MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ЄСПЛ визнав законною заборону замісної терапії в РФ

27.11.2019   
ХПГ-інформ
Євросуд послався на російського суддю, який зазначив у своєму рішенні, що легалізація одного виду наркотиків для боротьби з іншим може «довести до хаосу», особливо в умовах Росії.

Європейський суд з прав людини відхилив скаргу трьох росіян на заборону в Росії лікування наркозалежности з використанням метадону та бупренорфіну, – передає російська служба «Радіо Свобода», посилаючись на видання «Медуза».

У поданому кілька років тому позові Олексій Курманаєвський, Іван Аношкін та Ірина Абдюшева заявляли, що лікування, яке застосовують у Росії, їм не допомагає, і просили застосувати до них замісну терапію, у якій використовують препарати, що містять опіоїди.

У позові вони також вказали, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає замісну терапію «кращим з тих, що існують» способів боротьби із вживанням героїну. За даними ВООЗ, її ефективність, попри всі ризики, у рази перевершує прийняту в Росії детоксикацію із подальшими психологічними тренінгами.

ЄСПЛ мотивував відмову задовольнити скаргу росіян тим, що російська влада своїми діями не порушила їхніх прав. У постанові суд послався на російського суддю Дмитра Дєдова, який, виносячи своє рішення, зазначив, що «хоча замісна терапія героїнової залежності може довести до зниження захворюваності на ВІЛ, легалізація одного виду наркотиків для боротьби з іншим видом може „довести до хаосу“, особливо в умовах Росії – з її великою територією, корупцією і частими вироками за поширення наркотичних речовин».

«Рішення задовольнити скаргу заявників на доступ до метадону не дозволив би зрівноважити інтереси особи та суспільні інтереси», – резюмував суддя.

Один із позивачів, Олексій Курманаєвський, зізнався, що засмучений рішенням ЄСПЛ, вважаючи при цьому його «очікуваним». Курманаєвський закликав наркозалежних росіян їхати до тих країн, де застосовується замісна терапія.

Сам він у 2017 році разом із дружиною переїхав до Ізраїлю. З його слів, з лютого біжучого року до нього застосовують метадонову терапію і «вона дає позитивні результати». Крім того, в Ізраїлі йому оформили інвалідність.

«Усі вихідці з російського детоксу апріорі вважаються тут жертвами насильства», – пояснив Курманаєвський.

Видання «Медуза» відзначає, що в Росії позивач перебував на обліку в наркодиспансері з 1997 року. Протягом наступних двадцяти років він багаторазово, але безуспішно намагався добитися права на замісну терапію через російський суд.

Разом з цим він мав судимість за підробку рецептурних бланків, щоб отримувати наркотичні речовини в аптеці, і 23 рази піддавався детоксикації у спробах кинути наркотики. Після процедур Курманаєвський кілька разів намагався пройти другий етап лікування, прийнятий в Росії, – реабілітацію, однак на неї завжди були черги, і він зривався. У підсумку за роки наркозалежности Курманаєвський заразився ВІЛ і гепатитом С, а від передозування померла його перша дружина.

Також Курманаєвський розповів, що після того, як він подав скаргу до ЄСПЛ, керівництво російського фонду «Здорова країна», в якому він працював, намагалося за допомогою шантажу змусити його відмовитися від позову та оголосити, що він подав його виключно заради наживи. Коли не погодився, був одразу звільнений.

Інша позивачка, Ірина Абдюшева, не дочекавшись рішення суду, переїхала в Україну, де замісна терапія дозволена.

 Поділитися