MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Добрі новини від ДМС: сирійський рятувальник отримав статус біженця

07.07.2019   
Ірина Скачко
Викрадення, ув’язнення в таємній тюрмі Асада, важке поранення. Сирійський лікар, що під бомбами рятував життя співвітчизників, отримав статус біженця в Україні.

Викрадення, ув’язнення в таємній тюрмі Асада, важке поранення. Сирійський лікар, що під бомбами рятував життя співвітчизників, отримав статус біженця в Україні.

Фото з Фейсбук-сторінки доктора Монтасера

Зазвичай його називають просто – доктор Монтасер. В Україні він багато допомагає своїм співвітчизникам. До нього приходять, щоб він переклав медичні терміни або розібрався з незрозумілим для іноземця діагнозом. Колись він навчався в Україні, у Дніпропетровській медичній академії. І дружину зустрів саме тут. Але жити й працювати хотів на батьківщині. До режиму Асада давно ставився вороже. За що і потрапив на два з половиною місяці в таємну тюрму, де його катували. Коли розпочалася війна, доктор Монтасер робив те, що вмів найкраще – лікував поранених: із такими ж, як він, активістами витягав людей з-під завалів, допомагав постраждалим після хімічних атак.

  – У Сирії я керував групою рятівників, – розповідає Монтасер Муса Боль Боль. – Доки сам не потрапив під бомбардування. Загинула вся моя група. А я був важко поранений. 

Чоловіка вивезли до лікарні в Йорданії. Але в цій країні до нього могли дістатися сирійські спецслужби.

  – Там було небезпечно залишатися. Влада відмовлялася мене захищати, була загроза і мені, і моїй родині. У мене не було іншого вибору – тільки звернутися до українського посольства.

Але, незважаючи на українських дружину і трьох дітей, легалізуватися в нашій державі Монтасеру виявилося непросто. Виникли проблеми з реєстрацією, посвідку на тимчасове перебування дали лише на рік, а потім треба було на деякий час виїхати до країни походження або попереднього перебування. Ані до Сирії, ані до Йорданії доктор Монтасер повертатися не міг. Адвокат Харківської правозахисної групи Василь Мельничук порадив зібрати свідчення того, що сирійця переслідували на батьківщині, і спробувати отримати статус біженця. І такі докази знайшлися: друзі Монтасера, що зараз мешкають у різних країнах, прислали листи, в яких підтвердили, що лікаря дійсно два с половиною місяці тримали у в’язниці. Вдалося отримати й довідку з Йорданської лікарні, в якій після поранення лікували чоловіка. До того ж, його прізвище було в реєстрі сирійських громадян, яким заборонено виїзд із охопленої війною країни. Вдалося знайти примірник цього документу і подати його до ДМС.

Тепер Монтасер Муса Боль Боль має офіційний статус біженця. Це означає, що він зможе подорожувати світом (як представника демократичних сил Сирії, його часто запрошують на різні міжнародні заходи). Але головне, у нього з’явиться можливість втілити давні плани – створити сирійсько-українську правозахисну організацію. 

Згідно із законом України, біженець – «це  особа, яка не є громадянином України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань».

За словами радниці Агентства ООН у справах біженців Оксани Бабич, в Україні перебуває приблизно дві з половиною тисячі осіб із офіційним статусом біженця. Втім, шукачів притулку, які чекають на рішення міграційних служб або оскаржують відмову в суді, значно більше: близько шести тисяч. Щорічно лище сто шукачів притулку стають біженцями чи отримують статус додаткового захисту. 

Фото з сайту tyzhden.ua

Війна в Сирії триває з 2011 року.  За цей час країну залишили більше шести мільйонів осіб. Як стверджує Монтасер Муса Боль Боль, в Україні мешкає близько 40 тисяч сирійців. Втім, статус біженця отримують одиниці, зазвичай йдеться лише про додатковий захист. Але з таким статусом не можна навіть тимчасово виїхати з України, щоб побачити рідних.

 Поділитися