788, зміни вносяться до визначення терміну «діти, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки», однак у цьому проекті пропонується додати до цієї категорії дітей,  батьки яких безпосередньо беруть  участь у проведенні антитерористичної операції та дітей внутрішньо переміщених осіб з території АР Крим, Донецької та Луганської областей».

Проект 2945 від 22.05.2015 (Курячий М. П.) про внесення змін до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (щодо захищення інтересів соціально незахищених верств населення).

Пропонується відновити дію частини другої ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо підвищення пенсій.

Проект 2911 від 20.05.2015 (Мірошниченко Ю. Р.) про внесення змін до статті 27 Закону України «Про освіту» (щодо видачі документів про освіту).

Пропонується доповнити зазначену статтю частиною третьою такого змісту: «Виготовлення та видача відповідного документу про освіту встановленого зразка здійснюється без надання згоди фізичної особи на обробку її персональних даних».

Проект 2913 від 20.05.2015 (Сюмар В. П.) про внесення змін до деяких законів України у сфері доступу до публічної інформації щодо вдосконалення їхніх окремих положень.

Після отримання 03.06.2015 р. негативного висновку ГНЕУ, авторами був поданий 08.06.2015 р. доопрацьований варіант проекту.

Завданням проекту проголошується вдосконалення окремих законодавчих актів, що регулюють питання доступу до публічної інформації, усунення прогалин, суперечностей та нечіткості регулювання, враховуючи практику застосування Закону про доступ до публічної інформації. В проекті уточнюються визначення публічної, конфіденційної та службової інформації, пропонується низка інших системних змін, які через свій значний обсяг потребують окремого розгляду.

Проект 2943 від 21.05.2015 (Огнєвіч З. Л.) про внесення змін до Закону України «Про авторське право і суміжні права» (щодо діяльності організацій колективного управління).

Передбачається ряд змін у ст. 43 і 48 зазначеного Закону з метою створення у сфері музичного виробництва єдиної організація колективного управління, діяльність якої має контролюватися локальними (вітчизняними) виробниками музичного контенту пропорційно їх частці на музичному ринку.

Кримінальне, кримінально-процесуальне і цивільне процесуальне законодавство, судівництво

Проект 2886 від 18.05.2015 (Власенко С. В.) про внесення змін до деяких законів України щодо виконання Україною міжнародних рекомендацій про фіскальну прозорість суддів.

Пропонується ввести для деяких категорій суддів спеціальні декларації, розроблені Національним агентством з питань запобігання корупції. Крім того, визначається порядок притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів з підстав, передбачених пунктами 9, 10 частини першої статті 92 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Проект 2892 від 19.05.2015 (Єремеєв І. М.) про внесення змін до розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» щодо терміну подачі відомостей про кінцевого вигодоодержувача.

Пропонується подовжити термін подачі відомостей про кінцевого вигодоодержувача до 1 січня 2016 р. і одночасно звільняти до тієї ж дати від адміністративної відповідальності осіб, винних у неподанні юридичною особою державному реєстратору передбаченої Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» інформації про вигодоодержувача (вигодоодержувачів) юридичної особи.

Проект 2893 від 19.05.2015 (Луценко І. С.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення конституційних гарантій та прав учасників кримінального провадження).

У проекті передбачено: відмовитися від адвокатської монополії на виконання функцій захисника, скасувати обмеження щодо максимальної кількості захисників у судовому розгляді; розширити права сторони захисту у частині самостійного збирання доказів; визначити права захисника в окремій статті; запровадити судовий контроль за законністю рішень слідчого чи прокурора; розширити права свідка; розширити випадки, коли ухвали слідчого судді можуть бути оскаржені в апеляційному порядку.

Проект, як видається, заслуговує на глибоке вивчення і сприяння.  

Проект 2897 від 19.05.2015 (Кожем'якін А. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження кримінальних проступків. 03.06.2015 був поданий доопрацьований текст проекту, який власне і став об’єктом огляду.

Пропонуються насамперед численні зміни до Кримінального кодексу, зокрема включення до нього Книги 2 «Кримінальні проступки», яка міститиме 189 статей України (близько 200 складів проступку). Відповідно низка положень вилучається з Кодексу України про адміністративні правопорушення. Також ряд системних змін вноситься до Кримінально-процесуального кодексу.

Утім обсяг (212 сторінок) і важливість запропонованих змін унеможливлює їх розгляд у рамках цього огляду.

Проект 2902 від 19.05.2015 (Козаченко Л. П.) про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування питань, пов'язаних із розробкою проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

Проект відповідно до пояснювальної записки мав врахувати ту обставину, що зі ст. 22 Земельного Кодексу України вилучено вимогу щодо обов’язкової розробки проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земель с/г призначення. Водночас відкореговано частину першу ст. 52 Закону України «Про землеустрій», і визначено, що такі проекти розробляються за заявою землевласників або землекористувачів. Тому пропонується вилучити в Земельному кодексі і Кодексі про адміністративні правопорушення норми про відповідальність за «використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без затверджених у випадках, визначених законом, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь». Утім з технічного боку оформлена ця ідея вкрай невдало.

Проект 2907 від 19.05.2015 (Алексєєв І. С.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання рішень міжнародних організацій з метою захисту прав людини.

Головні зміни зводяться до заміни в ряді актів слів «міжнародна судова установа, юрисдикція якої визнана Україною» словами «міжнародна судова установа або відповідний орган міжнародної організації, юрисдикція яких визнана Україною» у відповідних відмінках.

Крім того, пропонується вилучити частину 7 ст. 239-2 КАС України такого змісту: «За відсутності підстав для повернення заяви, в якій міститься клопотання особи про витребування копії рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, суддя-доповідач невідкладно постановляє ухвалу про витребування такої копії рішення разом з її автентичним перекладом від органу, відповідального за координацію виконання рішень міжнародної судової установи».

Проект 2908 від 19.05.2015 (Сироїд О. І.) про внесення змін до Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» щодо обрання суддів на адміністративні посади.

Пропонується доповнити розділ «Прикінцеві і перехідні положення» пунктом 17 такого змісту: «17. Судді, які обіймають одну й ту саму адміністративну посаду в суді більше ніж двічі поспіль незалежно від часу призначення (обрання) їх на цю посаду та строку, протягом якого вони обіймають цю посаду, вважаються такими, що звільнені з адміністративної посади з дня набрання чинності цим пунктом. Такі судді не можуть бути обрані на цю ж посаду протягом чотирьох років з дня набрання чинності цим пунктом».

Зазначені зміни в пояснювальній записці аргументуються тим, що «необхідно на законодавчому рівні врегулювати питання перебування суддів на адміністративних посадах два строки поспіль таким чином, щоб унеможливити двозначне тлумачення такої норми».

Проект 2916 від 20.05.2015 (Романюк В. М.) про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення правил проїзду великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.

Пропонується у тексті КУпАП зі ст. 132-1 «Порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» виключити згадки про великовагові транспортні засоби та доповнити кодекс новою ст. 132-2 «Порушення правил проїзду великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами». Порівняно з санкцією ст. 132-1 розмір штрафу збільшується десятикратно, крім того, додається ряд кваліфікуючих обставин, які ще сильніше збільшують розмір штрафу, аж до того, що «вчинення дій, передбачених даною статтею втретє протягом року – тягне за собою конфіскацію такого транспортного засобу».

Проект 2930 від 21.05.2015 (Немиря Г. М.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав людини у кримінальному судочинстві.

Йдеться передусім, що суд касаційної інстанції при скасуванні судового рішення і призначенні нового розгляду у суді першої чи апеляційної інстанції має розглянути питання обрання чи продовження запобіжного заходу. Суд касаційної інстанції розглядає питання обрання чи продовження запобіжного заходу при скасуванні судового рішення і призначенні нового розгляду у суді першої чи апеляційної інстанції.

Також спрощуються деякі вимоги до кримінального провадження у разі, коли попередньо були втрачені матеріали судової справи.

Проект 2932 від 21.05.2015 (Власенко С. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо започаткування реальної реформи судової гілки влади.

Пропонуються зміни процесуальних кодексів України з тим, щоб забезпечити в усіх видах судочинства належне врахування правових позицій Верховного Суду України.

Пропозиції, як видається, заслуговують на увагу.

Культура та освіта

Проект 2939 від 21.05.2015 (Шипко А. Ф.) про внесення доповнень до Сімейного кодексу України (щодо впровадження відповідальності батьків у наданні матеріальної допомоги на отримання освіти повнолітніми дочкою, сином).

Пропонується доповнити СК України новою ст. 199-1 «Участь батьків у додаткових витратах пов’язаних з оплатою навчання  за контрактом у вищому навчальному закладі на повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання» такого змісту:

«1. Той  з  батьків,  з кого присуджено стягнення аліментів на повнолітніх дочку, сина, а також той з  батьків,  до  кого  вимога  про  стягнення аліментів  не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на оплату навчання за контрактом у вищому навчальному закладі, до досягнення дочкою, сином двадцяти трьох років за умови, що батьки можуть надавати додаткову матеріальну допомогу, а повнолітні дочка, син  потребують такої допомоги.

2. Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на оплату навчання за контрактом у вищому  навчальному закладі повнолітньої дочки,  сина в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Витрати на оплату навчання за контрактом  можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

3. Право на звернення до суду з позовом про стягнення додаткових витрат пов’язаних з оплатою навчання за контрактом у вищому навчальному закладі має той з батьків, який безпосередньо здійснює або здійснив фінансування додаткових витрат на оплату навчання, або самі дочка, син».

Значення таких пропозицій у пояснювальній записці розкривається так: «Даною законодавчою ініціативою пропонується зобов’язати надавати матеріальну допомогу на отримання вищої освіти  повнолітніми сину, дочці, які продовжують навчання (до досягнення ними двадцяти трьох років) того з батьків, який добровільно не бажає надавати таку допомогу».

Пропозиція виглядає цілком логічним доповненням статті 199 Сімейного кодексу України.

Проект Постанови 2947 від 22.05.2015 (Савчук Ю. П.) про відзначення 75-ої річниці з часу створення Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

Пропонуються доволі стандартні пункти, а саме рекомендувати уряду створити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів, Держкомтелерадіо – висвітлити заходи в ЗМІ, Укрпошті – виготовити поштові марки.

Охорона здоров’я та навколишнього природного  середовища

Проект 2880 від 18.05.2015 (Бобов Г. Б.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони виробництва, ввезення, пересилання, перевезення та торгівлі насваєм.

Суть проекту розкрита в його назві, а саме вводиться повна заборона щодо виготовлення, ввезення, пересилання, перевезення та торгівлі насваєм.

Дещо спірним видаються як запропоноване визначення так і сама назва суміші насвай. Крім того, відкритим є питання про віднесення таких сумішей до тютюнових чи до наркотичних (в законодавстві країн СНД наявні обидва підходи). Ймовірно, потрібна відкрита дискусія за участі представників МОЗ, громадських медичних організацій та представників відповідних органів МВС.

Проект 2889 від 18.05.2015 (Єднак О. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення охорони природних територій).

Вельми значний за обсягом змін проект. Як зазначається в пояснювальній записці, проект розроблено з метою «приведення Законів України – «Про Червону книгу України», «Про рослинний світ», Лісовий кодекс України, «Про природно-заповідний фонд України», Водний кодекс України до європейського екологічного законодавства, яке зобов’язує українське законодавство узяти під охорону місця існування рідкісних видів тварин і рослин, вносяться доповнення, які обмежують деякі види рубок лісу, а також добування піску, гравію та гальки у водоймах, інші види знищення місць існування рідкісних видів у об’єктах природно-заповідного фонду, а також у 10 разів збільшуються штрафи за порушення законодавства з охорони місць існування фауни і флори у лісах».

Проект 2910 від 20.05.2015 (Дирів А. Б.) про внесення змін до деяких законів України (щодо імплементації положень деяких директив ЄС у сфері оцінки впливу на навколишнє природне середовище).

Згідно з пояснювальною запискою «метою прийняття цього акта є усунення недоліків процедури участі громадськості, в тому числі зумовлених прийняттям Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема, створення дієвої процедури участі громадськості, створення повноцінного остаточного рішення, введення органу екології та природних ресурсів до процедури участі громадськості шляхом адаптації українського законодавства до законодавства ЄС».

Основна увага приділена проблемі «оцінки впливу на навколишнє природне середовище, у тому числі у транскордонному контексті». Зокрема, Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» доповнюється 16 новими статтями та 2 додатками. Зміни пропонуються доволі суттєві і їх детальна оцінка не можлива в форматі нашого огляду. Втім зазначимо, що одним із наслідків прийняття проекту є створення додаткових дозвільних процедур, що є щонайменше спірним.

Проект 2917 від 20.05.2015 (Палатний А. Л.) про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей, збереження мережі дитячих оздоровчих закладів.

Як зазначено в пояснювальній записці, проект акта підготовлено з метою уточнення визначень деяких категорій дітей та приведення їх у відповідність до норм чинного законодавства, посилення контролю за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, а також встановлення персональної відповідальності засновників (власників) за якість послуг, які вони надають, розмежування функцій управління дитячим закладом оздоровлення та відпочинку та права на майно такого закладу.

Окрім того, передбачається введення поняття Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, що буде обліковувати майно дитячих закладів оздоровлення та відпочинку з метою запобігання ліквідації, передачі під заставу, перепрофілюванню, використанню не за призначенням такого майна. У цьому контексті, виходячи далеко за межі назви проекту, пропонується доповнити КК України новою ст. 205-2 «Порушення вимог законодавства щодо подання відомостей до державних реєстрів» диспозиція якої передбачає, що караними діями є «неподання відповідальною посадовою особою господарюючого суб’єкту, установи, організації відомостей до державного реєстру, створення та ведення якого передбачено законодавством України, що потягло за собою заподіяння шкоди охоронюваним законом правам, свободам чи інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб».

Проект 2927 від 21.05.2015 (Тригубенко С. М.) про раціональне використання, відтворення, охорону тваринного світу.

Проект має обсяг понад 40 сторінок, що унеможливлює його аналіз в межах даного огляду. Зазначимо лише, що пропонуються зміни до низки спеціальних законів і до КК України та КУпАП щодо посилення відповідальності за екологічні правопорушення.

Цивільне та сімейне право

Проект 2888 від 18.05.2015 (Помазанов А. В.) про внесення змін до статті 635 Цивільного кодексу України щодо удосконалення положень про попередній договір.

Пропонується внести зміни у зазначену статтю з метою приведення її у відповідність до аналогічної статті Господарського кодексу України, а саме: встановити обмеження строку, протягом якого попередній договір має бути укладений; запровадити обов’язкове визначення істотних умов основного договору в попередньому договорі; встановити єдину форму для укладання попередніх договорів; закріпити можливість вимагати укладення основного договору в судовому порядку; передбачити можливість застосування до попереднього договору забезпечення виконання зобов’язання.

Проект 2928 від 21.05.2015 (Фельдман О. Б.) про внесення змін до статті 570 Цивільного кодексу України (щодо застосування завдатку до договорів купівлі-продажу нерухомого майна).

Пропонується доповнити ч. 1 зазначеної стаття абзацом другим такого змісту: «Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання з договору купівлі-продажу нерухомого майна завдатком може вчинятись до укладення такого договору».

Пропозиція є цілком зрозумілою у практичному аспекті, але, схоже не достатньо чітко сформульована, що породжує сумніви щодо її узгодженості з іншими нормами цивільного законодавства.  

Проект 2929 від 21.05.2015 (Сидорович Р. М.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень нотаріуса як спеціального суб'єкта державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Пропонуються доволі значні та різнопланові зміни до законодавства. Зокрема, передбачається доповнити КК України новою ст. 205-2 «Відповідальність за підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно», в які визначити, що караними є діяння щодо «Внесення особою, яка звернулася до органу державної реєстрації за державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно, в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації прав, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання документів, які містять завідомо неправдиві відомості».

Питання сільського господарства та земельних справ

Проект 2906 від 19.05.2015 (Левченко Ю. В.) про заборону торгівлі землею сільськогосподарського призначення.

Окрім введення заборони на купівлю-продаж «або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв)», за виключенням відчуження на користь держави «в особі спеціально уповноваженого органу в порядку та на умовах, визначених законом» (зазначимо – іншим, а не цим законом), також пропонується позбавити права спадкувати земельні ділянки за заповітом усіх осіб, окрім родичів першого ступеня спорідненості, що є вельми дискусійним. Як видається, всі обмеження права спадкування мають бути лише в Цивільному кодексі. До того ж пропонована норма є безпідставним порушенням свободи заповіту.

Проект 2920 від 20.05.2015 (Гордєєв А. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення мінімального строку оренди земельних ділянок сільгосппризначення, на яких проводиться гідротехнічна меліорація.

Ключовим положенням проекту є визначення, що «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які є ділянками меліорованих земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація, не може бути меншим як 10 років».

Проект 2934 від 21.05.2015 (Вадатурський А. О.) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування окремих категорій земельних ділянок).

Центральним положенням проекту є збільшення з 1 до 3% ставки земельного податку із земельних ділянок особистих селянських господарств, розташованих за межами населених пунктів, а також із земельних часток (паїв), які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та не передані в оренду сільгоспвиробникам.

Виходячи з пояснювальної записки, головною метою проекту є посилення податкового тиску на особисті селянські господарства, щоб запобігти небажаному для формування місцевих бюджетів перетворенню юридичних осіб – сільськогосподарських виробників у особисті селянські господарства. Утім, доцільність і законність такого тиску на «одноосібників» викликає значні сумніви.

З попереднім безпосередньо пов’язаний проект 2935 про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо спрямування коштів, отриманих місцевими бюджетами від земельного податку за окремі категорії земельних ділянок) зареєстрований того ж дня тими ж народними депутатами.

Пропонується аби зазначений в попередньому проекті податок спрямовувався до місцевих бюджетів.

Третім у цьому пакеті є проект 2936 про внесення змін до Закону України «Про особисте селянське господарство» (щодо окремих прав особистих селянських господарств та органів місцевого самоврядування).

Проектом, зокрема, передбачається можливість і визначається порядок «примусового відчуження земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних осіб, на користь територіальної громади». Передбачаються дві підстави для такого відчуження: 1) використання земельної ділянки, або її частини, за нецільовим призначенням; та 2) не використання земельної ділянки за цільовим призначенням терміном понад 1 календарний рік, у тому числі внаслідок припинення ведення особистого селянського господарства. Крім того, зміни передбачають можливість без всякої компенсації для власника «знесення будівель, споруд, багаторічних насаджень, розміщених на земельній ділянці, що підлягають примусовому відчуженню» за рішенням суду. Слід зазначити, що проект не передбачає обов’язкової участі у судовому процесі про примусового відчуження земельних ділянок представників державних органів з земельних справ, цілковито перекладаючи усі питання на плечі очільників територіальної громади та членів особистих селянських господарств.

Проекти з інших питань

Урядові проекти від 19.05.2015 2898 про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом та 2899 про внесення змін до Бюджетного кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом» передбачають можливість тимчасового зупинення платежів та мораторію на задоволення вимог кредиторів. Їх подання зумовлювалося відповідними кризовими явищами і не передбачало реальне обговорення. Обидва проекти були прийняті в день їх внесення.

Проект 2900 від 19.05.2015 (Каплін С. М.) про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо анульованого боргу кредитором боржнику).

Пропонується внести зміни до статті 164 Податкового кодексу України, з якої вилучається підпункт «д», який передбачає сплату податку на доходи з фізичних осіб (20%) за списання безнадійного до повернення кредитного боргу фізичної особи, а також до підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» кодексу.

Проект 2918 від 20.05.2015 (Луценко І. В.) про мораторій на перевірки суб'єктів господарської діяльності.

Пропонується встановити «до 31 грудня 2016 року заборону (мораторій) на проведення контролюючими органами планових та позапланових перевірок суб'єктів господарської діяльності з обсягом доходу (виручки), що не перевищує 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік, а також новостворених суб'єктів господарювання».

Втім мораторій не є повним, оскільки містить численні виключення як щодо суб’єктів, що можуть здійснювати перевірки, так і щодо умов, за яких вони можуть здійснюватися.

ГНЕУ дійшло висновку, що доцільним було б не постійне продовження  мораторію на проведення перевірок суб‘єктів господарської діяльності, а вдосконалення законодавчого механізму їх здійснення, оскільки держава відповідно до вимог Конституції України має захищати права споживачів, здійснювати контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт. Також було звернуто увагу на окремі недоліки законодавчої техніки. Із цими зауваженнями повністю погодився профільний Комітет з питань промислової політики та підприємництва, який рекомендує повернути проект суб’єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Проект 2923 від 21.05.2015 (Лаврик О. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посвідчення довіреності на право участі та голосування на загальних зборах кредитних спілок.

Пропонується внести дві правки до законодавства. По-перше, Закон України «Про кредитні спілки» доповнити положенням про те, що «Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах членів кредитної спілки може бути посвідчена головою спостережної ради цієї кредитної спілки». А, по-друге, пропонується, доповнити ч. 5 ст. 245 «Форма довіреності» ЦК України вказівкою «та в інших випадках, передбачених законом». В останній зміні, як видається, немає жодної потреби, оскільки вона не вносить нічого нового до законодавства.

Проект 2931 від 21.05.2015 (Вознюк Ю. В.) про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів, отриманих нерезидентами за борговими зобов'язаннями.

Головна думка проекту полягає в такому: «Не підлягають оподаткуванню доходи, отримані нерезидентами у вигляді процентів або доходу (дисконту) на державні цінні папери або облігації місцевих позик, або боргові цінні папери, виконання зобов'язань за якими забезпечено державними або місцевими гарантіями, продані або розміщені нерезидентам за межами території України через уповноважених агентів нерезидентів, або процентів, сплачених нерезидентам за отримані державою або до бюджету Автономної Республіки Крим чи міського бюджету позики (кредити або зовнішні запозичення), які відображаються в Державному бюджеті України або місцевих бюджетах чи кошторисі Національного банку України, або за кредити (позики), які отримані суб'єктами господарювання та виконання яких забезпечено державними або місцевими гарантіями».

Вже наступного дня після реєстрації (22.05.2015) проект був прийнятий за основу і в цілому.

Проект 2944 від 22.05.2015 (Курячий М. П.) про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» щодо обов'язків енергопостачальників, електропередавальних організацій та споживачів енергії.

Пропонується ряд змін переважно редакційного характеру. Однак деякі з пропозицій є доволі принциповими, зокрема визначається, що «споживач зобов’язаний здійснювати оплату фактично спожитої енергії. Забороняється вимагання енергопостачальником зі споживача авансової оплати за поставлену енергію, згідно укладеного договору».

Проект 2950 від 22.05.2015 (Тригубенко С. М.) про внесення змін до Закону України «Про відходи» (щодо поводження з небезпечними відходами).

Пропонується внести ряд змін щодо поводження з небезпечними відходами, зокрема ввести ліцензування відповідної господарської діяльності.

Проект 2951 від 22.05.2015 (Чижмарь Ю. В.) про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій».

Зазначений Закон, на думку ініціатора проекту, є таким, що суперечить Конституції України, обмежує конкуренцію на ринку будівництва, сприяє монополізації ринку електроенергетики та культивує корупцію. Його положення нівелюють норми Конституції України щодо державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності, зокрема у сфері будівництва, надання послуг з приєднання об’єктів до електричних мереж та мереж газопостачання тощо. Закон монополізував ринок надання послуг із приєднання об’єктів до електричних мереж та мереж газопостачання, змістив центр прийняття рішень в енергопостачальні компанії.

Утім, як видається, просте скасування Закону рідко буває найкращим вирішенням проблеми.

Проект 2887 від 18.05.2015 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законів України, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру.

Передбачені заходи щодо дерегуляції господарської діяльності в Україні через скасування дозволу на проведення робіт з експериментальними тваринами та дозволу на ввезення продукції, отриманої з використанням генетично модифікованих організмів для науково-дослідних цілей, а також уточнення повноважень окремих центральних органів виконавчої влади в галузі поводження з експериментальними тваринами та з ГМО. 

 Поділитися