MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Робоча група при Президентові представила проект нового Кримінального кодексу

17.09.2020   
Денис Волоха
Відсутність номерів статей, 9 ступенів злочинів, вчетверо менше покарань та можливість приймати ‘політико-правові рішення’ для Президента, — вчені-правники показали, яким може бути новий Кримінальний кодекс України.

Відсутність номерів статей, 9 ступенів злочинів, вчетверо менше покарань та можливість приймати ‘політико-правові рішення’ для Президента, — вчені-правники показали, яким може бути новий Кримінальний кодекс України.

На сайті робочої групи з питань розвитку кримінального права опубліковано проект загальної частини нового Кримінального кодексу України та кількох перших книг особливої частини.

Проект нового кодексу має цілком відмінну від чинного структуру. У ньому немає звичної нумерації статей в арифметичній послідовності — статті нумеруються за номером книги, розділу та статті в ньому (наприклад, стаття 2.1.2. Склад злочину). Визначення понять у кодексі викладені більш стисло, складні поняття розділені на підпункти.

Робоча група, утворена Президентом Зеленським, складається з науковців різних юридичних університетів та факультетів. «Пишемо КК ‘як для себе’, тобто добре!» — заявляють члени робочої групи про свої цінності.

У проекті нового кодексу зафіксовані як фактично існуючі норми, які менш яскраво відображені в чинному Кримінальному кодексі 2001-го року, так і нові поняття. Зокрема, «заподіяння шкоди за згодою», «заподіяння шкоди під час занять спортом», «неналежний потерпілий» та інші терміни.

Замість «неоподатковуваного мінімуму доходів громадян» (17 ₴) пропонується використовувати термін «розрахункова одиниця», яка дорівнюватиме 100 гривням.

Нова система класифікації злочинів передбачатиме 9 ступенів тяжкості залежно від завданої шкоди. У проекті прибрали поглинення більш тяжким покаранням менш тяжкого за сукупністю злочинів (окрім випадку, коли один один і той самий злочин можна кваліфікувати різними статтями).

Кількість видів покарань вчені пропонують скоротити вчетверо, залишивши лише штраф, ув’язнення на певний строк та довічне ув’язнення.

Водночас з’являється категорія «кримінально-правові засоби», до якої, окрім покарань, входять суспільно-корисні роботи, пробація, пробаційний арешт, електронний моніторинг, компенсація, реституція, конфіскація, обмежувальні заходи (заборона наближатися до потерпілого, брати участь у виборах, займати певні посади тощо).

Застосування кримінально-правових засобів (ліквідація, штраф, заборона підтримки за рахунок публічних фінансів, заборона здійснення певної діяльності) передбачено і щодо юридичних осіб.

Вік кримінальної відповідальності залишається незмінним (16 років), проте поряд із термінами «малолітня особа» та «неповнолітня особа» з’являється поняття «молода особа» — віком від 18-ти до 21-го року.

Згідно з проектом нового кодексу, амністія може проводитися не частіше ніж раз на три роки.

У перехідних положеннях автори проекту пропонують створити для Президента можливість ухвалювати «політико-правові рішення»:

«З метою забезпечення своєчасного й ефективного захисту прав людини — прискореного вирішення питань, пов’язаних з агресією Російської Федерації проти України (щодо повернення на Батьківщину осіб, які утримуються чи притягуються до кримінальної відповідальності або засуджені на території держави-агресора; повернення таких осіб з тимчасово окупованої території України), Президент України може ухвалювати політико-правове рішення як винятковий кримінально-правовий засіб», — виділено жовтим у тексті проекту Кримінального кодексу.

У проекті зафіксовано, що новий кодекс та його застосування мають відповідати рішенням Європейського суду з прав людини щодо України та навіть передбачена відповідальність для посадовців за невиконання рішень ЄСПЛ в особливій частині.

Для особливої частини кодексу поки написано лише 5 книг (перша з них має назву «Злочини проти прав людини»), проте з них можна зробити висновок про загальну структуру.

На початку кожного розділу є статті, в яких перелічені обтяжуючі та пом’якшуючі обставини для цієї категорії злочинів (якщо вони існують). Для кожного окремого злочину відсутні конкретні покарання, а є лише вказівки на ступінь такого злочину.

У перших написаних книгах уже є нові види злочинів: незаконне обвинувачення у вчиненні злочину, порушення права на захист, примушування до давання показань (з боку прокурора, слідчого або дізнавача); примушування до шлюбу, експлуатація людини, насильницьке зникнення.

Передбачена відповідальність і за «постановлення завідомо незаконного та необґрунтованого судового рішення», незважаючи на скасування 11-го червня Конституційним Судом статті про «завідомо неправосудне рішення».

Вчені-юристи передбачають, що чинний Кодекс України про адмінправопорушення у перспективі теж буде змінено: у проекті Кримінального кодексу його називають «Кодекс україни про проступки».

Автори проекту закликають до широкого обговорення їхніх напрацювань та надсилання пропозицій через форму на сайті робочої групи з розвитку кримінального права.

 Поділитися