MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Тать не тать, та на таку ж стать…»

14.03.2016   
Наталка Ковальчук
За даними вітчизняної розвідки, з окупованих територій Донецької та Луганської області до Російської Федерації вивезено обладнання 12 промислових підприємств. Обладнання ще частини заводів вирізано на металобрухт.

Отже, те, про що раніше час від часу повідомляли українські засоби масової інформації набуло конкретного числового вираження. Як повідомляє http://news.liga.net, за даними вітчизняної розвідки, з окупованих територій Донецької та Луганської області до Російської Федерації вивезено обладнання 12 промислових підприємств. Обладнання ще частини заводів вирізано на металобрухт. 

Подається й перелік виробництв, матеріально-технічна частина яких вивезена ворогом або знищена. Зазначається також, що вивозилося обладнання у вантажівках так званих російських «гуманітарних конвоїв».

Власне, вже з самого початку російської агресії, коли на територію України заїжджали напівпорожні фури з того боку кордону, було зрозуміло, що нічого хорошого від ворога чекати не доводиться. І що йшлося зовсім не про якусь міфічну гуманітарну допомогу, а про цілком грабіжницькі інтереси країни-агресора.

Росія, яка за всіляку ціну намагається представити себе великим гравцем на світовій арені, насправді виявилася нічим іншим як дрібною злодюжкою. Навіть, скоріше, татем нічним. Одним словом, як в народі кажуть: «Тать не тать, а на таку ж стать».

Однак, чи потрібно дивуватися цим грабіжницьким діям?

Споконвічно на всіх етапах української історії наша північна сусідка демонструвала щодо України поведінку: «піди і забери».

Мабуть, найкраще написав про це відомий правозахисник, визначний українець  нашого часу Євген Сверстюк у праці «Блудні сини України».

Характеризуючи російську імперську націю як здеморалізовану, готову до «…сприйняття блатної моралі: «…весь мир насилья мы разрушим до основанья…»

І коли, як пише Євген Сверстюк ця «… блатна ідеологія перемогла, і приховані потяги випливли наверх, переможці втішали себе співом:

Всех буржуев разобьем,

В Украину жить пойдем.

В Украине добре жить,

Есть что кушать,

есть что пить.»

Так, в Україні було що «кушать и пить», але це здобувалося власним трудом, а не грабунком інших народів. Та в 30-х роках минулого століття вони прийшли в українську землю з Голодомором. І не стало чого їсти і чого пити.

У ті чорні часи по українських хатах нишпорило чимало російських засланців. Вони витрушували не тільки хліб, а й грабували: одяг, посуд, інші ужиткові речі, бо (десь прочитане чи почуте)… «мамка приказала самовар добыть».

Мабуть, не буде перебільшенням сказати, що особливо жорстоким визискування України московською владою ставало у кризові для самої Московщини періоди.

На початку минулого століття, у вирі Першої світової війни вони виплекали в себе більшовицьку заразу і принесли її в Україну. Принесли якраз тоді, коли Україна виявилася знесиленою Першою світовою. Бо заради цієї бійні, у яку Російська імперія влізла для задоволення своїх воєнних амбіцій, з української землі російським царизмом було витягнуто чимало життєвих соків.

 Максиму Славінському, історику, якого ми практично не знаємо в Україні, належать слова про те, що Перша світова війна «… в значній мірі велася на території України, її коштами, й можливостями та її людськими силами, хоч, явна річ, ніхто про це в українського народу і не питався. Майже половина колосального російсько-австро-германського фронту припадала на українські землі, українським хлібом та худобою годовано російські мільйонові армії, з українського заліза за допомогою ж українського вугілля, вироблялася незчислима військова зброя; українське населення дало з свого складу понад три мільйони люду для ворожих собі армій…». (М. Славінський. Історія України. http://diasporiana.org.ua)

Мільйонами українського люду кремлівська влада вигравала й іншу війну – Другу світову. Ми багато і часто сьогодні пишемо про те, що українці рясно окропили своєю кров’ю перемогу над нацизмом.

Але ж і вони, не покладаючи рук, трудилися ще й в тилу, в далекій евакуації, часто у напівворожому оточенні «братнього народу».

Про таку свою історію ми не писали і не говорили. Раніше, тому що усталеною була формула про «братній народ», «інтернаціоналізм». Зараз тому що – неполіткоректно.

Але, можливо, варто і писати, і говорити, аби краще знати, який ворог суне сьогодні на нашу землю, випалює її, нищить все живе, вже загарбує все цінне і має намір загарбати ще більше.

Якось знайома вчителька, котра у період Другої світової підлітком потрапила в евакуацію, розповідала, як українці напівголодними працювали на колгоспному полі у російській глибинці. Дехто навіть від голоду непритомнів. Бо мало що змогли взяти з дому в евакуаційному поспіху. А що взяли – витратили по дорозі.

Поряд працювали росіяни та  «…ніхто ніколи окрайцем хліба не поділився. Краще викинуть зайве, ніж віддадуть».  

Але навіть знесилені і напівголодні українці працювали краще, старанніше, а відтак з часом заробили і трохи свого хліба. Та «братній народ» влаштував колотнечу, через те, що «хахлам много платят». Кількість заробленого українцям на трудодень почали значно урізати.

Можна було сказати, що це виняток. Але ж ні, не виняток. Ось інша розповідь.  Українку, котра пекла хліб для колгоспу, мало не засудили за те, що якось спекла перепічку для дітей. Жалюгідна мірка борошна, яку їй зазвичай видавали, виявилася трохи більшою. І хоч поділила вона ту нещасну перепічку між своїми і дітьми господарів, у хаті яких жила, та самі ж господарі на неї і донесли.

«Ми так рвалися додому, дізнавшись, що Україна звільнена від ворога. Відчували, що пропадемо у тій Росії», - це не тільки гіркі слова правди про життя серед «братнього народу», а й вимір українського несприйняття тієї самої здеморалізованості імперської нації і її блатної ідеології, про котрі писав Євген Сверстюк.

Сьогодні цією ж «блатною ідеологією» російська сторона виправдовує своє вторгнення у територію України, яке відбулося цілком по злодійському. І грабунок виробничих потужностей  з промислових підприємств окупованих українських територій, так би мовити методом нічної татьби,   цілком вписується у цю ідеологію. Ворожу і жорстоку стосовно України і українців.

 

 

 

 

 

 

 Поділитися