MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Білорусь: Під час протестів затримали більше ніж 300 людейНа святкуванні Дня Волі в Білорусі затримали більш ніж 120 людейБілорусь: Слідчий комітет зв’язав справи опозиціонерів та затриманих бойовиківСпільна заява Міжнародного ПЕН-клубу та Білоруського ПЕН-центруУ Білорусі відбулися сутички з силовиками. Є затримані та пораненіУкраїнського журналіста побили в МінськуБілорусь: Стрілянина, вибухи, барикади. Загинув протестувальникПрипинити поліцейське насильство в Білорусі! (Заява УГСПЛ і ХПГ)Білорусь: Третій день протестівВідкрита заява правозахисних та громадських організацій України щодо затримання українських громадян в МінськуБілорусь: Четвертий день протестів. Ще один загиблий. Затримано українських правозахисниківБілорусь: Протести триваютьБілорусь: Головні події 14 серпняЗатриманих у Білорусі українських правозахисників звільнили

Частина затриманих у Білорусі бойовиків воювала на Донбасі

30.07.2020   
ХПГ-інформ
ЗМІ повідомили про затримання 33 бойовиків російської приватної військової компанії «ПВК Вагнер». Повідомлено також, що на територію країни прибули «більш ніж 200 бойовиків для дестабілізації обстановки в період виборчої кампанії».

Уночі проти 29 липня співробітники правоохоронних органів Білорусі затримали під Мінськом 32 бойовиків російської приватної військової компанії «ПВК Вагнер», ще одного затримали пізніше на півдні республіки. Про це повідомила білоруська служба Радіо Свобода, посилаючись на офіційне телеграфне агентство БелТА.

Усі затримані – громадяни Росії. У списку, опублікованім БелТа, – 33 чоловіки віком від 24 до 55 років. Частина з них, – повідомляє BBC Україна, – значиться на сайті «Миротворець», де зібрані особисті дані учасників проросійських формувань, які воювали проти української армії.

Як повідомило БелТА, посилаючись на невказані правоохоронні органи, «була отримана інформація про прибуття на нашу територію більш ніж 200 бойовиків для дестабілізації обстановки в період виборчої кампанії. При собі росіяни мали кожен по невеличкій ручній поклажі, і на всіх – три великі важкі валізи, завантаження яких до транспортного засобу здійснювали кілька чоловіків».

Група прибула в Мінськ у ніч з 24 на 25 липня, заселилася до одного з готелів, а 27 липня перебралася до одного з санаторіїв Мінського району.

«За даними адміністрації санаторія, приїжджі звернули на себе увагу нехарактерною для російських туристів поведінкою та одноманітним одягом у стилі мілітарі. Спиртного не вживали, розважальних закладів не відвідували, трималися відособлено, намагаючись не привертати до себе увагу. Вони невеликими групами уважно вивчали територію та оточення санаторія», – пише БелТа.

У новинах на телеканалі «Беларусь 1» показали оперативні кадри, на яких видно, як велика група чоловіків потрапляє на камери відеоспостереження санаторію. Потому – процес затримання «бойовиків» у номерах і «вантаження» до автозаків.

У кадри потрапили гроші, зброя, російські паспорти, презервативи, інструкції з управління «роботами-підривниками», аркуші з текстом арабською мовою, шеврони з написом: «Наш бизнес смерть, и бизнес идет хорошо».

Сестра одного з чоловіків зі згаданого списку, Андрія Бакуновича, підтвердила телеканалу БЕЛСАТ, що той був затриманий у Калинковичах (Гомельська область, Білорусь) у власному будинку.

«Приїхали і забрали від жінки, від дітей. Ми взагалі не зрозуміли, що відбувається. Досі його дружині ніхто нічого не сказав – у якій справі, що сталося», – сказала Ольга Бакунович.

Згідно з відомостями Служби безпеки України, Андрій Бакунович входив до складу «ПВК Вагнер», що де-факто є бойовим підрозділом Головного управління Генштабу Збройних сил РФ. Бакунович воював на Донбасі, бувши командиром групи снайперів, особистий номер жетону – М-1001. Брав участь в операції під Дебальцевим у лютому 2015 року. Також відомо, що Бакунович має подвійне громадянство – Росії та Білорусі. За словами сестри, він вже роки три-чотири живе в Білорусі, має трирічного сина, служив у російському війську (про «ПВК Вагнер» їй нічого невідомо), зараз не служить за станом здоров’я.

Відповідь СБУ на запит журналіста БЕЛСАТ’у в липні 2018 року


Російський письменник Захар Прилєпін, колишній «заступник командира батальйону з роботи з особовим складом ДНР», підтвердив, що серед затриманих у Білорусі є бійці з його батальйону.

«Є там два чи три бійці з мого батальйону. Власне, коли не десятки, то сотні людей працюють у ПВК і беруть участь у бойових конфліктах», – підтвердив інформацію Прилєпін російському виданню URA.RU.


Сьогодні, 30 липня, до МЗС Білорусі по черзі були запрошені посол РФ Дмитро Мезенцев та виконувач обов’язків керівника посольства України Петро Врублевський.

«У Посла Росії запитані ґрунтовні роз’яснення щодо цілей та інших аспектів прибуття і перебування в нашій країні зазначеної організованої групи осіб, багато членів якої мають доведений досвід участі в збройних конфліктах.

З урахуванням підтверджених відомостей про участь ряду затриманих у бойових діях на території Донецької та Луганської областей України, українського походження і наявності також українського громадянства у деяких з них у Петра Врублевського запрошена релевантна інформація, яка може бути використана для всебічного аналізу і оцінки причин їхньої присутності в Білорусі», – йдеться у повідомленні на МЗС РБ.

Цікаво, що раніше президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що для дестабілізації ситуації в країні можуть використати вишколених бойовиків приватних військових компаній. Про це казав і держсекретар Ради безпеки РБ Андрій Равков.

«Держсекретар правильно сказав, що усякі війни тепер починаються з вуличних протестів, демонстрацій, потім майдани. На майдан, якщо своїх немає (у нас замало „майданутих“), їх підтягнуть зі сторони. Це професійні військові, бандити, які спеціяльно готуються, переважно в межах „ПВК“ по всьому світу і заробляють великі гроші на провокаціях у тих чи інших державах», – цитує Лукашенка Радіо Свобода.


Шості в історії незалежної Білорусі президентські вибори призначені на неділю, 9 серпня 2020 року.

Теперішній президент О. Лукашенко керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнароднному рівні.

ЦВК відхилила пропозицію правозахисників про дистанційні вибори під час епідемії COVID-19, пославшись на нестачу для цього часу. Лукашенко не бачив підстав переносити вибори через пандемію.

18 червня Віктора Бабарика (колишнього керівника «Білгазпромбанку» і головного суперника Лукашенка) та його сина, керівника ініціятивної групи, Едуарда Бабарика затримали. 29 червня Amnesty International визнала їх в’язнями сумління.

14 липня ЦВК зареєструвала кандидатами у президенти Олександра Лукашенка, Світлану Тихановську, Ганну Конопацьку, Андрія Дмитрієва та Сергія Чераченя.

Бабарику у реєстрації відмовили – голова ЦВК Лідія Єрмошина пропонувала відмовити в реєстрації у зв’язку з невідповідністю декларації фактичним доходам та участі іноземної організації в його компанії.

Також відмовили в реєстрації колишньому керівникові Парку високих технологій Валерію Цепкалу – Єрмошина пропонувала не реєструвати Цепкала через (нібито) недостатню кількість підписів, необхідних для висування, а також неточні відомості в декларації дружини.

За відмову в реєстрації Бабарику та Цепкалу проголосували одноголосно.

З початку виборчої кампанії (на 13 липня) правозахисники нарахували білше за 700 затриманих, серед яких члени ініціятивних груп, активісти, політики, блогері, журналісти і просто перехожі. 129 людей покарали адміністративними арештами, 252 – оштрафували.

 Поділитися