MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російські паспорти на окупованому Донбасі — новий акт агресії проти України

25.04.2019   
Галя Койнаш
Аналогії з видачею паспортів населенню Південної Осетії та Абхазії, що стала виправданням для подальшої війни Росії проти Грузії в 2008 році, не тільки неминучі, але і, здається, навмисні.

Росія вже давно погрожувала роздати мешканцям окупованого Донбасу російські паспорти. Путін вирішив зробити це за три дні після того, як українці в переважній більшості проголосували за нового Президента, якого Москва ще не визнала. Якщо указ Путіна, що спрощує процес надання населенню Донбасу громадянства Росії, є прямою спробою отримати поступки від новообраного президента Володимира Зеленського, то висловлювання команди останнього свідчать про те, що цей план викликав зворотню дію.

Аналогії з видачею паспортів населенню Південної Осетії та Абхазії, що стала виправданням подальшої війни Росії проти Грузії в 2008 році, не тільки неминучі, але й, здається, навмисні. Кореспондент «Нової газети» Павло Канигін зазначає, що постійні чутки та розмови про видачу паспортів на Донбасі супроводжувалися коментарями про успіхи такої політики в Південній Осетії та Абхазії: «Тобто Москва загрозливо давала зрозуміти, що  роздача громадянства — крок як мінімум до визнання територій. Не хочете забирати „республіки“ за нашими умовами (позаблоковий статус України, федералізація, гарантії для російської мови), тоді отримайте мільйони російських громадян у своїй країні».  

Канигін пояснює, що закон, ухвалений Державною Думою в жовтні 2018 року, був спрямований саме на Україну.

Росія запевняє, що вона прагне реінтеграції так званих «донецької та луганської народних республік» до України. Але це не підтверджується її поведінкою. Навіть якщо ігнорувати загальновідомі факти про те, що Росія контролює номінальних лідерів «республік», існують інші неприховані ознаки впливу РФ на регіон, такі як імпорт Росією своїх підручників і шкільних стандартів. Канигін розповідає, що з неназваних джерел, близьких до російських кураторів «республік» (таких як Владислав Сурков, наприклад), відомо, що план Росії полягає в тому, щоб перед інтеграцією з Україною якнайтісніше прив’язати «республіки» до Росії.

На думку Канигіна, Москва припускає, що українці, які отримають російські паспорти, збережуть і українське громадянство.

Втім, усе не так просто. У Порошенка на новину відреагували негайно. Секретар комітету з питань безпеки і оборони, депутат із блоку Петра Порошенка Іван Винник зазначив: «Сам факт написання громадянином України заяви про надання будь-якого іншого громадянства передбачає втрату українського громадянства. Залишити два паспорти, як це було в Криму, не вийде». Якщо подивитися на це прагматично, мешканцям Донбасу слід добре зважити своє рішення з огляду на те, що навіть Росія не визнає так звані «республіки».

Незрозуміло, на які вигоди розраховувати би Кремль, визнаючи «ЛНР» та «ДНР» зараз. Втім, популярність Путіна останнім часом падає, тож він може сподіватися, що це може стати паливом для його пропаганди, як і вторгнення до Криму.

Незалежно від того, готовий Путін рухатися в цьому напрямку чи ні, на Україну все одно чекають очевидні проблеми. У Криму ситуація зрозуміла. Росія створила на окупованому півострові такі умови, що українці без російського паспорта не можуть там жити, працювати і отримувати медичну допомогу. Тому Україна в цьому випадку визнає подвійне громадянство. Підстава — не можна стверджувати, ніби мешканці Криму добровільно прийняли російське громадянство.

Чи добровільно звертатимуться за російськими паспортами українці на окупованому Донбасі, перевірити буде неможливо. І навіть якщо вони робитимуть це за власним бажанням, позбавляти їх захисту як громадян України — це дуже серйозний крок.

Росія дотепер намагалася розігрувати проти України «гуманітарну карту», виправдовуючи свої дії на Донбасі.

Путін заявив, що рішення про спрощену процедуру отримання російських паспортів має «гуманітарний характер»: «Ми не маємо  бажання створювати проблеми новій українській владі, але  терпіти ситуацію, коли люди, які мешкають на території цих Донецької та Луганської республік, взагалі позбавлені всіх громадянських прав, — це вже за межею з погляду на права людини». Сурков, у свою чергу, стверджував, що це «обов’язок Росії перед людьми, що говорять і думають російською мовою, і які зараз опинилися в дуже важкій ситуації».

Росія наполегливо та необґрунтовано стверджує, ніби український уряд з 2014 року переслідує переважно російськомовний Донбас. Тому цілком можливо, що цей крок російської влади приурочено до голосування у Верховній Раді щодо закону про мову 25 квітня.

Заяви російської влади про захист «громадянських прав» важко сприймати серйозно, навіть не враховуючи безпосередньої ролі Росії у війні та кровопролитті. Так, це правда, що українцям, які живуть в окупованих районах, доводиться переходити на підконтрольну Україні територію, щоб отримати пенсії та соціальні виплати. Для цього існують вагомі причини, однак не можна заперечувати, що рішення російської влади все одно є дуже спірним.

Стосовно ж громадянських прав, слова Путіна є надзвичайно цинічними. Перше, що зробили російські та проросійські бойовики, захопивши контроль над районами Донбасу у 2014 році, — заборонили всі українські ЗМІ. А перелік заблокованих інтернет-сайтів, які надають правдиву картину подій на Донбасі, у Криму, в інших частинах України, у Росії, дуже довгий. Обмежено свободу віросповідання: «республіки», наслідуючи приклад Росії, забороняють Свідків Єгови і переслідують вірян усіх інших конфесій, крім Православної церкви Московського патріархату. Бойовики утримують понад сто цивільних заручників і військовополонених. Багатьох із них (таких, як журналіст Станіслав Асєєв, наприклад) слід вважати політичними в’язнями. Жоден із цих людей не має ніяких шансів на справедливий суд. Перелік грубих порушень основних прав можна продовжувати, але в цілому він повторює  порушення, що існують у путінській Росії, тож отримання російського громадянства, безумовно, не покращить життя людей.

Виклик для новообраного Президента Зеленського?

Вважається, що Путін зробив це, щоб натиснути на новообраного Президента, який пообіцяв принести мир на Донбас. Сьогодні Зеленський продовжує більш ніж розмито висловлювати свою позицію з будь-якого питання. Проте команда Зеленського розповсюдила заяву, яка, безумовно, мала б заспокоїти тих, хто побоювався, що Зеленський готовий продатися Росії. У заяві йдеться, що «указом про видачу російських паспортів громадянам України, які перебувають на тимчасово непідконтрольних нашій державі територіях, Російська Федерація визнала свою відповідальність у якості держави-окупанта. Ці дії є ще одним наочним підтвердженням для світової спільноти справжньої ролі Росії, як держави-агресора, яка веде проти України війну».

Позиція дещо відрізняється від викладеної вище позиції Порошенка, оскільки команда Зеленського стверджує, що «незважаючи на це, Україна буде робити все від неї залежне, аби захистити, надати належну допомогу та забезпечити права своїх громадян, які вимушені перебувати на окупованих територіях». Крім того, у заяві сказано, що Україна розраховує на підтримку міжнародного співтовариства у захисті прав українців на окупованих територіях і посиленні дипломатичного та санкційного тиску на Російську Федерацію.

 Поділитися