MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Права людини в програмах кандидатів. Частина 6

18.02.2019   
Денис Волоха
Віктор Бондар, Роман Безсмертний, Володимир Зеленський, Микола Габер та Юрій Дерев’янко. Let’s get ready to rumble!

Віктор Бондар, Роман Безсмертний, Володимир Зеленський, Микола Габер та Юрій Дерев’янко. Let’s get ready to rumble!


Юрій Богданович Дерев’янко мав бути кандидатом від «Руху нових сил», але щось пішло не так, отже, він кандидат не від руху, а від волі. Від «Волі», точніше. І ні, це не він підключав вам інтернет. Пан Дерев’янко обіцяє легалізувати всі види економічної діяльності. Щоправда конкретно написано лише про ринок криптовалют. Немає нічого ані про марихуану, ані про секс-послуги. А могло б і бути: кандидат все ж таки заявляє, що прагне побудувати сучасну країну. Один із кроків для цього, згідно з його рецептом, — забрати в олігархів монополію на економіку та засоби масової інформації. Як у програмі уживаються слово «забрати» і поняття права власності, яке в ній же зветься «священним і недоторканним»? Якось. Зрештою, у кандидатів таке буває.

Юрій Дерев’янко хоче здаватися модерним: постійно говорить про електронні послуги та демократію, криптовалюту, блокчейн. Але відкривати ринок землі не планує. Точніше, планує, але не зараз і не для всіх. А то буде дерибан.

Професійну армію має доповнювати резервна — щороку всі чоловіки 18-55 будуть проходити двотижневу військову підготовку. Сподіваємось, що запозичення швейцарського досвіду не обмежиться лише цим. У них таки є чому повчитися.

На мапі України, з погляду пана Дерев’янка, не вистачає Криворізької області.

50% жінок у владі. Зрозуміло, що у такий спосіб планується (мабуть) викорінити сексизм, але чи не є таке квотування, власне, його проявом? Чому 50%, а не, наприклад, пропорційно до частки в населенні? Чи не є це дискримінацією за гендерною ознакою? Адже якщо квота в якійсь установі вже буде використана, відділу кадрів доведеться відмовляти новим претендентам на основі того, що вони можуть виявитися жінками або чоловіками, в залежності від кількості вже прийнятих на роботу жінок або чоловіків. Гермафродитизм буде не випадковим явищем, а конкурентною перевагою для побудови кар’єри чиновника в Україні.

Замість безкоштовного газу Дерев’янко обіцяє безкоштовний інтернет. Як бачите, навіть популізм може бути модерним.

Микола Олександрович Габер, кандидат від «Патріотичної партії України», хоче змусити громадян України повідомляти державу про отримання ними громадянства іншої країни та навіть ввести кримінальну відповідальність за неповідомлення. Лише подумайте: українці, які виїхали за кордон і отримали громадянство чи підданство іншої держави, матимуть ще одну зайву причину ніколи не повертатися на Батьківщину — кримінальне переслідування. І це лише за те, що не повідомили (кого та в який спосіб?) про те, де вони хочуть жити. А ще, якби пан Микола почитав Закон «Про громадянство», то зрозумів би справжнє значення терміну «подвійне громадянство».

«“Мінський формат” буде змінений на Будапештський, в переговорному процесі мають приймати всі країни — гаранти Будапештського меморандуму». Саме так: приймати. Що саме та в яких дозах — кандидат не зазначив. Хоча, що будуть приймати дипломати однієї з таких країн — ми вже знаємо.

Кокаїн, знайдений у посольстві Росії в Аргентині. © twitter.com/gendarmeria

Пан Габер хоче не те що ввести мораторій, а повністю заборонити експорт корисних копалин. Бо це все — національне багатство, яке треба ділити порівну між усіма. Під час написання цієї програми десь у паралельному всесвіті плакав маленький Адам Сміт.

Між іншим, Микола Габер пише, що «починав свій шлях вчителем», і судячи з його програми — точно не української мови та не економіки.

У той час як багато кандидатів декламують скасування елементів мажоритарної виборчої системи, Роман Петрович Безсмертний хоче саме запровадити таку систему: принцип підтримки абсолютною більшістю конкретного кандидата у народні депутати, якого висуває місцевий партосередок.

Хоча пан Безсмертний і згадує про християнські цінності, його програма також містить слово «секуляризована» — держава, що позбавлена впливу церкви.

Кандидатів багато, проте пан Роман, здається, перший, хто написав про необхідність декриміналізації легких наркотиків та визнання прав людини вищими за закони держави. Але найбільша його девіація — відсутність згадок про підвищення зарплат та пенсій. Серед 1381 слова його програми немає «пенсій», «зарплат» і «тарифів».

Про неординарність програми Романа Безсмертного нагадує програма кандидата від «Відродження» Віктора Васильовича Бондаря. Тут і зниження тарифів, і підвищення пенсій та зарплат, і перегляд співпраці з МВФ, і скорочення кількості депутатів, і мораторій на продаж землі, жодної згадки про війну — типове асорті для програми в Президенти. ЦВК могла б залучити додаткові кошти до бюджету, запровадивши генератор випадкових програм. Коли кандидат сплачує заставу, працівник ЦВК, як касир в супермаркеті, запитує: «програма потрібна?». Держава — це сервіс, все ж таки.

Таке палке бажання кандидатів підсилити вплив інституту референдумів, здається, має психологічне коріння і заслуговує на окрему наукову працю, або принаймні на статтю в науковому виданні з психології. У програмі Володимира Олександровича Зеленського цій темі присвячено цілий розділ.

Програма пана Зеленського, висунутого, як би це дивно не звучало, «Слугою народу», починається ліричним вступом на одну сторінку, написану стандартним шрифтом Word, про країну мрії шоумена-політика. Це пафосні гасла, сформовані грою слів на кшталт «Україна, де недоторканими є Карпатські ліси, а не депутати», трапляються ледь не в кожному абзаці документа, і напевно сподобаються багатьом. Але в програмі абсолютно доречно зауважено, що це саме мрії. Навіть за умови абсолютної щирості — об’єктивно нездійсненні.

Сама програма Володимира Зеленського для сайту ЦВК складена виважено, з явною претензією на результат. Але сама по собі — мало про що говорить про нього як про політика та як про явище.

 Поділитися