MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

С14 проти Громадського: суд став на бік праворадикалів

07.08.2019   
Ірина Скачко

Ультраправі вимагають не називати їх неонацистами. Журналісти не згодні. Господарський суд Києва задовольнив позов праворадикальної організації С14 проти Громадського телебачення, зобов’язавши журналістів видалити твіт, у якому організацію називають неонацистською.

Йдеться про минулорічне повідомлення в англомовному твіттері Громадського про затримання радикалами бразильця Рафаеля Лусваргі, колишнього бойовика так званої ДНР. Тоді С14 назвали «неонацистською організацією». Радикали образилися і подали позов до суду.

ФОТО: Євген Карась/Facebook

Суддя Юлія Картавцева визнала, що розповсюджена інформація є неправдивою, шкодить репутації С14 і зобов’язала її спростувати. Крім того, Громадське має сплатити три з половиною тисячі гривень судового збору. ЗМІ не збирається поступатися своєю позицією. 

«Рішення є помилковим і незаконним, воно запроваджує кричущу тенденцію, яка пригнічує свободу слова. Ми будемо його оскаржувати», — сказала після судового засідання Оксана Чайковська, адвокатка Громадського телебачення.

Слід зазначити, що С14 не вперше пов’язують з неонацизмом. Так Washington Post називає організацію «нацистською групою», назва якої походить від фрази американського расиста Девіда Лейна "We must secure the existence of our people and a future for white children" (Ми маємо захистити існування нашого народу і майбутнє білих дітей). Англійською це речення складається саме з 14 слів. Британський парламент також відносить С14 до неонацистських організацій, зважаючи на її довгу історію насильства: напади на представників ЛГБТ-спільноти, ромів, журналістів. У тогорічному Звіті про дотримання прав людини в Україні Бюро з питань демократії, прав людини та праці Державного департаменту США згадує С14 як «групу ненависті».

У коментарі Громадському експерт із праворадикальних рухів В’ячеслав Ліхачов зазначив: «Загалом, алюзія на гасло “14 слів” у назві групи, а також системне використання і інших знаків – кельтського хреста: рун тюр, а також факт використання “римського салюту” дають повне обгрунтування стверджувати, що організація С14 системно використовує нео-нацистську символіку і є неонацистською».

Лідер С14 Євген Карась зіґує (у центрі) / фото з сайту hromadske.ua

Намагаючись довести непричетність до неонацизму, С14 надала суду експертизу від Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса. «Неонацизм – загальна назва політичних або соціальних рухів, які виникли після Другої світової війни... Неонацизм продовжує відстоювати такі позиції нацистської ідеології, як біологічний расизм, антисемітизм, гомофобія та радикальний націоналізм», – йдеться в експертному висновку. Дивно, що суд чомусь цього не помітив, але визначення лише підтверджує позицію відповідача, адже воно доволі точно описує діяльність С14. Ці хлопці весло зіґують, нападають на учасників «Київ Прайду», ромів. Крім того, С14 проводила  Кубок молодого футболу. На сторінці заходу в соціальних мережах встигла засвітитися картинка з расистським слоганом – «Лише для білих дітей». 

Фото – з сайту hromadske.ua

Згідно із «Законом України про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», пропаганда нацистського режиму визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв та заборонена.

 Поділитися