MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Одне місто - дві влади. Золоте

06.02.2018   
Яна Смелянська
Конфлікт в Донбасі триває майже чотири роки. Війна чіткою межею розділила міста і селища на «українські» і «республіканські». Місту Золоте із селами та селищам, які в нього входять,  також не пощастило і його поділили. Місто Золоте, яке місцеві жителі охоче «по-старому» називають Карбонітом, до 7 жовтня 2014 року входил до Первомайської міськради. Зараз належить до Попаснянського району. Золоте - саме той населений пункт, в якому вже четвертий рік ніяк не введуть в експлуатацію другий в Луганській області пункт пропуску. Однак непрацюючий КПВВ - не головна проблема міста.

Конфлікт в Донбасі триває майже чотири роки. Війна чіткою межею розділила міста і селища на «українські» і «республіканські». Місту Золоте із селами та селищам, які в нього входять,  також не пощастило і його поділили.

Місто Золоте, яке місцеві жителі охоче «по-старому» називають Карбонітом, до 7 жовтня 2014 року входил до Первомайської міськради. Зараз належить до Попаснянського району.

Золоте - саме той населений пункт, в якому вже четвертий рік ніяк не введуть в експлуатацію другий в Луганській області пункт пропуску. Однак непрацюючий КПВВ - не головна проблема міста.

Велика частина мешканців колись 17-тисячного міста «залишилася українцями», інші - це близько трьох тисяч осіб - відійшли до складу т.з.ЛНР.  Станом на 2018 рік у підконтрольній українській владі частині міста проживають близько 14 тисяч городян.

Золоте - те місто, яке з початком військових подій на сході України змогло в повній мірі відчути у всій красі життя під владою відчайдушних козаків, а разом з цим відсутність будь-яких соціальних виплат і пенсій в тому числі, крім цілковитого свавілля, що панувало в місті у той час.

З того моменту, коли в більшій частині міста все ж остаточно встановилася українська влада, населення зітхнуло з полегшенням. Порядку стало не набагато більше, але «при Україні» гарантовані певні соціальні блага, зарплати бюджетникам, соціальні допомоги,  і можливість притягнути до відповідальності правопорушників.

В період активних бойових дій місто сильно постраждало від обстрілів. Це стосується, як руйнувань інфраструктури і житлового фонду, так і жертв, серед цивільного населення.

У період з 2014 року по сьогоднішній день в Золотому зафіксовано 159 пошкоджень об’єктів комунальної власності, в числі яких - школи, дитячі садки, будівля міської ради, клубу і т.і. Крім того, в різному обсязі обстрілами пошкоджені 187 приватних домоволодінь і 4 зруйновані повністю.

В результаті обстрілу міста і прилеглих сел та селищ в період з 2014 року по сьогоднішній день зафіксовані 18 випадків загибелі цивільного населення, а також 10 - поранення.

6 жовтня 2014 року в результаті артобстріл Золотого установками РСЗО БМ-21 «Град», від осколкових поранень померла місцева мешканка.

21 листопада 2014 року в результаті мінометного обстрілу міста загинув 60-річний чоловік.

В ніч з 27 на 28 грудня 2014 року осколкового поранення голови в результаті обстрілу отримала 89-річна пенсіонерка.

1 січня 2015 року обстріляли Золоте, вибухова хвиля пошкодила школу, також в приватних будинках поранило двох дітей.

21 січня 2015 року обстріляли Золоте. Одна жінка загинула, ще один чоловік тяжко поранений.

31 січня 2015 року по Золотому запущені реактивні снаряди «Град», які потрапили у 2-поверховий житловий будинок, загинули двоє місцевих мешканців, кілька людей отримали поранення.

До сьогодні в місті та околицях цивільні періодично отримують поранення на "розтяжках" у лісомугах під час збору дров для опалення оселі, або намагаючись перетнути лінію розмежування у недозволених для цього місцях. Таку історію нашій моніторинговій групі розповіла місцева мешканка Людмила Гаврилівна.

Сьогодні місто поступово «зализує рани». Однак робиться все з великими труднощами і виключно завдяки благодійним і волонтерським організаціям.

Основна причина тяжкого становища міста - відсутність з 2014 року керівника.

У 2014 році з приходом української влади мер Золотого Володимир Кочевенко втік. У 2015 - був затриманий в Маріуполі за звинуваченням у проведенні "референдуму" за незалежність ОРЛО. У травні 2016 року Рубіжанський міський суд Луганської області засудив колишнього чиновника до двох років ув’язнення. В підсумку Кочевенко вийшов на свободу. Але в Золоте не повернувся.

19 листопада 2016 року у Золотому, так само як і у ряді інших населених пунктів на лінії розмежування, було утворено Військово-цивільну адміністрацію.

Однак ситуація конкретно в цьому населеному пункті, на відміну від інших, де були створені ВЦА, не покращилася і навіть не зрушила з мертвої точки з такими територіальними і юридичними нововведеннями.

Голова ВЦА  з березня 2016 року так і не з’явився на своєму робочому місці. А без голови ВЦА місто не може вирішувати найважливіші проблеми життєзабезпечення, тому що ніхто з нинішніх представників громади не має певних повноважень.

Станом на 31 січня 2018 року ВЦА в Золотому не зареєстровано в Єдиному реєстрі юридичних та фізичних осіб в зв’язку з відсутністю керівника. Відповідно цього, керуючись ст.79 ч.1 Бюджетного кодексу України та рішенням виконкому Золотівської міської ради, громада працює на тимчасовому бюджеті 2017 року, а це 1/12 обсягу бюджетних призначень, встановлених в попередній бюджетний період. У вересні 2016 року місто востаннє працювало на постійному бюджеті. Остання сесія міської ради була проведена в тому ж вересні 2016 року. Зараз Золоте - місто, яке живе без бюджету і можливості його витрачати.

Виходячи з такого стану справ про відновлення постраждалої в ході бойових дій на території населеного пункту інфраструктури, а також про рішення інших, не менш важливих питань життєдіяльності міста, мова сьогодні, через майже 4 роки війни в Золотому навіть не заходить.

Безвладдя - одна з головних проблем міста Золоте Луганської області. Волонтери намагаються взаємодіяти з українською владою для координації надання допомоги жителям «сірої зони», але в Золотому - це можливо лише настільки наскільки є можливість співпрацювати з благодіниками в умовах того, що частку питань та отримання допомоги мешканцями міста нереально вирішити без керівника ВЦА.

Моніторингові та юридичні групи ХПГ не раз на території міста Золоте, крім усього іншого фіксували і розголошували різні порушення прав людини, пов’язані зі збройним конфліктом. В тому числі і ті випадки, ініціаторами яких є військові ЗСУ.

Так в 15 липня 2017 року моніторингова група ХПГ виїхала в Золоте відразу ж після нічного обстрілу напередодні. Думки мешканців в відео нижче.

Нам стало відомо, що на посаду голови ВЦА запропонований один з проукраїнських активістів, що зараз у лавах ЗСУ боронить теріторіальну цілістність держави на одному з найзапекліших рубежів оборони.

Сподіваємось, що після проходження усіх бюрократичних узгоджень новий голова нарешті очолить ВЦА м.Золоте та усі негаразди, що ускладнюють життя мешканців Золотого, буде подолано...

P.S. Більше інформації про ситуацію в Попаснянському районі читайте в нашій Доповіді про порушення прав людини у зоні збройного конфлікту в Луганській області. Попаснянський сектор

 Поділитися