MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

4 роки в’язниці за «замах на лінолеум»

19.08.2015   
Яніна Смелянська
Останнім часом в нашій державі складається дивна закономірність - добровольців, які торік пішли на захист нашої з вами країни від зовнішнього ворога, сьогодні дружним строєм відправляють за грати. Не зовсім розумію: що, у в’язниці захисники виглядають краще?

Останнім часом в нашій державі складається дивна закономірність - добровольців, які торік пішли на захист нашої з вами країни від зовнішнього ворога, сьогодні дружним строєм відправляють за грати. Не зовсім розумію: що, у в’язниці захисники виглядають краще?

Ясна річ, що справедливої критики на адресу добровольчих батальйонів також більш, ніж достатньо. Безліч підтверджених фактів мародерства, незаконного обігу зброї, незаконного застосування зброї і т.і. Але, навіть на тлі справедливих звинувачень, сьогоднішня ситуація з добровольцями все ж критична. Складається враження, що за грати вирішили запроторити всіх підряд. Винен чи не винен - не важливо. Був в добровольчому батальйоні - автоматично винен у всіх смертних. Клеймо прям якесь. Не звертаючи уваги на те, що саме добровольчі батальйони з усіма їхніми плюсами і мінусами утримали ситуацію на Донбасі торік, суди все частіше і частіше виносять обвинувальні вироки на адресу добровольців.

А найцікавіше, що стало модним - відкривати нові кримінальні справи щодо подій минулого року. Як, наприклад, у випадку з Юрієм Гуковим, про справу якого Харківська правозахисна група говорила вже не раз.

В світлі недавнього повідомлення СБУ про програму амністування терористів, так взагалі ситуація виходить з ряду геть ... Сьогодні про Леоніда Алпатова.

Леонід Алпатов - один з організаторів Луганського "Євромайдану", доброволець "Луганськ-1", побував у полоні сепаратистів і зміг вибратися звідти живим. Тепер домагається в судах виправдувального вироку за повністю сфабрикованою справою.

До війни Алпатов - голова ГО «Європейський Луганськ», член партії «УДАР Кличка», учасник Революції гідності; навесні 2014 року, за свою активну проукраїнську позицію потрапив у полон до сепаратистів і протягом місяця піддавався катуванням у підвалі захопленого бойовиками будівлі Луганської СБУ. Після звільнення з полону (батьки внесли викуп), виїхав разом з сім’єю з Луганська і відразу ж приєднався до добровольчого батальйону «Луганськ-1», в рядах якого бився з російськими бойовиками, аж до дня свого арешту.

10 жовтня 2014 Алпатов (перебуваючи не при виконанні) зайшов у кафе "Шале" в місті Сєвєродонецьк Луганської області, де зустрів групу сепаратистів, один з яких навесні минулого року, виконував функції наглядача в підвалі Луганського СБУ. Алпатов відразу впізнав свого ката, так як провів майже місяць в полоні у терористів і сам неодноразово ставав жертвою витонченої фантазії цього «наглядача». Алпатов підійшов до чоловіка і попросив представитися. Той у свою чергу відмовився це робити.

Між Алпатовим і сепаратистами відбулася словесна перепалка, в ході якої, «наглядач», встав із-за столу і почав погрожувати Алпатову. У підсумку, Леонід вирішив не чекати, поки сепаратист перейде до реалізації погроз та зробив попереджувальний постріл із стартового пістолета в підлогу, після чого на місце подій прибув наряд міліції та затримав Алпатова, а «наглядач - сепаратист» залишився на волі і продовжив свій банкет у кафе «Шале».

Сєвєродонецька міліція, як виявилось, не затримувала сепаратиста і пізніше. Після початку слідчих дій стало відомо про те, що Алпатову закидають підозру в порушенні ст. 296, ч. 4 ККУ. Слідство заявило, що Алпатов, в ході конфлікту, нібито використовував бойову табельну зброю-пістолет «ПМ», а не стартовий пістолет, з якого, насправді був зроблений постріл, в результаті якого був пошкоджено лінолеум в закладі "Шале".

Слід зазначити, що Алпатов здав в зброярню батальону «Луганськ-1», під розпис, після закінчення робочого дня, тобто ввечері 10 жовтня 2014 року, пістолет «ПМ». Сума збитку, заявлена директором "Шале", склала 3600 гривень. Пізніше взагалі цей директор відмовився від своїх претензій та забрав заяву із міліції.

Майже півроку доброволець утримувався в старобільському СІЗО лише за те, що прокуратура звинуватила його у «замаху на лінолеум» та хуліганських діях стосовно терориста. За той час, поки Алпатов перебував під вартою, відбулося п’ять судових засідань. Суд не надав жодної можливості підозрюваному вийти під заставу. Так само відомо, що прокуратура ще жодного разу не проводила передбачені законом слідчі дії з участю Алпатова і не долучила до матеріалів справи пояснення підозрюваного.

28.05.15 винесено рішення Северодонецького міського суду. Алпатова визнали винним та призначили покарання у вигляді 4 років в’язниці із відстрочкою відбування покарання на 2 роки. 05.08.15 року відбулося засідання апеляційного суду міста Северодонецька під головуванням судді Чорнобривка по справі Алпатова. Апеляційну скаргу суд не задовільнив, і приговор вступив в законну силу.

P.S. Доброволець одного з батальонів Єгор Кравчук: "Минулого року на блок-посту Дніпропетровська один СБУшник сказав пророчу фразу: "Хлопці, запам’ятайте, в зоні АТО - Ви герої, на мирній території - Ви вже злочинці". Тоді вона пролунала для мене як дикість..."

 Поділитися