MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим: Суддя заявила, що Веджіє Кашка «була старенька й від цього померла»

14.02.2020   
ХПГ-інформ
Підконтрольний Кремлю суд не задовольнив скаргу адвоката на відмову слідчого проводити перевірку за фактом загибелі ветерана кримськотатарського національного руху.

Підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя сьогодні, 14 лютого, не задовольнив скаргу адвоката Миколи Полозова на відмову слідчого проводити перевірку за фактом загибелі ветерана кримськотатарського національного руху Веджіє Кашки. Суддя заявила, що Кашка «була старенька й від цього померла». Про це повідомляє сайт проєкту «Крым.Реалии», посилаючись на адвоката.

Веджіє Кашка (фото з сайту atr.ua)

 «Раніше Слідком у порушенні кримінальної справи стосовно п’ятьох співробітників поліції, які проводили слідчі дії стосовно Веджіє Кашки, коли вона перебувала в кареті „швидкої допомоги“. За матеріялами незалежної експертизи виявлено, що Веджіє Кашку можливо було врятувати, якщо би слідча не почала проводити слідчі дії, а дозволила лікарям одвезти її до лікарні», – сказав Полозов.

Суд ухвалив рішення, що необхідність у порушенні кримінальної справи відносно дій співробітників поліції відсутня. Адвокат зазначив, що попри всі надані матеріяли суд за традицією, що вже склалася, обрав сторону силовиків.

Адвокат Микола Полозов (фото: «Крім.Реалии»)

Полозов має намір подавати апеляційну скаргу до підконтрольного Москві Верховного суду Криму, адже треба «пройти всі інстанції тут, у Криму, щоби далі подавати скаргу у міжнародні інстанції».

Раніше Полозов повідомляв про відмови в доступі до відеозаписів ФСБ у «справі Веджіє Кашки».


Коротко про «справу Веджіє Кашки»

Ветеран кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка звернулася до Асана Чапуха, Бекира Дегерменджі, Казима Аметова та Руслана Трубача з проханням допомогти у поверненні боргу – гроші в Кашки позичив громадянин Туреччини Юсуф Айтан, і не хотів повертати.

23 листопада 2017 року в Сімферополі ФСБ РФ спільно з МВС РФ затримали чоловіків, які на момент облави були в кафе разом з Веджіє Кашкою. Вони прийшли туди на прохання самого Айтана, який напередодні пообіцяв повернути гроші. Під час затримання Веджіє Кашка стало зле. Її увезли на «швидкій». Дорогою до лікарні жінка померла. Затриманих кримських татар обвинуватили у вимаганні – вони стали фігурантами так званої «справи Веджіє Кашки».

На думку деяких коментаторів, громадянин Туреччини, щоби запобігти поверненню грошей, співпрацював із ФСБ.

Обвинувачених утримували в СІЗО. 24 січня 2019 року підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя змінив запобіжний захід Бекиру Дегерменджі, Казиму Аметову та Руслану Трубачу з утримання в СІЗО на домовий арешт. Раніше під домовий арешт перевели Асана Чапуха.

Фігуранти справи (фото з сайту atr.ua)

Повідомлялося також, що фігуранти справи мають серйозні проблеми зі здоров’ям: у Дегерменджі – хронічна астма, Чапух у СІЗО перебув мікроінсульт. У жовтні 2019 року стало відомо, що Чапуху діягностовано онкологічне захворювання.

Російський адвокат Микола Полозов у лютому 2018 року розпочав незалежне розслідування обставин смерті Веджіє Кашки.

«На прохання рідних Веджіє Кашки я починаю незалежне адвокатське розслідування всіх обставин загибелі Веджіє Кашки й буду домагатися притягнення до відповідальності всіх посадових осіб, які причетні до її смерти. (…) Я впевнений, що її смерть зовсім не трагічна випадковість, а наслідок надмірного й непропорційного застосування до неї сили з боку російських силовиків, які здійснювали її незаконне затримання. // Однак за її загибель ніхто відповідальності так і не поніс, ще й більше, не було навіть формальних спроб з боку російської влади провести розслідування», – написав тоді Полозов у фейсбуці.

11 квітня 2019 року повідомлено, що Сімферопольський районний суд ухвалив стягнути з Юсуфа Айтана заборговані гроші.

17 квітня 2019 року підконтрольний Кремлю Київський районний суд Сімферополя засудив Трубача, Дегерменджі та Аметова до 3 років умовно з випробувальним терміном 3 роки, Чапуха – до 3,5 років умовно з випробувальним терміном 3 роки. Усі засуджені провину не визнали. 29 жовтня 2019 року підконтрольний московській владі Верховний суд Криму апеляційну скаргу на вирок фігурантам «справи Веджіє Кашки» не задовольнив.

 Поділитися