MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Огляд законопроекту щодо внормування канабісу для науки та медицини

23.05.2019   
Денис Волоха
20-го травня у Верховній Раді за підписом 101 депутата зареєстрували Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення фундаментального права особи на життя. Зараз проект закону нарешті з’явився на сайті Верховної Ради, тож ми можемо ознайомитися з нововведеннями, які передбачає цей проект у поточному вигляді.

20-го травня у Верховній Раді за підписом 101 депутата зареєстрували Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення фундаментального права особи на життя.

Мова йде про надання пацієнтам доступу до ліків на основі канабіноїдів, доступ до яких зараз заблокований через державну політику у сфері обігу наркотиків.

Законопроекту передувала зареєстрована на початку року на сайті ВР петиція з вимогою врегулювати канабіс для науки та медицини, яка за півтора місяці зібрала необхідні 25 000 підписів громадян.

Про те, чому важливо легалізувати марихуану для медичних цілей, сприяння цьому з боку громадськості та розгляд згаданої петиції в комітетах ми писали в матеріалах Легалізація канабісу в Україні: на крок ближче та Канабісу для науки та медицини — бути?

Зараз проект закону нарешті з’явився на сайті Верховної Ради, тож ми можемо ознайомитися з нововведеннями, які передбачає цей проект у поточному вигляді.


Законопроект передбачає внесення змін до семи Законів України, а також до ККУ та КУпАП.

Найбільше уваги приділяється Закону «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», прийнятому в 1995-му році.

Зокрема, пропонується внести зміни до статті 2 (Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори та їх класифікація), якими «рослини, що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях або містять малі кількості наркотичних речовин» та «лікарські засоби, виготовлені з таких рослин», визнаються такими, що можуть вилучатися зі сфери дії деяких заходів контролю.

Примітка до ст. 2:

«Для цілей цього Закону: до рослин, включених до списку N 3 таблиці I Переліку, що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях, належать сорти рослин роду коноплі (Cannabis), вміст тетрагідроканабінолу у висушеній соломі яких не перевищує 0,08 відсотка; до рослин, включених до списку N 3 таблиці I Переліку, що містять малі кількості наркотичних речовин, належать сорти рослин роду коноплі (Cannabis), гранично допустимий вміст тетрагідроканабінолу у висушеній соломі яких, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу. Вміст тетрагідроканабінолу підтверджується описом запатентованого сорту, або встановлюється випробувальною лабораторією, що здійснює діяльність відповідно до законодавства про технічні регламенти та оцінку відповідності або іншою юридичною особою, що має ліцензію на проведення експертиз наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів».

Відповідно до змін до статті 4, державна політика у сфері обігу наркотичних   засобів, психотропних речовин і прекурсорів буде спрямовуватися також на:

  • створення належних умов для провадження господарської діяльності, пов’язаної з культивуванням рослин роду коноплі (Cannabis), що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях або містять малі кількості наркотичних речовин, а також виробництвом, виготовленням, зберіганням, ввезенням на територію України, вивезенням з території України лікарських засобів, виготовлених з таких рослин;
  • створення умов для використання в медичній практиці рослин роду коноплі (Cannabis), що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях або містять малі кількості наркотичних речовин, лікарських засобів, вироблених (виготовлених) з таких рослин.

Стаття 8 у пропонованому в проекті вигляді позбавляє необхідності отримання ліцензії для використання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у наукових та навчальних цілях, провадження діяльності, пов’язаної з обігом рослин роду коноплі (Cannabis), що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях, а також для культивування рослин коноплі, що містять малі кількості наркотичних речовин, у кількості, дозволеній для власного медичного використання.

Паралельно з ліцензією на здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів запроваджується ліцензія на здійснення діяльності з обігу рослин роду коноплі (Cannabis), що містять малі кількості наркотичних речовин, у промислових цілях. Така ліцензія видаватиметься на 5 років зі щорічною ліцензійною платою в розмірі:

  • сто прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що діє на день прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії, — у кількості до 1000 рослин;
  • п’ятсот прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що діє на день прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії, за кожен гектар посіву, — у кількості понад 1000 рослин.

Оновленою статтею 11 скасовується необхідність отримання дозволу на використання об’єктів і приміщень, що належать науковим установам та вищим навчальним закладам усіх форм власності, що здійснюють діяльність із придбання, ввезення на територію України, зберігання, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у наукових та навчальних цілях, чи фізичним особам, які культивують рослини роду коноплі (Cannabis), що містять малі кількості наркотичних речовин, у кількості, дозволеній для власного медичного використання.

У статті 12 з’являється нова частина:

«Обіг рослин роду коноплі (Cannabis), що містять малі кількості наркотичних речовин або не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях, чи лікарських засобів, вироблених (виготовлених) з таких рослин, допускається лише для використання у промислових, наукових і навчальних цілях, та у медичній практиці за призначенням лікаря, відповідно до статей 15, 17, 19, 20, 21, 22, 24, 25-27 цього Закону, якщо у них не передбачено інше».

У статті 14 (Квоти на наркотичні засоби і психотропні речовини) зазначається, що квоти на культивування рослин роду коноплі (Cannabis), що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях, на виробництво, виготовлення, зберігання, ввезення на територію України, вивезення з території України лікарських засобів, вироблених (виготовлених) з таких рослин, а також на культивування рослин, що містять малі кількості наркотичних речовин, у наукових чи навчальних цілях, — не встановлюються.

Статтю 15 пропонується доповнити частинами, які дозволятимуть культивувати та використовувати неодноразово згадані рослини в наукових, навчальних, медичних та промислових цілях навіть без отримання ліцензії — шляхом застосування кондиційного й репродуктивного насіння рослин роду коноплі суб’єктів насінництва та розсадництва, занесених до Державного реєстру виробників насіння й садивного матеріалу.

Така діяльність передбачає здійснення суб’єктом господарювання, який її провадить, самостійного обліку насіння, забезпечення нагляду за посівами рослин на всіх стадіях їх культивування та контролю використання таких рослин, відповідно до інструкції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу.

До цього ж органу (тобто до Держлікслужби) потрібно буде подавати інформацію про використання рослин протягом попереднього кварталу, а також про намір культивувати їх у наступному.

Статтю 20 пропонується значно розширити: науковим установам усіх форм власності дозволяється без отримання ліцензії культивувати необмежену кількість рослин коноплі, що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях. У малих кількостях (для конопель це 50 шт.) із науковою метою дозволяється культивування інших рослин роду коноплі (Cannabis) виключно в умовах закритого ґрунту, придбання, ввезення на територію України, зберігання, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Науковим інститутам дозволяється також виготовляти лікарські засоби на основі згаданих речовин, а також проводити клінічні дослідження.

У статтю 21 додати частину такого змісту:

«Культивування сортів рослин роду коноплі (Cannabis), що містять малі кількості наркотичних речовин або не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях, у кількості не більше 4 рослин дозволяється хворим особам в умовах закритого ґрунту, виключно для власного медичного використання на підставі медичного висновку та рецепту лікаря, за яким призначено такій особі лікарські засоби, вироблені (виготовлені) з таких сортів рослин, шляхом застосування кондиційного і репродуктивного насіння суб’єктів насінництва та розсадництва, занесених до Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу. Особа, яка має намір здійснювати таке культивування, зобов’язана не пізніше п’ятого робочого дня до початку такого культивування повідомити про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу, а також несе відповідальність за використання таких рослин не за призначенням. Таке повідомлення здійснюється у порядку та формі, встановлених  центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу. Національна поліція має право здійснювати перевірку дотримання зазначеною у цій частині особою вимог законодавства про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори під час культивування нею рослин роду коноплі (Cannabis), включених до списку N 3 таблиці I Переліку, що містять малі кількості наркотичних речовин або не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях, а такій особі заборонено перешкоджати у здійсненні такої перевірки».

Саме на цю статтю містять посилання попередні, у яких згадується вирощування коноплі у власних медичних цілях.

Назву статті 22 пропонується змінити з «Використання наркотичних засобів і психотропних речовин для лікування транзитних пасажирів» на «Використання наркотичних засобів і психотропних речовин для лікування хворих, які в’їжджають на територію України, виїжджають із території України або прямують через територію України».

Згаданим хворим у новій редакції статті дозволяється перевозити територією України наркотичні препарати та коноплі з низьким вмістом наркотичної речовини для власного лікування на підставі рецепту лікаря та без необхідності отримання дозволу.

Змінами до статті 27 пропонується дозволити виробникам наркотичних ліків реалізовувати їх самостійно, а не лише через аптечні заклади.

У Законі «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» шляхом внесення змін до статті 8 (Огляд транспортних засобів, вантажів і особистих речей громадян) пропонується вилучити норму про можливість затримання особи в разі виявлення речовин, які викликають підозру як такі, що належать до наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів. Поліцейським дозволятиметься лише вилучати вказані речовини для проведення досліджень.

До того ж, пропонується закріпити право особи вимагати відшкодування в разі безпідставного вилучення речовин. У разі, якщо здійснені безпідставні дії призвели до загрози життю чи здоров’ю особи, — працівники правоохоронного органу, які їх здійснили, підлягають притягненню до відповідальності за перевищення влади або службових повноважень в установленому законодавством порядку.

Пропонується внести зміни до Кримінального кодексу.

У статті 305 (Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів) зазначити, що «особа, яка здійснила переміщення через митний кордон України наркотичних засобів і психотропних речовин, придбаних за рецептом лікаря для власного споживання в медичних цілях у кількості, зазначеній у такому рецепті, звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені частиною першою цієї статті».

Шляхом внесення змін до статей 310 та 320 пропонується фактично скасувати кримінальну відповідальність за вирощування та обіг конопель, що містять наркотичні речовини в безпечних кількостях.

У статті 6 «Основ законодавства України про охорону здоров’я» пропонується визначити, що кожний громадянин має право на «застосування наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та рослин, дозволених до використання у медичній практиці, у порядку, визначеному законодавством, з метою належного забезпечення прав пацієнтів на охорону здоров’я».

Зміни до Закону «Про державну підтримку сільського господарства України» передбачають запровадження можливості отримання сільськогосподарськими товаровиробниками бюджетної дотації на вирощування льону та конопель.

Змінами до Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлюється недопустимість обмеження в переміщенні наркотичних засобів і психотропних речовин, придбаних для власного споживання в медичних цілях за рецептом лікаря, за наявності та на підставі такого рецепта, під час в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території.

Проект Закону, що був оглянутий

 

 Поділитися