MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим останніми днями (08.03.–16.03.2018)

16.03.2018   
ХПГ-інформ
Чергова низка повідомлень з окупованого Криму: затримання, судове переслідування активістів, примус до участі у виборах президента РФ тощо.

Чергова низка повідомлень з окупованого Криму: затримання, судове переслідування активістів, примус до участі у виборах президента РФ тощо.


Як повідомила 08.03.2018 громадська організація «Кримська солідарність», під час перетину кордону на КПП «Армянськ» у напрямку Херсон–Крим, зник 24-річний житель Євпаторії Абдулла Ібрагімов. На пошуки до кордону виїхали рідні та юрист Рустем Кямілєв.

Пізніше стало відомо, що Ібрагімова утримували на КПП «Армянськ», де він піддавався моральному й фізичному тискові з боку співробітників ФСБ РФ.

Фото: «Кримська солідарність»

«Йому завдавали ударів по голові ґумовою палицею, били по обличчю, й невідомо, чим би закінчилося це затримання, якби не реакція родичів, юристів, правозахисників, громадськості в соціальних мережах і ЗМІ. Зараз він у себе дома, добрався на автобусі», – мовиться в повідомленні.


Як повідомив 12.03.2018 на своїй сторінці у Facebook перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов, о 14:00 того дня до мечеті в селі Ближньому приїхало авто феодосійської поліції. Голову мусульманської громади викликали на «профілактичну розмову».


Лівий активіст Олексій Шестакович, затриманий 1 березня в Севастополі, після звільнення з ізолятора тимчасового тримання в місті Бахчисараї розповів про тортури, які до нього застосовували під час затримання, передав сайт «Радіо Свобода» 13.03.2018.

Під час хатнього трусу співробітник спецпідрозділу ФСБ «Альфа» бив його в ніс, а коли у нього знайшли чорно-червону хустку, активіст зазнав удару в груди. Після трусу Шестаковичу одягли на голову пакет, заламали руки і так вивели з дому. В автобусі Шестаковича повалили на підлогу, він став задихатися. Його піднімали за наручники та вимагали кричати, що він «тварина», і коли він це робив – відпускали. Активіст розповів, що його били по голові й топталися по ньому.

Олексій Шестакович, архівне фото (krym.org, RFE/RL)

Олексія Шестаковича заарештували на 11 діб за публікацію у «ВКонтакте» пісень «Убивай космонавтів» і «Синагога» групи «Ансамбль Христа Спасителя і мати сира земля», занесених до списку екстремістських матеріалів Мін’юсту Росії.


14.03.2018 на засіданні підконтрольного московській владі Гагарінського районного суду Севастополя український активіст Ігор Мовенко заявив про насильство з боку ФСБ. Про це повідомляє на своїй сторінці у Facebook активіст Михайло Батрак.

«Усі слідчі дії, які проводили зі мною співробітники ФСБ, супроводжувалися побиттям, а також постійними погрозами мені й моїй сім’ї», – цитує активіст Ігоря Мовенка.

Змагання сторін на суді призначені на 21 березня.

Нагадаємо, Ігоря Мовенка звинувачують у публічних закликах до здійснення екстремістської діяльності.


Як повідомив 14.03.2018 сайт «15 минут», підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя продовжив термін тримання під вартою фігурантам «справи Веджіє Кашка» Бекіру Дегерменджи, Кязиму Аметову, Асану Чапуху та Руслану Трубачу до 15 травня 2018 року. Захист має намір оскаржити рішення суду.

Фото з сайту «15 минут»

Під час засідання Бекіру Дегерменджи стало зле. Адвокати зазначають, що стан здоров’я кримського татарина погіршується. Зараз його тримають у медичній частині СІЗО. Також у медичній частині перебуває інший фігурант справи Асан Чапух. Як каже адвокат Айдер Азаматов, усе лікування зводиться до вживання препаратів, що їх передають родичі в’язнів.

Нагадаємо, 23 листопада минулого року ФСБ РФ спільно з МВС затримала кримських татар Бекира Дегерменджи, Кязима Аметова, Асана Чапуха, Руслана Трубача та Куртсеїта Абдуллаєва, якого пізніше відпустили. В будинку ще однієї активістки, Ельміри Газієвої-Баранової, проводився трус.

Чоловіків звинувачують у вимаганні у громадянина Туреччини. Проте, вони намагалися допомогти родині Веджіє Кашка – ветерану кримськотатарського національного руху – повернути вкрадені цим громадянином Туреччини гроші. Мова мовиться за Юсуфа Айтана, який украв у родини Кашка велику грошову суму. На думку першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, російські спецслужби використали турка, чи той сам пішов з ними на співпрацю, щоби таким чином запобігти повертанню боргу.

У момент облави затримані були в кафе разом з Веджіє Кашка. Вони прийшли туди на прохання саме Юсуфа Айтана, який напередодні пообіцяв їм повернути гроші. Під час затримань Веджіє Кашка стало зле. Її увезли на «швидкій». Дорогою до лікарні жінка померла.


14.03.2018 підконтрольний московській владі Верховний суд Криму розглянув апеляційну скаргу захисту на вирок українському активісту Володимирові Балуху. Адвокат Балуха Ольга Дінзе повідомила в коментарі телеканалу ATR, що суд знизив термін позбавлення волі до 3-х років і 5-ти місяців в колонії-поселенні.

Суд визнав, що не доведене придбання Балухом набоїв і вибухових речовин. Захист має намір оскаржити рішення Верховного суду і планує домагатися умовно-дострокового звільнення Балуха.

Нагадаємо, 16 січня Роздольненський районний суд засудив Балуха до 3 років і 7 місяців позбавлення волі в колонії-поселенні.

Раніше Балух за свою проукраїнську позицію неодноразово зазнавав переслідувань з боку влади окупованого Криму.


15.03.2018 підконтрольний московській владі Верховний суд Криму пом’якшив вирок українській активістці Ларисі Китайській, знизивши термін умовного засудження на два місяці. Раніше, 26 січня 2017 року, Ялтинський міський суд засудив активістку на два роки умовно. Зараз термін складає один рік і 10 місяців умовно. Про це повідомило «Громадське радіо».

Ларису Китайську обвинувачують за ч. 1 ст. 282 Кримінального кодексу РФ (роздмухування ненависті або ворожнечі, а так само приниження людської гідності) через її коментарі у Facebook.

На початку судового засідання, під час з’ясування особи, Китайська заявила, що є громадянкою України й не визнає себе громадянкою РФ попри наявність російського пашпорту. Пізніше вона подала клопотання про надання їй перекладача, бо її рідною мовою є українська й на російській вона не розуміє багатьох юридичних термінів.

Захист просив Верховний суд скасувати вирок суду першої інстанції й повністю виправдати підсудну, оскільки немає жодного прямого доказу, що саме Китайська писала ті коментарі, за які її засуджено.


Підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя відхилив апеляцію на запобіжний захід активісту «галявини протесту» Фазилу Ібраїмову. Про це повідомив 14.03.2018 адвокат затриманого Едем Семедляєв у відеозверненні після судового засідання, – передає сайт «Крым.Реалии».

Співробітники управління МВС Росії по Криму 15 лютого провели трус у домоволодінні «одного з організаторів самозахоплення земельної ділянки». Як повідомляли кримські ЗМІ, Фазила Ібраїмова офіційно затримали «в порядку ст. 91 Кримінально-процесуального кодексу Росії за підозрою в скоєнні злочину». Зараз його тримають у СІЗО.

Фазил Ібраїмов (фото: Феруза Казанська, RFE/RL)

Як повідомлялося, на «галявині протесту „Стрілецька“» розташовані близько 100 будинків, а також мечеть на 2 тисячі чоловік. Після анексії Криму Російською Федерацією окупаційна влада вирішила будувати на цьому місці новий мікрорайон «Кримська троянда».


16.03.2018 підконтрольний московській владі Сімферопольський районний суд ухвалив рішення про продовження терміну тримання під вартою до 18 квітня 2018 року Ісмаїлу Рамазанову, якого звинувачують у пропаганді екстремізму. Про це з посиланням на «Кримську солідарність» повідомляє сайт «15 минут».

Ісмаїл Рамазанов (фото: Антон Наумлюк, RFE/RL)

У судовому засіданні слідчий заявив, що Рамазанова необхідно залишити під вартою ще на один місяць, бо слідству треба провести ще три експертизи. Також слідчий припустив, що, якщо Рамазанова відпустити, він може сховатися від слідства, бо має український пашпорт.

Усі докази адвоката Олексія Ладіна про невинуватість Рамазанова суд проігнорував.


16.03.2018 в підконтрольному московській владі Центральному районному суді Сімферополя відбулося чергове засідання у «справі 26 лютого», – повідомляє сайт «15 минут».

Ілюстрація з сайту «15 минут»

Захисники кримських татар Алі Асанова та Мустафи Дегерменджи заявили два клопотання. Перше стосувалося до вилучення протоколів допиту Асанова, бо допит той проходив без перекладача з російської на кримськотатарську мову.

«Мною було заявлено одне клопотання з приводу вилучення протоколів допиту Алі Асанова. Дані допити проходили без перекладача, що грубо порушує законодавство РФ, адже він (Алі Асанов, – «15 минут») недостатньою мірою володіє російською мовою. В цьому мені було відмовлено, бо в суді вважають, що в нього був професійний адвокат на той момент, і він розумів, про що говорили на даних допитах», – розповів після засідання адвокат Едем Семедляєв.

Друге клопотання стосувалося до приєднання до матеріалів справи відеозапису пояснень одного зі свідків обвинувачення.

«Захисники заявили клопотання про приєднання до матеріалів справи відеозапису, де свідок обвинувачення Аксьонов дає якісь пояснення. Захист просив долучити до матеріалів справи дане відео і, можливо, з’явилися б нові клопотання для того, щоби цього свідка допитати. Суд ухвалив рішення про відмову у зв’язку з тим, що свідок Аксьонов у цій справі не є свідком обвинувачення, а лише був свідком обвинувачення в іншій справі, де брав участь Ахтем Чійгоз», – додав адвокат Айдер Азаматов.

Наступний етап у «справі 26 лютого» – змагання сторін, але їхню дату суд узгоджував лише з прокурором, проігнорувавши адвокатів, які захищають кримських татар. Як каже Семедляєв, це – відмітна риса кримських судів – не цікавитися думкою адвокатів.

Наступні засідання призначені на 28 березня, а також на 3 й 4 квітня.

Нагадаємо, суд у «справі 26 лютого» триває з 2015 року. З часом суд розділив справу на дві: окремо по одному з лідерів кримськотатарського народу Ахтемові Чийгозу, окремо по інших фігурантах – Алі Асанову, Мустафі Дегерменджи, Ескендеру Кантемирову, Таляту Юнусову та Ескендеру Небієву. 25 жовтня минулого року російська влада звільнила Ахтема Чийгоза й передала Туреччині, пізніше він приїхав до Києва.


ІНШЕ

Кримські татари не братимуть участі в незаконних виборах президента РФ 18 березня 2018 року, що проводитимуться російськими окупантами в Криму. Про це мовиться в зверненні Меджлісу кримськотатарського народу до співвітчизників та всіх мешканців Криму, ухваленому 11.03.2018, яке опублікував на своїй сторінці у Facebook голова Меджлісу Рефат Чубаров.

«Меджліс кримськотатарського народу відмічає безпрецедентний тиск і прямі погрози на адресу кримських татар з боку російських окупантів і місцевих колаборантів з метою примусити їх до участі в незаконних виборах. Помітні верстви населення – духовні особи, вчителі, лікарі, бізнесмени, співробітники комунальних підприємств і організацій, студенти, спортсмени, пенсіонери, перебувають під жорстоким морально-психологічним шантажем.

У той же час, Меджліс кримськотатарського народу, перебуваючи в постійний і тісній взаємодії зі співвітчизниками, які проживають у всіх містах і районах Криму, зазначає, що абсолютна більшість кримських татар сповнені гідності і сміливості, щоб не піддаватися шантажу і погрозам, які надходять з боку російських окупантів», – зокрема мовиться в зверненні.


Кілька прикладів тиску на кримчан, щоби примусити їх взяти участь у виборах президента РФ, наводить «Кримська правозахисна група».

«У Жовтневому геріатричному пансіонаті керівництво провело збори колективу. На збори запросили лише співробітників з числа кримських татар. Директорка просила всіх прийти на вибори, а тих, хто не прийде, того вимушена буде звільнити „за власним бажанням“ (вказівка згори). Директорка каже, що усі мають обов’язково проголосувати, тому що є побоювання диверсій з боку кримських татар», – повідомило джерело організації.

Інший інформатор повідомив про батьківські збори в одній зі шкіл Криму, під час яких директорка школи дала вказівку всім учителям організувати виставку малюнків про вибори. «Усним розпорядженням директорка зобов’язала всіх вчителів взяти участь у виборах», – повідомив інформатор.

В іншому місті Криму учнів однієї зі шкіл примушують малювати плакати до виборів. Про це повідомили два незалежні джерела в різних класах цієї школи. Дітей зобов’язали записати в щоденник завдання про участь у конкурсі. Їм запропонували привести своїх батьків та вибори та сфотографуватися на тлі таких малюнків. У цій школі 18 березня буде виборча дільниця.


12.03.2018 адвокат Микола Полозов повідомив на своїй сторінці у Facebook, що оскаржив до апеляційної інстанції – Верховного суду Республіки Крим – «ухвалу Залізничного районного суду Сімферополя, в якій зазначено, що „реставрація“, а де-факто знищення Ханського палацу не стосується до прав, свобод і законних інтересів кримських татар».

«Усім розумним людям очевидно, що справедливості в російських судах домогтися практично неможливо. Найпаче, коли справа стосується до чиновників і великих грошей. Разом з тим, проходження російських судових інстанцій є необхідним для продовження роботи в міжнародних органах, яка вже серйозно ведеться», – написав адвокат.

Нагадаємо, Ханський палац – історичну пам’ятку – фактично знищують. Як каже колишній голова комітету АР Крим у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян Едем Дудаков, компанія, що виконує реставраційні роботи, всупереч вимогам Венеційської хартії з питань збереження та реставрації пам’яток і знакомитих місць, знищила старовинні елементи будівлі – Ханський палац перетворюють на «стилізовану бутафорію». Зокрема, старовинний дах Ханського палацу замінили на дах із сучасних матеріалів, а також замість 300-ріних дерев’яних балок установили бетонні.


Московське видавництво «Просвещение» випустило підручники з кримськотатарської мови для шкіл, у яких передбачено її вивчення. На підручниках поруч з написом «Кримськотатарська мова» у дужках зазначено: «нерідна», – повідомляє сайт «15 минут» і публікує титульну сторінку підручника.

«„Нерідна“ мова – це мова, яку людина опановує після засвоєння рідної мови. Так, для людей кримськотатарської національності рідною є кримськотатарська, а не російська», – зазначає видання.

Попри це, окупанти постачають до Криму підручники й дозволяють дітям кримських татар вчити свою рідну мову, але тільки як іноземну, – мовиться в повідомленні.

 Поділитися