MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Зек – не людина? Звернення адвоката ХПГ Геннадія Токарева

24.02.2020   
ХПГ-інформ
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави. – стаття 3 Конституції України

Президенту України
Зеленському В.О.

Генеральному прокурору України
Рябошапці Р.Г.

Міністру юстиції України
Малюсці Д.Л.

адвоката Токарева Геннадія Володимировича

 

ЗВЕРНЕННЯ (№2)
з приводу подійу Державній установі «Олексіївська виправна колонія (№25)»

Шановні представники державної влади!

У зв’язку з масовими скаргами засуджених, які відбувають покарання у Державній установі «Олексіївська виправна колонія №25» (надалі – ОВК-25), на системні порушення їхніх прав, в першу чергу на катування та інші форми поганого поводження, вичерпавши всі правові засоби, доступні мені як адвокату, я прошу Вас вжити конкретних заходів для припинення застосування незаконного насильства до засуджених, забезпечення їм заходів безпеки та можливості отримання професійної правничої допомоги адвокатів, для викорінення катувань з життя нашої країни.

27 січня 2020 р. у попередньому зверненні було викладено відомості не лише про критичний стан із дотриманням прав засуджених, що склався у ОВК-25, але й про загальну ситуацію в Україні з проблемою катувань, на яку постійно звертають увагу міжнародні інституції з прав людини.

На превеликий жаль, незважаючи на те, що Офіс Президента України та Кабінет Міністрів України, до керівників яких я звернувся 27.01.2020 року, направили моє звернення за належністю до відповідних інстанцій, а Офіс Генерального прокурора повідомив про перевірку та врахування моїх доводів у ході досудового розслідування, немає жодних ознак того, що ситуація з дотриманням прав засуджених у ОВК-25 змінилася на краще. При цьому Міністерство юстиції України, до системи органів якого входить ДКВС України з її установами і яке самотужки могло вирішити це питання всередині своєї системи, «делегувало» свій обов’язок надати мені відповідь Адміністрації ДКВС України, тобто тому суб’єкту, чиї дії є предметом оскарження.

Конкретно, з 09.01.2020 року адвокатів не допустили до ОВК-25 для надання правової допомоги засудженим 11 разів. За цей час внаслідок безперервного тиску на засуджених, які 03.01.2020 року поскаржилися правозахисникам на катування з боку адміністрації колонії, половина з них відмовилась від своїх скарг. 13.01.2020 року разом із членом спостережної ради до колонії не допустили лікаря, який мав намір зафіксувати тілесні ушкодження у засуджених, отримані під час застосування 08.01.2020 року у ОВК-25 територіального (міжрегіонального) воєнізованого формування та персоналу з інших установ  (груп швидкого реагування). У одного із засуджених внаслідок щоденних залякувань з боку посадових осіб відбувся інсульт чи мікроінсульт (точну інформацію неможливо отримати внаслідок приховування від адвокатів інформації про це), при цьому адміністрація установи не допустила лікаря для обстеження та надання медичної допомоги цьому засудженому.

Інший засуджений 21.02.2020 року був доставлений у відділення реанімації лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги. 22.02.2020 та 24.02.2020 я намагався поспілкуватися із засудженим у спеціальній палаті лікарні, де утримуються особи, які перебувають під вартою, але мене не допустили співробітники ОВК-25, які здійснювали охорону засуджених у лікарні, незважаючи на наявність у мене всіх необхідних документів та передбачення частиною 3 статті 110 Кримінально-виконавчого кодексу України (КВК) права засуджених на отримання правової допомоги у закладах охорони здоров’я. Більш того, під час мого спілкування зі старшим конвою через віконце у спецпалаті лікарні засуджений, до якого я прибув для надання правової допомоги, став голосно кричати, що його тут катують. Після приїзду поліцейських я попросив їх пройти до спецпалати, щоб перевірити скаргу засудженого, але конвоїри  (співробітники колонії) не допустили поліцейських до нього.

Всього за час подій у ОВК-25 адвокати, які надають правову допомогу засудженим, які поскаржились на адміністрацію, 7 разів подавали заяви про перешкоджання їх професійній діяльності, при цьому 4 рази викликали поліцію.

За чотири тижні після мого першого звернення не відбулося жодних змін на краще з ситуацією у ОВК-25. Існує реальна небезпека для здоров’я та навіть життя засуджених.

Доводиться констатувати, що на адміністрацію ОВК-25 не поширюється дія Конституції та Законів України, а заяви про те, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права та що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, звучать як знущання не лише з засуджених, а й з тих, хто намагається їм допомогти.

З цього приводу я вдруге звертаюся до Вас, шановні високопосадовці, наділені найбільш широкими владними повноваженнями. Президент України є гарантом прав і свобод людини, прокуратура України в силу статті 2 Закону України «Про прокуратуру» реалізує, зокрема, функцію нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а відповідно до положення про Міністерство юстиції України, одним із основних його завдань є забезпечення захисту прав і свобод людини і громадянина у визначеній сфері.

Я прошу Міністра юстиції України, у підпорядкуванні якого перебуває ДВКС України, та Генерального прокурора України, підпорядковані якому органи за законом мають здійснювати нагляд за дотриманням законів у її установах, вжити термінових заходів для виправлення ситуації у ДУ «Олексіївська виправна колонія (№25)», зокрема, забезпечити засудженим дієві заходи безпеки від свавілля адміністрації, дотримання їхнього права на отримання правової допомоги згідно зі статтею 110 КВК України та, відповідно, припинити перешкоджання професійній діяльності адвокатів.

З повагою,
адвокат Геннадій Токарев


Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні».

 Поділитися