MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Номерна» дискримінація

30.09.2015   
Юрій Чумак
Автівки переселенців постійно та безпідставно зупиняють працівники міліції – для перевірки. Єдиною «підставою» для таких дій вони називають те, що на автомобілях містяться донецькі або луганські номерні знаки.

Кілька внутрішньо переміщених осіб, що зверталися по допомогу до Центру підтримки і консультацій вимушених переселенців «Станція Чугуїв» (діє на базі Чугуївської правозахисної групи), заявили, що їхні автівки постійно та безпідставно зупиняють працівники міліції – для перевірки. Єдиною «підставою» для таких дій вони називають те, що на автомобілях містяться донецькі або луганські номерні знаки.

Такі «зупинки на вимогу», мало того, що забирають час та нерви у водіїв, нерідко ще й закінчуються банальним вимаганням грошей з боку недобросовісних правоохоронців.

Самі переселенці скаржитись побоюються, з огляду на їх і без того уразливий стан, кажуть, що сперечатися с міліцією – собі дорожче. Залишаючи за рамками цієї статті останню тезу, зауважимо, що правозахисники вирішили з’ясувати, чи існують в природі будь-які документи, які регламентують для правоохоронців необхідність прискіпливо доглядати саме транспорт з донецькими та луганськими номерами.

Задля цього до ГУМВС України в Харківській області було спрямовано запит на інформацію з проханнями надати наступну інформацію:

  1. Чи приймалися ГУМВС України в Харківській області протягом 2014-2015 років нормативні акти, накази, розпорядження, вказівки тощо, спрямовані на організацію перевірок (додаткових перевірок) автомобілів із номерними знаками з Донецької та Луганської областей?

  2. Якщо так, то надати копію (копії) відповідних документів.

  3. Чи спрямовувалися з МВС України до ГУМВСУ в Харківській області протягом 2014-2015 років нормативні акти, накази, розпорядження, вказівки тощо, спрямовані на організацію перевірок (додаткових перевірок) автомобілів із номерними знаками з Донецької та Луганської областей?

  4. Якщо так, то надати копію (копії) відповідних документів.

Днями надійшла відповідь, з якої виходить, що до підрозділів ДАІ області дійсно протягом 2014 – 2015 років спрямовувалося 5 вказівок щодо «організації перевірок транспортних засобів, що прибувають з зони проведення АТО, в тому числі зареєстрованих в Донецькій та Луганській областях».

Проте надати копії вищевказаних вказівок міліція відмовилася, посилаючись на те, що їх зміст «відноситься до службової інформації».

Отож, доводиться тільки гадати, чи робиться у даних документах акцент на необхідність проведення перевірок автомобілів з донецькими та луганськими номерними знаками, чи тих, які прибувають з зони АТО. Погодьтеся – у цьому є велика різниця!

Адже зброю, боєприпаси та вибухонебезпечні речовини з району бойових дій можуть привозити (і привозять, вочевидь) на автівках з будь-якими номерами, не тільки «автохтонними». І немає ніякого сенсу (звісно, крім корупційного) постійно чіплятися до водіїв тих машин, які давно виїхали з окупованої території, отримали тут статус ВПО та намагаються будувати своє життя на новому місці.

Нагадаємо, відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», «дискримінація – ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними».

Отже, здається, у питанні перевірок автомобілів за номерами їх «походження», правоохоронці зі способами досягнення цілком правомірної мети – забезпечення безпеки громадян – переборщили. Що може бути кваліфіковано як необґрунтоване обмеження в правах, читай – дискримінація.

 Поділитися