MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

День виборів: обережно, двері зачиняються

23.07.2019   
Георгій Кобзар
21 липня до громадського омбудсмена із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА Юрія Чумака звернулися за телефоном представники низки ЗМІ, які повідомили, що голова однієї з дільничних виборчих комісій територіального виборчого округу №168 (м. Харків) не дозволяє журналісту виходити з дільниці під час підрахунку голосів.

Вечором 21 липня до громадського омбудсмена із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА Юрія Чумака звернулися за телефоном представники низки ЗМІ, які повідомили, що голова однієї з дільничних виборчих комісій територіального виборчого округу №168 (м. Харків) не дозволяє журналісту виходити з дільниці під час підрахунку голосів.

Обґрунтовувалося це тим, що, мовляв, після 20.00 двері зачиняються, і Закон не дає права «вийти навіть у туалет». Також, за словами голови ДВК, у цей період ще й заборонено виносити з дільниці особисті речі (у даному випадку мова йшла про журналістське обладнання для прямого ввімкнення).

Виборчий омбудсмен проконсультував журналістів та нагадав, що відповідно до ч. 12 ст. 85 Закону України «Про вибори народних депутатів України», «після виходу з приміщення для голосування останнього виборця приміщення зачиняється і в ньому залишаються тільки члени виборчої комісії та особи, які згідно з цим Законом мають право бути присутніми на засіданні виборчої комісії». До таких осіб, відповідно до ч. 3 ст. 34 Закону, відносяться й представники засобів масової інформації (за умови, щоб їх не більше 2-х від одного ЗМІ).

Отже, після 20.00 двері зачиняються ДЛЯ ВИБОРЦІВ. І до приміщення для голосування не мають права заходити особи, яких немає у переліку, визначеному ст. 34 Закону. Щодо того, що нікого не можна випускати з дільниці – у Законі немає жодного слова!

Тому виборчий омбудсмен порадив, у випадку, якщо представникам ЗМІ будуть заважати вільно виходити з приміщення (звісно, з усіма речами та приладдям), викликати поліцію та скаржитися на перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ст. 171 Кримінального кодексу України) та незаконне позбавлення волі (ст. 146 ККУ).

Така правова аргументація, на щастя, переконала голову ДВК – і журналістів таки випустили. Навіть без втручання працівників поліції.

 

P.S.: До речі, якщо брати до уваги лише фразу «двері зачиняються», як це робив голова дільничної виборчої комісії, то ніде ж не зазначено, що вони потім ВІДЧИНЯЮТЬСЯ. Отже, за його логікою, члени ДВК та офіційні спостерігачі, що залишилися на підрахунок голосів, мають там і сконати?!

 Поділитися