MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Легкий садизм або свідома дискримінація ... Про ставлення держави до прав громадян в прифронтових селищах

25.06.2018   
Яна Cмелянська
19 червня в Харківську правозахисну групу звернулася місцева жителька села Павлопіль зі скаргою на те, що їй і її чоловікові протягом двох крайніх місяців - травень, червень - не виплатили пенсії. Протягом наступних трьох днів аналогічні повідомлення з Павлополя стали надходити масово. Станом на сьогоднішній день ХПГ відомі 20 випадків зупинки пенсійних виплат в селі.

19 червня в Харківську правозахисну групу звернулася місцева жителька села Павлопіль зі скаргою на те, що їй і її чоловікові протягом двох крайніх місяців - травень, червень - не виплатили пенсії.

Протягом наступних трьох днів аналогічні повідомлення з Павлополя стали надходити масово.

Станом на сьогоднішній день ХПГ відомі 20 випадків зупинки пенсійних виплат в селі.

Частина пенсіонерів звернулися в управління Пенсійного фонду. Працівники ПФУ змогли надати лише інформацію про те, що «до особливого розпорядження пенсію виплачувати не будуть». Деякі управління ПФУ вказали, що «заморозили пенсію всім переселенцям», відзначаючи, що це урядова вказівка і пенсії не буде, оскільки готуються зміни до Постанови 365. Або ж запропонували перетнути лінію розмежування і переоформити виплати ще раз.

Пенсіонери обурилися, так як про який перетин лінії розмежування може йти мова, якщо всі постраждалі проживали і проживають на території Павлополя, не виїжджали жодного разу на окуповану територію і ніякого відношення до постанови 365 КМУ мати не повинні.

Передісторія. Сьогодні Павлопіль де-юре і де-факто є безперечно контрольованої українським урядом територією і входить до складу Волновашського району. Хоча до лінії зіткнення від меж села відстань становить не більше пари кілометрів.

Коли лінія розмежування ще не була встановлена, в селі діяв український блокпост, який здійснював пропускні процедури в сторону окупованих територій, а саме село входило в підпорядкування Новоазовського району.

Пізніше, з того моменту, як лінія розмежування була оговорена в Мінських угодах, а контроль над територіями знайшов своє відображення в Розпорядженні КМУ від 11 грудня 2014 року, блокпост в населеному пункті перенесли в село Піщевик і організували офіційний пункт пропуску "Гнутове", частина населених пунктів Новоазовського району, включаючи Павлопіль, перепідпорядкували до Волноваського району. У травні 2015 року Павлопіль нарешті то був визнаний українським новою редакцією Розпорядження КМУ № 1085-р.

З цього часу в селі почалися проблеми з виплатами пенсій місцевому населенню. Тобто чиновники не могли визначити, хто і як буде виплачувати пенсії людям.

Самим логічним рішенням виниклої проблеми чиновники знайшли в наступному: зобов’язати всіх жителів села Павлопіль пенсійного віку оформити довідки внутрішньо-переміщених осіб там, де жителям буде зручно. Це дозволило виплачувати пенсії громадянам.

Люди зробили так, як їм сказали: оформили статус переселенця, хто де зміг - у рідних в Маріуполі, у знайомих в Волновасі, у просто людей, заплативши певну суму за надання адреси. Люди забули про те, що ця довідка є, так як до кінця не було зрозумілим всі підводні камені наявності даного документа. При цьому адресну допомогу ніхто з тих, хто звернулися не оформляв і не отримував.

На тому все як би вирішилося. Павлопольські пенсіонери отримують свою пенсію, проживаючи в своїх будинках в Павлополі.

Минуло три роки. Всі пенсіонери села в один прекрасний день не отримали чергові виплати по причині того, що, через три роки СБУ, ПФУ та УПСЗН нарешті схаменулися і вирішили відпрацювати плани щодо економії державного бюджету за допомогою системи «Аркан».

Схожа ситуація з виплатами пенсій була більш детально описана ГО «Донбас СОС». Юристи організації розробили певний алгоритм дій в такій ситуації.

Сьогодні Харківська правозахисна група виробляє правову позицію щодо жителів села Павлопіль для того, щоб вирішити дану ситуацію.

Ряд правозахисних організацій, в тому числі громадська організація «Донбас СОС», наполягає на тому, що необхідно відкріпити довідку ВПО від отримання пенсій та соціальних виплат, не пов’язаних з переміщенням, і затвердити замість Постанови №365 інші порядки, які будуть однаковими для всіх громадян , без будь-якої дискримінації внутрішньо переміщених осіб.

Крім того, ГО «Донбас СОС» продовжує судитися з Кабміном щодо визнання неконституційним і скасування Постанови №365.

Правозахисники закликають кожного громадянина країни також відстоювати свої права!

 Поділитися