MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Київському СІЗО порушується право дітей на освіту

01.11.2017   
медіа група ХПГ
На сайті Уповноваженого з прав людини з’явилася інформація про порушення прав дітей щодо доступу до середньої освіти, які перебувають у СІЗО.

На сайті Уповноваженого з прав людини з’явилася інформація про порушення прав дітей щодо доступу до середньої освіти, які перебувають у СІЗО.

В рамках здійснення постійного моніторингу стану дотримання прав дитини в Україні 19 жовтня 2017 року працівники Секретаріату Уповноваженого з прав людини здійснили моніторинговий візит до державної установи «Київський слідчій ізолятор» (№13) Міністерства юстиції України стосовно дотримання права на освіту дітей, які тримаються в установі.

В повідомленні йдеться про те, що на час візиту представників Уповноваженого в Київському СІЗО утримувалося 17 неповнолітніх, із яких 16 хлопців та 1 дівчина, з них повинні здобувати освіту 9 дітей (8 хлопців та 1 дівчина).

У ході моніторингового візиту було з’ясовано, що навчальний процес для дітей, які утримуються в Київському СІЗО, у 2017-2018 навчальному році здійснюється вчителями спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 139 з поглибленим вивченням математики Шевченківського району міста Києва з вівторка по п’ятницю у другій половині дня, по два уроки щоденно, що не може забезпечити виконання відповідних навчальних програм з предметів. «Діти, які утримуються в установі, не знають розкладу занять, не мають засобів для навчання, посібників і зошитів, заняття проводяться вчителями у непристосованих приміщеннях.

Діти змогли пригадати уроки лише з таких предметів як хімія, англійська мова, фізика, українська мова та література, що не відповідає повною мірою навчальній програмі 11 класу. Крім того, діти не змогли назвати жодної теми з будь-яких навчальних предметів, яку вони вивчають», – повідомили учасники моніторингового візиту.

Наступного дня, 20 жовтня 2017 року, повторний моніторинговий візит працівників Офісу Омбудсмана підтвердив те, що уроки проводяться в ігровій кімнаті за столом для гри у настільний теніс. Під час проведення уроків у педагогів відсутній класний журнал, будь-які навчальні посібники. Підручники були лише на уроці хімії. У дітей були відсутні зошити, завдання ними виконувалося на аркушах паперу. «Вказані факти свідчать про бездіяльність посадових осіб та працівників як ЗНЗ, так і Київського СІЗО в організації навчального процесу дітей у 2017-2018 навчальному році», – переконані представники моніторингової групи. Водночас, під час візиту було виявлено факт грубого порушення права одного з дітей на освіту.

Так, на момент потрапляння до державної установи неповнолітній Я., 2000 року народження, закінчив 11 класів загальноосвітньої середньої школи № 239 Оболонського району м. Києва, проте здати державну підсумкову атестацію він не зміг, оскільки потрапив у СІЗО.

Зі слів працівників Київського СІЗО, адміністрацією ЗНЗ № 239 не було забезпечено присутність педагогів для здачі атестації неповнолітнім, внаслідок чого дитина залишилась не атестованою, втратила можливість продовжити навчання. Конституцією України визначено, що повна загальна середня освіта є обов’язковою.

Держава забезпечує доступність і безоплатність, зокрема, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Проте гарантоване статтею 53 Конституції України право на освіту дітей, які тримаються у Київському СІЗО, порушується.

У зв’язку з вказаним, Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина звернулась до:

– Директора Департаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) щодо проведення ретельної перевірки вказаних фактів та вжиття відповідних заходів реагування з метою поновлення права на освіту дітей, які перебувають у Київському СІЗО. Адже Департамент освіти і науки, молоді та спорту КМДА координує роботу управлінь освіти районних в місті Києві державних адміністрацій, а також підприємств, установ та організації незалежно від їх підпорядкування і форм власності з питань навчання виховання дітей дошкільного та шкільного віку, студентської молоді.

– Начальника управління освіти і науки Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації щодо проведення службової перевірки стосовно посадових осіб спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №139, які відповідають за організацію навчального процесу в Київському СІЗО та контроль за його здійсненням; і щодо вжиття заходів для притягнення до відповідальності винних осіб.

– Генеральної прокуратури України щодо вчиненого кримінального правопорушення (службова недбалість), яке вбачається в діях посадових осіб та працівників ЗНЗ і Київського СІЗО, з проханням вжити заходів для його розслідування.

– Заступника міністра юстиції України щодо вжиття заходів з проведення ремонту у приміщеннях, де розташована школа Київського СІЗО, та забезпечення навчальних кабінетів відповідним обладнанням; проведення службової перевірки щодо посадових осіб Київського СІЗО, які відповідають за організацію навчального процесу та контроль за його здійсненням, за результатами перевірки – винних притягнути до відповідальності; сприяти забезпеченню координації працівників СІЗО та ЗНЗ № 139.

 Поділитися