MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Президент підписав Закон «Про розвідку» – правозахисники проти

22.10.2020   
ХПГ-інформ
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про розвідку», ухвалений Верховною Радою у вересні. Незважаючи на те, що правозахисні організації просили його цього не робити.

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про розвідку», ухвалений Верховною Радою у вересні.

«Слід пам’ятати, що питання розвідки є пріоритетом, а матеріали розвідників – основа для прийняття важливих державних рішень. Саме тому цей закон – не лише нові можливості та нові спроможності для розвідки, але й велика відповідальність для держави, яка потребує значного посилення стратегічної та оперативної складових розвіддіяльності, вдосконалення аналітичної роботи та якості отриманої інформації», – наголосив Володимир Зеленський.

Втім, правозахисні організації не розділяють президентського оптимізму щодо цього закону. Ще 24 вересня вони звернулися до Зеленського із закликом накласти вето на цей нормативно-правовий акт і повернути його до Верховної Ради на повторний розгляд. Серед інших заяву підписали ГО «Інститут масової інформації», ГО «Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції», ГО «Центр демократії та верховенства права», NGO «Blueprint for Free Speech», ГО «Платформа прав людини».

На думку підписантів, «положення Закону „Про розвідку“ не відповідають європейським стандартам у сфері права на доступ до інформації та становлять істотну загрозу відкритості, а також створюють можливості для зловживань владою і збільшують корупційні ризики у відповідній сфері».

Закон ухвалено без громадського обговорення, наголошують правозахисники. Він порушує низку норм Конституції, зокрема протирічить статті 40: «Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов’язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк». Закон «Про розвідку» фактично не передбачає механізму перевірки належного обмеження доступу до інформації і не визначає строку обмеження такого доступу.

Крім того, законопроект було підготовлено без участі комітетів, які мали б бути профільними: Комітету гуманітарної та інформаційної політики, Комітету з питань інтеграції України з Європейським Союзом, а також Комітету з питань антикорупційної політики.

 

 Поділитися