MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Про шкільний конкурс «Людина в історії. Росія – XX століття». Заява Правління Міжнародного Меморіялу

05.06.2019   
Люди, що представляються співробітниками місцевих департаментів освіти, регіональної адміністрації або ФСБ, задають учителям – науковим керівникам переможців конкурсу – питання про те, на який спосіб розповсюджується інформація про конкурс, вимагають надати роботи учасників і наполегливо рекомендують припинити співробітництво з Меморіялом. Часами для таких профілактичних розмов викликали й самих лавреатів – школярів.

Уже 20 років – з 1999-го – Міжнародний Меморіял проводить щорічний конкурс дослідницьких праць старшокласників «Людина в історії. Росія – XX століття». Протягом 20 років у конкурсі взяли участь близько 50 тисяч школярів зі всіх регіонів Росії. У різні роки до журі конкурсу входили академік Сіґурд Шмідт, письменники Даниїл Гранін і Світлана Алексієвич. Сьогодні журі очолює Людмила Улицька. Головне завдання конкурсу – пробудити у школярів інтерес до вітчизняної історії, до історії своєї родини, своєї малої Батьківщини.

З 2016 року конкурс зазнає нападок з боку активістів радикальних організацій НОД[1] і SERB[2], яким надають інформаційну підтримку федеральні телеканали – «РЕН ТВ» і «Россия 24». Цього року, напередодні ювілейної, двадцятої церемонії нагородження державний федеральний канал «Россия 24» показав наклепницький сюжет про власне конкурс і його учасників. Організатори конкурсу названі «сучасними юдами» – у найгірших традиціях радянської пропаганди. Ця кампанія тривала й після церемонії нагородження. Обвинувачення в «антипатріотизмі» й «переписуванні історії» звучали не лише на адресу організаторів, але і школярів та їхніх учителів.

Але найобурливіше почало відбуватися після того, як школярі-переможці роз’їхалися по домівках. З 6 травня до Оргкомітету конкурсу надходить інформація, що в більшості з двадцяти чотирьох регіонів, де живуть переможці конкурсу, їхніх наукових керівників – учителів, викликають до директорів шкіл для зустрічей із людьми, що представляються співробітниками місцевих департаментів освіти, регіональної адміністрації або ФСБ. Учителям задають питання про те, на який спосіб розповсюджується інформація про конкурс, вимагають надати роботи учасників (серед них і попередніх конкурсів) і наполегливо рекомендують припинити співробітництво з Меморіялом. Часами для таких профілактичних розмов викликали й самих лавреатів – школярів.

Синхронність і подібність таких візитів до шкіл у різних регіонах дає підстави припустити, що ці «перевірки» – не місцева ініціатива, а централізована вказівка.

Ми вбачаємо в усіх цих акціях не лише спроби дискредитації багаторічної освітньої роботи Меморіялу, але й прагнення залякати школярів і вчителів, запровадити цензуру. Ми заявляємо про неприпустимість спроб тиску на учасників конкурсу і сподіваємося на підтримку й солідарність громадськості.

Москва, 4 червня 2019 р.


[1] Национально-освободительное движение (рос.) – Національно-визвольний рух.

[2] Русское освободительное движение «SERB» (South East Radical Block).

 Поділитися