MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Напередодні роковин депортації кримськотатарського народу співачка Джамала перемогла на Євробаченні з піснею «1944»

15.05.2016   
Юрій Чумак

14 травня 2016 року в Стокгольмі українська співачка Джамала здобула перемогу з піснею, присвяченою депортації кримськотатарського народу, яку здійснили 72 роки тому сталінські поплічники.

Російські державні ЗМІ назвали пісню «антиросійською». У Москві навіть заявляли, що правила Євробачення були порушені. Втім Джамала наполягла, що пісня не містить жодного політичного підтексту, й організатори конкурсу погодилися.

Натомість, перемога Джамали на Євробаченні змусила західні ЗМІ по-новому подивитися на анексію Криму крізь призму іншої трагедії – депортації кримських татар, організованої радянським попередником Путіна – Сталіним.

Так, впливова американська газета «The Washington Post» зазначила: «Серед записів про любов та пристрасть пісня Джамали явно виділялася. У печальному тексті згадується, як кримські татари, у тому числі її прабабуся, були депортовані в Середню Азію в 1944 році режимом Йосипа Сталіна під час Другої світової війни».

А британська газета «The Guardian» розмістила на першій шпальті фото української співачки Джамали із заголовком: «Ти слухаєш, Путін?». Видання підкреслило, що історичний контекст пісні «1944» торкається не лише теми депортації кримських татар, але й нинішньої ситуації на півострові, сучасним репресіям відносно кримських татар.

«Європейці могли показати, що вони не байдужі до страждань в Криму, який був анексований Росією, голосуючи за Україну на конкурсі Євробачення», – написала «The Guardian».

Сама Джамала, здобувши перемогу, заявила на прес-конференції: «Я була впевнена, що, якщо ти співаєш, говориш правду і про правду, це так чи інакше торкнеться людей. Моя пісня присвячена не тільки особистій історії, долі моєї прабабусі, вона стосується всіх тих людей на Землі, які в минулому пережили трагедії, такі, наприклад, як Голокост. І сучасні європейці не байдужі, готові почути про біль інших людей, і готові співчувати».

Нагадаємо, 72 роки тому, зусиллями радянського НКВС 18-20 травня 1944 р. з Криму було виселено майже 185 тис. кримських татар. Депортація проводилася, в основному, в середньоазіатські регіони СРСР.

На відміну від деяких інших депортованих народів, що повернулися на батьківщину в кінці 1950-х років, кримських татар було позбавлено цього права формально до 1974 року, фактично ж – до кінця 1980-х: масове повернення народу до Криму почалося лише наприкінці «перебудови».

У 1989 році депортація кримських татар була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримців і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

 Поділитися