MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Нацгвардійця РФ судитимуть за сексуальне насильство щодо викраденого чоловіка ‘Суди’ над полоненими: у ‘ДНР’ до тривалого ув’язнення засудили десятьох ‘азовців’Обмовив себе під загрозою тортур: російський суд залишив чинним вирок Максиму БуткевичуЗасудили 15 військових РФ, які утримували 368 жителів села Ягідного у шкільному підвалі ‘Я ні про що не жалкую і ні в чому не каюсь’ — в РФ правозахисника засудили до двох з половиною років колоніїУ Коломиї суд звільнив довічника через важке захворюванняКомитет ООН по правам ребенка осудил нарушения прав украинских детей со стороны РФКомітет ООН з прав дитини засудив порушення прав українських дітей з боку РФСудилища тривають: у ‘ДНР’ 33 українських воїнів відправили за ґрати на строки до 29 роківМіжнародний суд ООН: Росія винна у фінансуванні тероризму і расовій дискримінації. ЧастковоУбивство та грабежі: трьох російських військових судитимуть у ХарковіСвідка Єгови, якого звинувачували в ухиленні від військової служби, виправдали у суді День бабака замість години суду. Дайджест російських протестівМобілізація засуджених: плюси і мінусиСудитимуть 6 російських військових, які розстріляли родину на Житомирській трасіЗа ґрати за вподобайку: окрема думка судді Аркадія Бущенка Дзеркало українського правосуддяСвятвечір у Херсоні, суди над українськими полоненими, хімічна зброя — підсумки тижняСуди над українськими військовополоненими — спроба Росії приховати власні злочини в Маріуполі‘Злочин вчинив не я, а російські військові’ — в Росії ветерана АТО засудили за ‘тероризм’

Ордер є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката

01.03.2019   
ХПГ-інформ
Верховний Суд в черговий раз вказав: «….ордер, який видано відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката». Судді регулярно забувають про це.

Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» набув чинності ще 2017 року. Відповідно до нього адвокатський ордер є достатнім документом для підтвердження повноважень адвоката. Але деякі судді продовжують за звичкою вимагати від адвокатів кілька документів. Це і свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, і ордер, і договір між підзахисним і адвокатом. Часто мета такого суддівського «забування» про зміни в законі – мати привід повернути позов або затягнути процес.

Адвокат Харківської правозахисної групи Василь Мельничук, захищаючи інтереси шукача притулку, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва. На підтвердження своїх повноважень адвокат надав оригінал ордера.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, ордер, виданий адвокатом, не є документом, що підтверджує його повноваження на звернення до суду в інтересах клієнта, в зв’язку з чим позов повернули . Таке рішення було оскаржене до апеляційного суду, який також відмовився відкрити апеляційне провадження, оскільки на думку суддів ордер, виданий адвокатом, не є документом, що підтверджує його повноваження на звернення до апеляційного суду.

Рішення апеляційного суду було оскаржене до Верховного суду з наступних мотивів: «Посилання апеляційного суду на те, що повноваження адвоката на підписання апеляційної скарги та її подачу можуть бути підтверджені лише договором про надання правової допомоги, не відповідають принципам, викладеним в ч.ч. 1, 2 ст. 60 КАС України, у відповідності до яких представник, в даному випадку адвокат, наділений усіма процесуальними правами та обов’язками, що і позивач, окрім тих, в яких він обмежений та які повинні бути зазначенні в ордері на зворотній стороні.

Єдиними документами встановленими ч. 4 ст. 59 КАС України, що підтверджують повноваження, є довіреність, або ордер. В даному випадку для суду було надано оригінал ордеру, на зворотній сторонні якого було зазначено про відсутність обмежень в процесуальних повноваженнях адвоката, що в силу ч. 1 ст. 60 КАС України надає адвокату усі повноваження, що і позивачеві, в тому числі і на підписання та подачу апеляційної скарги.

Вносячи такі зміни до ст. 59, 60 КАС України, законодавець передбачив кримінальну відповідальність ст. 400-1 КК України для адвокатів за навмисне невнесення до ордеру обмежень у повноваженнях, що дозволяє особам, що постраждали від незаконних дій адвоката захистити свої порушені права, звернувшись із заявою про кримінальне правопорушення, та притягнути адвоката до кримінальної відповідальності, а у випадку винесення обвинувального вироку, він буде підставою для перегляду ухвалених рішень за нововиявленими обставинами.

Таким чином вважаю, що наданий оригінал ордеру з відміткою на звороті про відсутність обмеження процесуальних повноважень згідно договору, в силу ч. 4 ст. 59, ч.ч. 1,2 ст. 60 КАС України є належним та достатнім документом, що підтверджує мої повноваження для підписання та подачі апеляційної скарги».

25 лютого 2019 року Верховний Суд скасував рішення апеляційного суду про відмову у відкритті апеляційного провадження та направив справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду. В цьому рішенні Верховний Суд вказав: «….ордер, який видано відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката; … повернення апеляційної скарги з формальних підстав унеможливило доступ позивача до правосуддя для повного захисту своїх прав та інтересів шляхом судового розгляду справи».

Нагадаємо, що такий правовий висновок вперше викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 грудня 2018 р у справі № П/9901/736/18.

 

 Поділитися