MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Доповідь про втрати цивільного населення, руйнування житла та інфраструктури внаслідок збройного конфлікту на сході України

02.10.2018   
Євген Захаров, Юрій Асєєв, Анастасія Єгорова, Станіслав Пилаєв, Яна Смелянська
Доповідь містить інформацію про загиблих та поранених цивільних осіб та руйнування житла та інфраструктури внаслідок воєнних на сході України в 2014–2018 рр.

ГО «Харківська правозахисна група» (ХПГ), українська недержавна неприбуткова правозахисна організація, представляє цю доповідь, яка містить різноманітну інформацію про загиблих та поранених цивільних осіб та руйнування житла та інфраструктури внаслідок воєнних дій під час збройного конфлікту на сході України в 2014–2018 рр.

У розділі 2 «Вступ» надані короткі відомості про ХПГ, висловлені подяки міжнародним благодійним інституціям, які підтримували наші зусилля, та партнерським організаціям, які брали участь у зборі інформації.

У розділі 3 «Методологія» описані види джерел інформації, методика проведення моніторингових візитів до НП на підконтрольній уряду території, опитування постраждалих від воєнних дій, методика збору, перевірки та узагальнення інформації щодо втрат цивільного населення та атак на цивільні об’єкти на підконтрольній уряду території, методика збору, перевірки та узагальнення аналогічної інформації на непідконтрольній території, а також БД ХПГ як інструмент аналізу зібраних даних. БД ХПГ містить більше 26 800 епізодів із закодованими персональними даними щодо близько 6,6 тис. цивільних жертв збройного конфлікту та близько 20,3 тис. зруйнованих та пошкоджених житлових будинків та об’єктів інфраструктури з ідентифікацією їх адрес.

У розділі 4 аналізуються відповіді на інформаційні запити до місцевих органів влади та ОМС, з яких випливає, що єдиного обліку цивільних осіб, постраждалих від збройного конфлікту не існує, і що різні органи влади оперують геть різними даними, відповідно, не існує жодних державних механізмів компенсації завданої шкоди.

У розділі 5 розглядаються події збройного конфлікту у географічному вимірі – по населеним пунктам, де мешканці найбільше страждали від бойових дій. У додатку 1 події збройного конфлікту розглядаються в часовому вимірі.

У розділі 6 та додатках 2, 3, 4 надається інформація про загибель та поранення цивільних мешканців НП вздовж ЛЗ. У додатках 2 та 3 розглядаються події, що призвели, відповідно, до смерті та поранення цивільних у семі районах – Станично-Луганський, Попаснянський, Новоайдарський, Мар’їнський, Волноваський, Бахмутський, Ясинуватський, а також містах Авдіївка та Маріуполь, і наводяться уривки з інтерв’ю з очевидцями подій. Додаток 4 присвячений смерті та пораненням цивільних осіб в тих же місцевостях внаслідок підриву на мінах, розтяжках та інших вибухонебезпечних предметах. Окремо розглядаються цивільні жертви авіаційних нальотів та смерті й поранення на БП та під час перетину ЛЗ.

У розділі 7 показані масштаби втрат цивільного населення в часовому та географічному вимірах. За результатами моніторингу ХПГ втрати оцінюються як приблизно 3500 загиблих та 7000 поранених цивільних осіб.

У розділі 8 розглядається як одна з причин істотних втрат цивільного населення та руйнувань цивільних об’єктів розміщення воєнних частин і ведення бойових дій з території НП. Такі факти зафіксовані як щодо НЗФ, так і щодо ЗЗФ, обидві сторони застосовували, зокрема, системи залпового вогню.

У розділі 9 наведена різноманітна інформація щодо руйнувань та пошкоджень житлових будинків та об’єктів інфраструктури як на підконтрольній, так і на непідконтрольній уряду території. Деякі приклади руйнувань в окремих районах на непідконтрольній території наведені в додатку 5. У додатках 6 та 7 надаються приклади захоплень, відповідно, навчальних та медичних закладів й атаки на них. У додатку 9 надаються приклади руйнування мостів.

Моніторинг ХПГ показує, що постраждало близько 40 тис. житлових будинків та 10 тис. об’єктів інфраструктури, в тому числі в Донецькій області більше 26.2 тис. житлових будинків та 7.4 тис. об’єктів інфраструктури.

Результати доповіді узагальнюються у вигляді висновків та рекомендацій органам влади.

Скачати Доповідь у форматі PDF

 Поділитися